Білоруський банк «Торговий капітал» («ТГ Банк») відключили від міжнародної системи обміну інформацією та міжбанківських переказів SWIFT через санкції, які США запровадили проти Ірану.

Зазначається, що білоруський банк є дочірньою установою іранського банку Tejarat Bank. Зокрема, іранському банку належить 99,89% акцій «ТГ Банку».

«Відповідно до заяви SWIFT, дане рішення ухвалили в інтересах збереження стабільності та цілісності глобальної фінансової системи. Воно засновувалось на оцінці економічної ситуації в результаті ухвалених санкцій США щодо Ірану», — зазначають у Білоруському міжбанківському розрахунковому центрі.

У квітні 2018 року Національний банк Білорусі продовжив на рік призупинення дії банківської ліцензії «ТГ банку», зокрема банку заборонено залучати депозити населення. Водночас, «ТГ Банк» входить до переліку системно важливих банків Білорусі, займаючи 17 місце за розміром активів серед 24 банків країни.

5 листопада стало відомо, що іранські банки почали відключати від системи SWIFT.

Нагадаємо, що система SWIFT — це міжнародна міжбанківська система обміну банківською інформацією та здійснення грошових переказів між банками з різних країн світу.

Раніше президент Ірану заявив, що його країна «з гордістю» обходитиме санкцій США та продовжуватиме торгівлю нафтою.

5 листопада набули чинності відновлені санкції США проти Ірану, які були скасовані у межах угоди 2015 року. Вони торкнуться експорту нафти, судноплавства та низки галузей економіки. Під відновлені санкції потраплять понад 600 компаній та фізичних осіб з Ірану.

Водночас у США заявили, що ці обмеження не поширюватимуться на вісім країн. Їм дозволили купувати іранську нафту в обхід санкцій.

Нагадаємо, 8 травня президент США Дональд Трамп заявив, що Сполучені Штати вийдуть з угоди щодо іранської ядерної програми й відновлять санкції проти Ірану. Іран назвав вихід США з ядерної програми «незаконним».

В ООН «глибоко розчаровані» виходом США з ядерної угоди з Іраном.

Раніше прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу заявив про розкриття «таємних документів», згідно з якими Іран порушив ядерну угоду та продовжував розробляти зброю. Після чого Ізраїль перевів війська в стан підвищеної боєготовності через активність Ірану в Сирії. Білий дім підтримав заяву прем'єра Ізраїлю про те, що Іран порушив ядерну угоду.

Пізніше президент Франції Еммануель Макрон і президент США Дональд Трамп оголосили про намір розробити нову угоду щодо ядерної програми Ірану.

Президент Ірану Хассан Рухані попередив Сполучені Штати, що вони зіткнуться з «великим жалем», якщо Дональд Трамп вийде з ядерної угоди 2015 року.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вихід США з ядерної угоди з Іраном призведе до гонки атомного озброєння — МЗС Британії

У зв’язку з відновленням США санкцій, про припинення комерційних проектів в Ірані заявила французька енергетична компанія Total, а також дві найбільші європейські авіакомпанії. В той же час, Єврокомісія заявила про виділення Ірану фінансової допомоги у розмірі 18 мільйонів євро.

Крім цього, уряд Ірану підписав договір про військове співробітництво з режимом Асада у Сирії.

У 2015 році Іран уклав угоду зі США і провідними країнами про відмову від розробки ядерної зброї в обмін на зняття деяких економічних санкцій, в тому числі — заборони на міжнародну торгівлю нафтою.

Уряди провідних європейських країн вважають угоду з Іраном важливою умовою для міжнародної безпеки.

Водночас низка країн, зокрема чинна адміністрація США та Ізраїль, висловлюють побоювання, що угода не дає твердих гарантій відмови Ірану від розробки ядерної зброї.

Поділитись: