Депутати пропонують підвищити податки для ФОПів, що працюють в ІТ, у 2 рази за 5 років
У Верховній Раді України зареєстрували законопроект, яким пропонують виокремити працівників ІТ—компаній, що оформлені як фізичні особи—підприємці, в окрему групу ФОП та поступово збільшити ставку податку для таких підприємців до 10%.
Зокрема, проектом закону №10094 пропонується, що ІТ-підприємці (ФОПи) перейдуть в окрему групу спрощеного оподаткування — п’яту (наразі більшість таких ФОПів перебувають на третій групі), а ставка єдиного податку для них буде зростати на 1% щороку, поки не досягне 10% від доходу.
Крім цього, депутати пропонують збільшити розмір єдиного соціального внеску у 2 рази починаючи з 2020 року — до 22% від 2 мінімальних зарплат.
«Досягнення зазначеної мети, по-перше, забезпечить безпеку ІТ підприємців у контексті звинувачення їх представниками податкових органів в ухиленні від сплати податків шляхом неправомірного переходу на спрощену систему оподаткування. По-друге, надасть можливість ІТ підприємцям і надалі користуватися спрощеною системою оподаткування, що збереже привабливість цього виду бізнесу в Україні для зарубіжних інвесторів», — йдеться у пояснювальній записці до законопроекту.
Скористатися таким режимом оподаткування зможуть ті ІТ-підприємці, які заробляють до 7,5 мільйона гривень на рік.
Законопроект зареєстрував депутат від «Самопомочі» Олександр Данченко. Наразі його направила на ознайомлення податковому комітету Верховної Ради.
Зазначимо, що причиною того, що деякі компанії замість того, щоб наймати працівників, укладають з ними цивільно-правову угоду як з ФОПами є те, що таким чином роботодавець зменшує свої податкові зобов’язання. Зокрема, він звільняється від сплати 22% єдиного соціального внеску з фонду заробітної плати працівників. Крім цього, укладання таких угод позбавляє роботодавця низки обов’язків щодо соціальної підтримки працівників.
Нагадаємо, 15 лютого на сайті Мінсоцполітики опублікували законопроект, яким пропонується запровадити більш жорстку систему контролю за діяльність ФОПів. Зокрема, у проекті забороняється використовувати ФОПи замість найму працівників. В уряді уточнили, що у разі ухвалення закону, працівникам ІТ-сфери та фрілансерам «нічого не загрожує».
Водночас в ІТ-асоціації України розкритикували ініціативу боротьби з ФОПами та повідомили, що вона несе загрозу розвитку ІТ-сектору.
Наприкінці лютого 2019 року представники уряду провели зустріч з представниками найбільших ІТ-компаній в Україні, під час якої повідомили, що відповідний законопроект Мінсоцполітики «не бачили та не виносили на розгляд Ради». Крім цього, в уряді запропонували не змінювати податкового навантаження на ІТ-компанії в Україні протягом 5-10 років.
- Поділитися: