«Червона рута» в караоке, борщ і сум за радянськими часами: як пройшов «телеміст» на каналі «Росія 1»

На телеканалі «Росія 1» увечері 12 липня в ефір вийшла програма «Треба поговорити». Вона стала заміною анонсованого раніше російсько—українського телемосту, який повинні були організувати телеканали «Росія 24» і український NewsOne.
У зв'язку з цим Служба безпеки України ініціювала засідання РНБО і запропонувала ввести санкції проти телеканалів NewsOne і «112 Україна». Також Антимонопольному комітету запропонували здійснити ряд заходів щодо «демонополізації» холдингу «Новини», в який входять телеканали NewsOne, «112 Україна» і ZIK.
Після цього NewsOne заявив про скасування телемосту з РФ через погрози.
Студії телеканалу «Росія 1» довелося обмежитися форматом звичного для російських глядачів ток-шоу з ностальгією за минулим. Хто з українців взяв участь у «Треба поговорити» і про що ж там говорили?
Ностальгія за СРСР
Більшість гостей вмовляли українців і росіян жити дружно. Головним аргументом стало те, що за часів СРСР і кінематограф, і «новорічні вогники» були спільними, і сьогодні в приватних бібліотеках поряд з російським Петром Чаадаєв мирно співіснує Григорій Сковорода. Утім, найчастіше ця спроба звести разом культуру двох народів закінчувалася примітивним форматом. Так, українська актриса Лідія Чащина приїхала на ефір з подарунками: варениками, салом і сувенірної тарілкою з портретом українського поета Тараса Шевченка. «Ми повинні жити в мирі, нам нема чого ділити, бо духовність людська, бо мистецтво вічне, воно повинно перемагати весь час», — заявила Лідія Чащина.
Співак Олексій Піддубний, колишній киянин, розповів про те, що у них в сім'ї був культ російської культури: «Я не пам'ятаю, щоб були якісь конфлікти на грунті мовних питань. Це тільки потім почалося, в кінці 80-х. Я ніколи не поділяв російський народ і український. Я завжди вважав нас одним народом».
«Братські народи»
Протягом ефіру часто звучали фрази про те, що українці і росіяни — «братський народ», який повинен бути єдиним. Аби підкреслити, що прості російські громадяни люблять українців, телеканал відправив свого кореспондента в московське караоке. «Червона рута» Софії Ротару, «Твои глаза» Світлани Лободи, «Плакала» українського гурту Kazka — серед пісень російської естради знайшлося місце і українському репертуару.
Після чого ведучий Андрій Малахов навів ще один приклад «дружби народів» і згадав нещодавнє весілля української телеведучої Регіни Тодоренко і російського співака Влада Топалова.
Російський артист Кай Метов сказав, що українцям і росіянам необхідно якнайшвидше «відкинути всі політичні речі, які засіли в головах», а «те, що нас об'єднує — і пісні, і любов один до одного — має бути первинним».
і додав: «давайте вже обіймемося».
Керівниця театру «Браво» в Києві Любов Титаренко, яка підключилася до ефіру скайпом, зазначила, що перший телеміст потрібно було провести з Донбасом. «Там люди живуть в злиднях, навколо постріли і смерть. А у нас в Києві влада просто зажралась. Сьогодні небезпечно ось так виходити на велику аудиторію, говорити правду... Я люблю свою країну, і я люблю Росію», — заявила Титаренко.
Ведуча Олена Ситтель підкреслила, що завдання і росіян, і українців — зупинити війну на Донбасі. «Потрібно повернути людей один до одного, щоб ми могли подивитися один одному в очі і сказати ці важливі слова: як складно жити один без одного, як важливо бути разом», — сказала Ситтель.
Заборона на в'їзд в Україну
Багато гостей із жалем відзначали, що тепер їм заборонено в'їзд в Україну, у деяких з них там живуть родичі або поховані батьки. Російський письменник Аркадій Інін, який народився і жив у Харкові 30 років, розповів, що тепер його не пускають до рідного міста.
Піддубному в'їзд в Україну також заборонений.
Актриса Маргарита Шубіна (зіграла Любу в серіалі «Свати») навпаки часто їздить до Києва. Вона розповідає, що люди впізнають її на вулицях і завжди привітні: «Усі в магазинах розмовляють російською, охоронці та водії. Нас всі люблять і передають величезний привіт, навіть стюардеси в аеропорту».
Про любов і дружбу говорили багато, про політику і причини, які розвели дві країни по різні боки барикад — ані слова. Це цілком вкладалося в концепцію російської пропаганди, коли глядачеві видають готову і чітку ідею, а не змушують задуматися і проаналізувати те, що відбувається.
За словами кореспондента російського телеканалу «Дождь» Олексія Коростильова, програма «Треба поговорити» пройшла в звичному стилі Андрія Малахова, коли знаменитості минулого століття — актори, письменники, режисери — згадують, як добре було раніше. В ефірі «Нині Вже» на Громадському кореспондент зазначив, що на федеральних телеканалах багато хто звинувачував українських націоналістів і навіть президента Володимира Зеленського в тому, що телеміст не відбувся. «Типова реакція російської пропаганди на російському телебаченні. Знову винні українці, що ми не поговорили з кимось про щось», — сказав Олексій Коростильов.
- Поділитися: