Дим у Києві, 17 квітня 2020 року. Сильні пориви вітру та рівень атмосферного тиску у Києві створили сприятливі умови для поширення продуктів горіння у повітрі
Фото:

Прядко Денис/УНІАН

У всіх районах Києва з 16 квітня чути запах диму, фахівці фіксують аномально високий рівень забруднення повітря. hromadske розбиралося, у чому причина, чи є реальна небезпека і скільки це може тривати.
1

Звідки взявся дим по всій столиці?

16 квітня у Києві фахівці зафіксували рештки від горіння та задимленість у повітрі. Того ж дня Київ та прилеглі населені пункти накрила пилова хмара. Відтак у ніч на 17 квітня рівень забруднення повітря в українській столиці, за даними ресурсу IQAirбув найвищий у світі. Індекс забруднення повітря у Києві становив 182 пункти при нормі у 50 пунктів. У деяких районах цей рівень дійшов до 400.

У Держслужбі з надзвичайних ситуацій кажуть, що причиною такого смогу і перевищення небезпечних частин у повітрі є пожежі. Так, ті самі пожежі, які виникли через спалювання сухої трави та сміття у Києві та області.

«У повітрі справді є перевищення небезпечних частин, але маємо те, що маємо. Справді, в останні кілька днів у Київській області, в Чорнобильській зоні та навіть у Києві було багато пожеж в екосистемах, все це спровокувало те, що ми бачимо в шарах атмосфери дуже багато викидів унаслідок пожеж», — розповіла в етері hromadske Вікторія Рубан, речниця Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Рятувальники пояснили, що через напрямок вітру та рівень атмосферного тиску у Києві утворилися сприятливі умови для поширення у повітрі часточок від горіння.

2

То це дим з Чорнобильської зони?

Микола Кульбіда, директор Українського гідрометеорологічного центру, каже, що продукти горіння, які були наявні у зоні відчуження, не могли потрапити до Києва. Він пояснює, що 16 квітня на півночі Київської області, у Чорнобильській зоні, було підвищення швидкості вітру. Однак він мав північно-західний напрямок, тобто у протилежний Києву бік. Метеоролог пояснює забруднення повітря та задимлення у столиці з пиловою бурею та переміщенням диму з Житомирської області.

Завідувач відділу інформатики навколишнього середовища НАН України Іван Ковалець каже, що зараз задимлення у Києві утворилось через загоряння навколо міста й не обов'язково, що дим іде з Чорнобильської зони відчуження.

«Це постійна проблема (загоряння — ред.), але раніше вона була у вересні. Тоді утворювалась суха рослинність, а весною після снігу була достатня вологість і такої проблеми не виникало», — пояснив Ковалець у коментарі hromadske.

Також науковець наголосив, що чекати підвищення радіаційного фону через пожежі в Чорнобилі не варто.

«Навіть якщо задимлення буде йти з Чорнобиля, навіть якщо там по-справжньому буде горіти ліс. Для того, щоб було підвищення радіаційного фону, треба, щоб рівень забруднення у Києві піднявся не в сотні разів, як було 8 чи 9 квітня, а у мільйони разів», — розповів науковець.

3

Наскільки ситуація небезпечна?

Фахівці ДСНС запевняють, що задимлення не несе хімічної та радіологічної загрози, а радіаційний фон у Києві та Київській області у межах норми. Водночас науковець Ковалець каже, що хоч в Україні проводять моніторинги рівня забруднення повітря, однак в країні комплексно ще не досліджували, що саме створює забруднення та в якій кількості. За його словами, досі фахівці займалися лише вивченням окремих забрудників. Науковець наголосив, що необхідно проводити дослідження щодо чинників забруднення, а саме об'єднувати моніторинг нинішньої ситуації, виділяти джерела забруднення та моделювати подальшу ситуацію. Тобто, сказати точно що і наскільки забруднює повітря, а отже і організм людини — наразі складно.

4

Що кажуть медики?

Глава Мінохорони здоров'я Максим Степанов порадив жителям столиці та області поки не виходити на вулицю (особливо зранку), не відчиняти вікна, пити 2-3 літри рідини на добу та частіше проводити вологе прибирання. Він додав, що дим у повітрі може викликати:

  • головний біль,
  • утруднене дихання,
  • кашель,
  • подразнення очей.

Тому МОЗ просить проводити якомога більше часу вдома і через коронавірус, і через смог. Особливо там закликали дотриматись порад людей, які мають серцево-судинні захворювання.

5

Скільки це може тривати?

Найближчим часом погода в Україні буде сухою, лише за три дні, 20 квітня, в окремих регіонах пройдуть невеликі дощі, розповів начальник відділу метеорологічних прогнозів Укргідрометцентру Владислав Білик у коментарі hromadske. Тож дим у столиці, можливо, буде відчутний ще кілька днів.

«Найближчим часом суттєвих змін у погодних умовах не буде. На вихідних 18, 19, 20 квітня в Україні переважно без опадів. 19 і 20 квітня на півдні та на півночі Лівобережжя будуть невеличкі дощі. Температура повітря 13—15 градусів», — зазначив Білик, додавши, що істотних дощів в Україні не буде.

Також він розповів, що пилова буря, яку 16 квітня спостерігали мешканці Києва та прилеглих населених пунктів, стала можливою через суху зиму.

«Через те, що була мінімальна зволоженість верхнього шару ґрунту, він перетворився на пил. Вітром цей пил підіймався на висоту майже до сотні метрів.Тому кияни бачили таке явище як пилову бурю», — зазначив метеоролог. 

Білик зазначив, що маски, які зобов'язали носити через коронавірус, не пропускають значну частину пилу, тому закликав носити їх, якщо потрібно вийти на вулицю.

З хороших новин: у Укргідрометцентрі кажуть, що в районах, де спостерігається горіння трави, торфу та лісу, суттєвого посилення швидкості вітру не очікується (максимальна швидкість вітру, що очікується, становитиме 7-12 м/с), тож вогонь і дим не поширюватиметься стрімко.

Поділитись: