Чемпіонат, який ми (не)бойкотували: цифри і факти

15 липня закінчився Чемпіонат світу з футболу, який рівно місяць тривав у Росії. Чемпіоном світу вдруге у своїй історії стала національна збірна Франції. Громадське розповідає, як минув Чемпіонат світу в країні, яка закликала його бойкотувати чи не найбільше, — в Україні.

15 липня закінчився Чемпіонат світу з футболу, який рівно місяць тривав у Росії. Чемпіоном світу вдруге у своїй історії стала національна збірна Франції. У фіналі вони переграли хорватів із рахунком 4-2. За місяць мундіалю риторика щодо російського чемпіонату кардинально змінилася з чемпіонату «на крові» до фрази «Ви прекрасні господарі. Дякуємо за сердечний прийом!» у зверненні президентки Хорватії Колінди Грабар-Кітарович до Путіна.

Громадське розповідає, як Чемпіонат світу дивилися в країні, яка закликала його бойкотувати чи не найбільше, — в Україні.

Рейтинги «Інтеру»

Єдиним медіа, що зголосилося транслювати російський мундіаль, виявився «Інтер». За це телеканал критикували і навіть вимагали від Нацради з питань телебачення і радіомовлення скасувати «Інтеру» ліцензію за показ матчів Чемпіонату.

Протестувальники закликають позбавити телеканал «Інтер» ліцензії біля будівлі Нацради з питань телебачення і радіомовлення, Київ, 27 червня 2018 року Фото: Громадське

Натомість прес-служба телеканалу впродовж мундіалю невпинно публікувала успішні рейтинги перегляду трансляцій футболу з Росії.

Матч відкриття між збірними Росії та Саудівської Аравії, в якому росіяни перемогли 5-0, в Україні дивилося 16,6% від загальної телеаудиторії, яка мала на час трансляції увімкнений телевізор та була старшою 18 років. За кількісним показником це 3,8 мільйони українців. Ще 200 тисяч дивилися матч на офіційному сайті каналу.

Поступово аудиторія трансляцій зростала. У початковій стадії плей-оф (1/8 фіналу) частка матчів складала в середньому 20%. І два заключні матчі 1/8 фіналу Чемпіонату світу 3 липня сумарно подивилося 5,6 мільйонів людей.

Трансляція півфінального матчу 11 липня між Хорватією та Англією стала найрейтинговішою спортивною подією від початку року, її аудиторія сягнула 5,6 мільйонів глядачів. Частка трансляції серед загальної кількості глядачів склала майже 30%.

Але фінал побив і цей рекорд. 15 липня трансляцію «Інтеру» за загальною аудиторією дивилося понад 30% уболівальників. До того ж, ця цифра, ймовірно, є більшою, адже неможливо порахувати кількість глядачів на масових переглядах — біля великих екранів, у пабах тощо.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Чемпіонат із цькування: чому російські вболівальники переслідують дівчат в інтернеті

Отже, підсумкова телевізійна цифра перегляду Чемпіонату світу в Росії свідчить, що мінімум третина українців дивилася мундіаль.

Гравці збірної Франції після перемоги над командою із Хорватії у фіналі Чемпіонату світу, Москва, Росія, 15 липня 2018 року Фото: EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

Уболівальники в закладах

Від самого початку мундіалю Громадське проводило експеримент і відвідувало київські паби, спостерігаючи за глядачами. Зокрема, матч Росія-Єгипет. Враження від перегляду: лише одиниці футбольних уболівальників зацікавилися трансляцією на стадії групового етапу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як перемоги Росії на Чемпіонаті світу з футболу шкодять українським політв'язням

«Спершу люди придивлялися, телефонували і пошепки запитували: «А ви будете показувати?» Коли ми відповідали, що так, будемо, всі раділи, мовляв, чудово, йдемо! Уболівальники чекали, щоб не вирізнятися з-поміж інших, і не наражатися на критику», — розповідає власник мережі пабів Києва (Аутпаб, BESTія) Дмитро Дубас.

За словами бізнесмена, кількість глядачів у закладах поступово збільшувалася. З комерційного боку ресторації отримали прибуток згідно з прогнозами та очікуваннями. Щоправда, відсутність достатньої промоції Чемпіонату світу все ж заважала роботі.

«Нас дуже багато критикували за рішення показувати чемпіонат. Але здебільшого це робили нефутбольні люди. — розповідає Дмитро Дубас. — Ті ж, хто любить цей спорт, упродовж змагання стали постійними відвідувачами. Я, звісно, розумію всі сторони. Як українець я теж не хотів би, щоб чемпіонат відбувався в Росії. Тому після завершення особисто в мене двоякі відчуття».

За його словами, паби намагалися всіляко уникати згадок про те, де відбувається чемпіонат. «Коли грала Росія, то на анонсах матчу замість назви писали «солодка вата», назву країни писали з маленької — «росія», а прапор зображали напівпрозорим. А коли було чути гімн цієї країни, вимикали звук».

На час півфінальних та фінальних матчів більшість столиків у пабах Києва були зарезервованими.

Братні хорвати

Додаткову популярність і увагу українців мундіаль отримав завдяки хорватам Домагою Віді та Огнену Вукоєвичу, які після перемоги над збірною Росії записали відео, вигукуючи «Слава Україні!» та «Ця перемога за Україну». У підсумку Віда отримав суворе попередження від ФІФА і згодом навіть перепросив у росіян за свої слова. Вукоєвича, який був скаутом збірної, звільнили, позбавили акредитації та наклали штраф.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Слава Україні, Ганьба ФІФА? Що значить політика для міжнародної федерації

Українські футбольні фанати влаштували акцію на підтримку колишніх гравців ФК «Динамо» (Київ) — хорватів Домагоя Віди та Огнєна Вукоєвіча — біля посольства Хорватії в Києві, Україна, 10 липня 2018 року Фото: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Відтак рейтинг збірної Хорватії в очах українців виріс і вони навіть «поклали» сторінку ФІФА у Facebook негативними оцінками. Порошенко підтримав хорватів за гасло «Слава Україні!», а у Федерації футболу України пішли ще далі — запропонували щойно звільненому Вукоєвичу роботу і навіть готові були сплатити штраф ФІФА замість нього. Навіть президент ФФУ Андрій Павелко з'явився у Верховній Раді в футболці збірної Хорватії та шаликом у кольорах «картатих».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Хорватська мрія: що варто знати про балканців у фіналі Чемпіонату світу

Таке бажання «хайпу» на популярній темі можна було б пояснити, якби не позиція української влади перед чемпіонатом — повний бойкот.