Депутат від «Слуги народу» поговорив з ватажком «ДНР» Пушиліним в ефірі російського телеканалу

Депутат Верховної Ради від фракції «Слуга народу» Євген Шевченко поговорив відеозв’язком з так званим главою «ДНР» Денисом Пушиліним у програмі «Велика гра» на «Першому каналі» Росії.

Між ними відбулася словесна перепалка. Пушилін закликав не виставляти Росію стороною конфлікту і обурився тим, що українська влада «зважає на радикальну меншість».

Шевченко відповів, що риторика Пушиліна «нічим не відрізняється від риторики наших радикалів і націоналістів».

«Давайте знаходити спільну мову», — запропонував депутат і закликав шукати компроміси.

Він також спробував заявили про російську агресію в Україні, але ведучі шоу одразу почали заперечувати присутність російських військ на Донбасі.

«Не дай вам бог, щоб російські війська справді були введені, бо навряд хтось взагалі насмілиться стріляти в них. Цього нікому не рекомендується робити. Тому те, що там відбувається, відбувається без російських військ», — сказав ведучий.

Шевченко відповів, що на сьогодні українська армія вже не та, яка була у 2014-му, і ті, хто стрілятиме в неї, також відчує відсіч. Водночас депутат наголосив, що Україна за мирне врегулювання конфлікту.

Коментуючи свою появу на російському телебаченні, Шевченко написав у Facebook, що свідомо погодився взяти участь в програмі на російському каналі й виступав для жителів непідконтрольною території Донбасу.

«Так, я вважаю, що потрібно ходити, говорити, доводити й відстоювати позицію по відновленню миру в Україні, навіть на російське телебачення... Так, я вважаю, що мільйони, які живуть по той бік розмежування, — українці і саме до них було моє звернення до мирних жителях Донбасу. До тих, хто розуміє — Україна буде єдиною, — наголосив депутат.

Шевченко додав, що частину його слів з ефіру вирізали. Водночас він переконаний, що йому вдалося «пояснити багатьом, що з Україною не вийде розмовляти методом ультиматумів, цього не буде ніколи».

«Компроміси і переговори неминучі. Чим швидше почнеться цей процес, тим швидше Україна перейде до мирного життя. І для Росії це єдиний шанс встановити відносини з Україною. Цей шанс дуже крихкий. Це сьогодні найголовніше завдання для всіх нас», — зазначив Шевченко.

Перший заступник голови фракції «Слуга народу» Олександра Корнієнко заявив, що колеги не рекомендували Шевченку спілкуватися з російським телеканалом, але «заборони на рівні фракції не було».

«Чи була у нас заборона на рівні фракції з кимось спілкуватися або не спілкуватися? Не було. Чи була рекомендація Євгену не спілкуватися з цим каналом? Була. Він питав, ми сказали свою позицію, що краще цього не робити», — сказав Корнієнко під час брифінгу в Києві, додавши, що сьогодні фракція вирішуватиме, що робити в цій ситуації.

Він також зауважив, що фракція не може позбавити Шевченка мандата, бо його обрали по мажоритарному округу.

Нагадаємо 1 жовтня 2019-го президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна погоджується на «формулу Штайнмаєра».

«Формула Штайнмаєра» — документ, який запропонував чинний президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр ще тоді, коли був міністром закордонних справ ФРН і брав участь на рівні міністрів у зустрічах в «нормандському форматі».

«Формула» дуже коротка і передбачає лише, що окупована частина Донбасу має отримати тимчасовий особливий статус у день проведення на цих територіях місцевих виборів. Якщо ОБСЄ визнає ці вибори демократичними, Верховна Рада має закріпити цей особливий статус на постійній основі.

Про виведення військ та контроль з боку України за кордоном до виборів у формулі не йдеться.

Особливий статус — скорочена назва закону Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, який Рада ухвалила ще у 2014 році й кілька разів продовжувала, востаннє — до 31 грудня 2019 року, однак фактично закон ніколи не діяв.

Закон визначає, що особливий порядок місцевого самоврядування у Донецькій та Луганській областях здійснюють виключно органи місцевого самоврядування, які будуть обрані на позачергових виборах.

У статті 10 закону прописані умови, без виконання яких вибори на окупованих територіях неможливі:

  • виведення незаконних збройних формувань,
  • гарантії вільного волевиявлення,
  • недопущення незаконного втручання у виборчий процес, дотримання принципів політичного плюралізму і свободи агітації.

Водночас Зеленський анонсував новий закон про особливий статус окупованої частини Донбасу.