Аграрії під Радою вимагають не продавати землю іноземцям

Аграрії під Радою
Аграрії під РадоюДар'я Проказа / hromadske

Під Верховною Радою аграрії протестують проти законопроєкту про ринок землі. Фермери виступають проти продажу паїв юридичним компаніям з іноземним капіталом. Також вони виступають за зменшення частки землі, яку може купити одна особа.

Про це повідомляє кореспондентка hromadske під Верховною Радою.

«Влада заявляє, що вони не дозволяють купляти землю іноземцям, але ж вони роблять так, що можуть купити юридичні особи не залежно від того, хто є власником компанії. А у нас багато є компаній з іноземним капіталом і власники там — іноземці», — повідомив директор компанії «Ксена» Чернігівської області Григорій Макаренко.

За словами учасників акції, вони бояться, що законопроєкт про землю приймуть так само поспішно, як й інші закони у Верховній Раді цього скликання. При цьому, такі стислі терміни можуть нашкодити малим фермерам: вони не зможуть конкурувати з великими компаніями за землю та втратять свої господарства. На їхню думку, депутати мають обговорити найперше законопроєкт із профільними асоціаціями.

«Перш ніж впроваджувати цей закон в життя, треба вирішити масу питань, які за той рік, що вони відводять, вирішити не реально. Починаючи від земельного кадастру і дуже великих протиріч у земельному законодавстві, у стосунках із відповідними органами», — заявляє фермер з Полтавської області Володимир Чишко.

Представники «Аграрної ради України» заявляють, що подібні акції збиратимуть і надалі, поки їх не почують. Зокрема, закликають ухвалити закон про референдум за народної ініціативи, щоб винести питання про ринок землі на загальноукраїнське голосування.

Напередодні у Раді зареєстрували законопроєкт про земельну реформу, який розробили в уряді, а також ще 2 законопроєкти від народних депутатів.

25 вересня Кабмін затвердив законопроєкт про ринок землі. Прем'єр-міністр Олексій Гончарук заявив, що цей законопроєкт є лише першим з низки актів, направлених на створення ринку землі в Україні.

За словами міністерки фінансів Оксани Маркарової, за допомогою програми уряду зі здешевлення кредитів на купівлю землі, ставки на ці кредити знизять нижче 5% річних. На цю програму у 2020 році передбачили 4,4 мільярда гривень.

19 вересня прем'єр-міністр України Олексій Гончарук заявив, що ринок землі в Україні запрацює 1 жовтня 2020 року.

Раніше в уряді повідомили, що дозволять іноземним компаніям продавати та купувати земельні паї. Водночас для цього цим компаніям треба створити юридичну особу в Україні.

Нагадаємо, що президент України Володимир Зеленський доручив парламенту до 1 грудня 2019 року ухвалити законопроєкт про ринок земель сільськогосподарського призначення.

Нагадаємо, що раніше президент України Володимир Зеленський виступив за скасування мораторію на продаж землі та відкриття ринку сільськогосподарських земель в Україні.

Зазначимо, що через заборону на продаж сільськогосподарської землі в Україні (дію мораторію на продаж) єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду. Договори на оренду землі зазвичай є довгостроковими та укладаються в середньому на 8-10 років. При цьому, вартість оренди земельних паїв є заниженою, а ринок — неконкурентним, адже, як правило, на оренду паїв претендує лише один орендар, який і диктує ціну.

Нагадаємо, що Рада проголосувала за продовження мораторію на продаж сільськогосподарської землі 20 грудня 2018 року. Це рішення підтримав 231 депутат. У Мінекономіки рекомендували президенту цей закон заветувати. Президент підписав закон 4 лютого 2019 року.

22 травня 2018 року стало відомо, що Європейський суд з прав людини визнав мораторій на продаж землі в Україні таким, що порушує права людини та рекомендував скасувати його.

19 вересня українська юридична компанія, керуючись рішенням ЄСПЛ, подала до суду на нотаріуса, який відмовив у оформленні угоди на купівлю-продаж землі через мораторій. Юристи стверджують, що в Україні діє принцип верховенства міжнародного права над українським, таким чином, рішення Європейського суду має більшу силу, ніж положення Земельного кодексу про заборону на продаж землі.