УКРАЇНА

Гройсман: Україні не вистачає десятків мільйонів кубів газу на добу

2 березня, 2018 19:28
УКРАЇНА/Гройсман: Україні не вистачає десятків мільйонів кубів газу на добу
Зберегти
Вигляд
lead
Про це повідомив глава уряду Володимир Гройсман, коментуючи рішення уряду про обмеження постачання газу у зв’язку зі зривом поставок газу російським Газпромом.

Україні не вистачає десятків мільйонів кубометрів газу на добу через недотримання російським Газпромом умов поставок за рішення Стокгольмського суду. 

Про це повідомив глава уряду Володимир Гройсман, коментуючи рішення Кабінету міністрів про обмеження постачання газу у зв’язку зі зривом поставок газу російським Газпромом.

«Якщо говорити в цифрах, то це трохи більше десятків мільйонів кубів на добу, ось такий дефіцит сьогодні спостерігається. Але я наголошую на тому, що і ми вийдемо на нормальні обсяги протягом 5 днів», — заявив він.

Гройсман розкритикував дії Нафтогазу, зазначивши, що НАК мав передбачити ситуацію, коли Газпром не виконає рішення Стокгольмського суду, але не зробив цього.  При цьому, відповідаючи на питання журналістів, він запевнив, що не вважає рішення про звільнення глави Нафтогазу Андрія Коболєва правильним. 

«Росія має виконати рішення арбітражу, я вважаю, що НАК Нафтогаз мав би бути більш обачливий і мав би розуміти, що треба було створювати запаси», — зазначив прем'єр.

«Треба було зробити 10-14 днів запасу, працювати з європейськими постачальниками, щоб зробити м’який режим. Цього зроблено не було», — додав він.

Гройсман запевнив, що протягом 5 днів ситуація буде стабілізована. Крім того, ніяких проблем з теплопостачанням у багатоповерхівки у зв'язку з економією газу в Україні не буде. 

«Завтра відповідно до контрактів, європейський газ буде постачатися до України», — додав він. 

1 березня Газпром скасував поставки уже оплаченого газу Україні попри рішення Стокгольмського суду. Такі дії спричинили нестачу ресурсу в українській газотранспортній системі. Україна ж заявила, що Газпрому нараховуватиметься пеня за відмову постачати газ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Газові мільярди: чи закінчився двобій Нафтогазу та Газпрому

2 березня в Україні запровадили тимчасове обмеження на споживання газу для компаній. Міненерговугілля очікує відновлення планового газопостачання після 5-6 березня. Також з метою економії газу рекомендували призупинити роботу дитячим садкам, школам і вишам. В університеті Шевченка призупинили навчання до 11 березня. Київенерго перейшло в режим економії газу. Нафтогаз закликав українців зменшити температуру в приміщеннях на один градус вдень і на два — вночі.  Крім того президент Порошенко закликав українців економити газ та долучатися до ініціативи «Прикрути».

Водночас, 2 березня, Нафтогаз розпочав закупівлю газу у Польщі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Порошенко: Контракт між Нафтогазом і Газпромом не може розриватись в односторонньому порядку

28 лютого Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги Нафтогазу до Газпрому за позовом на транзит газу на суму 4,673 мільярда доларів США. Таким чином, за результатами двох арбітражів між компаніями на поставку і транзит газу російський Газпром повинен доплатити НАК $2,56 мільярди. Після цього Газпром повернув Нафтогазу предплату за газ і відмовився постачати його. 2 березня Газпром заявив про намір розірвати контракти з Нафтогазом на транзит газу.

Нафтогаз з кінця 2015 року не постачав газ з Росії. Але згідно з рішенням Стокгольмського арбітражу Україна зобов'язана відновити постачання мінімальних обсягів газу з Росії відповідно до положення контракту «бери або плати».

«Бери або плати» — форма договору про постачання великих обсягів товарів, зокрема в сфері торгівлі енергоресурсами, коли постачальник бере на себе зобов'язання надати зафіксований у договорі обсяг, натомість покупець зобов'язується в будь-якому разі оплатити певну кількість цих товарів, незалежно від того, скільки він закупив насправді.

Пов`язані новини