У розпорядженні інформаційного агентства Associated Press опинилася база даних із інформацією про членів так званих «таборів перевиховання» в Сіньцзян-Уйгурському автономному регіоні Китаю.

З них випливає, що під час затримання й відправлення людей у табори китайський уряд зважав не на політичний екстремізм, як він про це заявляв, а на релігію та сімейні зв’язки затриманих.

База даних, яку отримав AP, налічує профілі 311 осіб із «таборів перевиховання», а також містить інформацію про понад 2000 їхніх родичів, друзів та сусідів. Кожен профіль складається з імені затриманого, його адреси, паспортних даних, дати затримання й місця перебування, причини затримання та рішення про те, відпускати затриманого чи ні.

Дані Associated Press отримав від уйгурської спільноти, що перебуває за межами КНР, а найбільш актуальні з них датуються березнем 2019 року.

«Разом отримана інформація є найбільш повним поглядом на те, як китайські посадовці вирішували, кого відправляти до таборів, а кого звідти випускати, в межах своєї репресивної кампанії, протягом якої понад мільйон представників етнічних меншин — передусім мусульман — було затримано», — йдеться в повідомленні агентства.

Зокрема, підставою для затримання могло стати відвідування мечеті, молитва чи навіть відрощування довгої бороди. А ті, в кого був затриманий хтось із родичів, із більшою ймовірністю потім самі опинялися в «таборах перевиховання», зазначають в AP.

Регіональна влада Сіньцзяну не відповіла на запити інформаційного агентства, а міністр закордонних справ Китаю Ґен Шуан заявив, що «подібний нонсенс не вартий того, щоб його коментувати».

Нагадаємо, минулоріч журналісти та розслідувачі опублікували докази репресивної політики влади Китаю проти мусульман Сіньцзян-Уйгурського автономного району — уйгурів. Відповідні таємні документи оприлюднили видання The New York Times і Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів (ICIJ). У них описуються джерела програми Китаю з примусової асиміляції уйгурів та її поступове посилення. Матеріали описують умови облаштування так званих «таборів перевиховання» для мусульман.

А в грудні 2019 року Associated Press із посиланням на чотири джерела повідомило, що влада Сіньцзян-Уйгурського автономного регіону Китаї, в якому розташовуються так звані «табори перевиховання» для мусульманського населення, знищує дані та документи, пов'язані з її репресивною політикою щодо цієї релігійної меншини.

Офіційна позиція Китаю — ці табори надають добровільну професійну перепідготовку і протидіють тероризму та екстремізму в Сіньцзяні. Посольство Китаю у Великій Британії заперечило наявність описаних в оприлюднених документах репресивних практик.

Після оприлюднених документів у Палаті представників Конгресу США 5 грудня ухвалили законопроєкт, який зобов'яже президента Дональда Трампа ввести санкції проти Китаю через їхні «табори перевиховання» для мусульман у Сіньцзян-Уйгурському автономному районі країни.

Нагадаємо, в липні 2019 року влада Китаю заявила, що звільнила 90% уйгурів, які перебували у виправних таборах. Натомість сім’ї затриманих заявили, що це неправда.

Перший офіційний документ про «боротьбу з екстремізмом» у Сіньцзяні було оприлюднено в листопаді 2018 року. У ньому йшлося про існування «таборів перевиховання» для уйгурів — корінного народу цього району КНР. Дії влади Китаю щодо уйгурів неодноразово піддавалися критиці з боку міжнародних організацій та країн Заходу.

Уйгури — це мусульманське населення тюркського походження, яке проживає в межах Сіньцзян-Уйгурського автономного району Китаю, який займає одну шосту площі країни. З 22 мільйонів тамтешнього населення понад вісім мільйонів складають уйгури.

За різними оцінками, у так званих «таборах перевиховання» перебуває від 1,5 до 3 мільйонів уйгурів. Важко підрахувати й точне число таких таборів: за даними групи Etnam, яка виступає за право уйгурів на незалежність, у Сіньцзяні їх може бути понад 460.

Поділитись: