Київський апеляційний суд залишив без змін рішення Печерського суду Києва, яким зобов’язали державний ПриватБанк виплатити понад 250 мільйонів доларів офшорним компаніям, що належать родині Суркісів.

Про це повідомили юристи банку.

Вони зазначають, що фактично суд зобов'язав банк виплатити депозити Суркісам на загальну суму понад 250 мільйонів доларів. У разі несплати цих коштів на банк можуть накласти санкції, зокрема штрафи.

У ПриватБанку вважають, що рішення суду не має юридичної сили, оскільки воно фактично є виконаним: депозитні договори було оплачено шляхом їхнього обміну на акції банку і продажу цих депозитів державі. Тому ПриватБанк буде просити державного виконавця закрити справу проти банку.

Депозити родини Суркісів були відкриті на кіпрській «дочці» ПриватБанку у 2014 році. Виплатити їх власникам депозитів суд наказав ще у 2017 році, однак тоді це рішення не змогли втілити у життя.

Річ у тому, що під час націоналізації ПриватБанку, НБУ визнав родину Суркісів пов’язаними з ПриватБанком особами, а їхні багатомільярдні депозити у банку обміняв на акції ПриватБанку. Згодом всі акції держава купила за 1 гривню під час націоналізації. Ця процедура називається bail-in.

Наразі процедуру bail-in за депозитами Суркісів оскаржують у Верховному суді. Під час останнього засідання Верховний суд зробив перерву на невизначений термін. Напередодні дату розгляду рішення за боргом Суркісів Верховний суд призначив на 27 квітня.

Процедуру провели для того, аби зменшити тягар на націоналізований банк, адже він не мав змоги обслуговувати значні за розміром депозити пов'язаних осіб — розмір депозитів Суркісів (Ігор, Григорій, Рахміль, Світлана, Марина Суркіси та Ковалик Поліна) складав понад 1 мільярд гривень.

Водночас інші суди, які розглядають оскарження законності націоналізації ПриватБанку, зокрема Шостий апеляційний адміністративний суд, прив’язали свої рішення до рішення Верховного суду у справі родини Суркісів. Вони перенесли розгляд апеляцій держави на рішення судів попередніх інстанцій, якими націоналізацію ПриватБанку визнали незаконною.

Цікаво, що справу, пов'язану з процедурою bail-in, 16 березня розглядав ще й Високий суд Англії та Уельсу. Зокрема, цей суд розглядав обмін зобов'язань ПриватБанку за євробондами, випущеними у 2010 та 2013 роках (ці облігації купили колишні власники ПриватБанку та пов'язані з ними особи).

Високий суд ухвалив рішення на користь ПриватБанку та дозволив йому не платити борг колишнім власникам.

Поділитись: