Свою нову стрічку «Мулан» компанія Disney знімала в регіоні Сіньцзян, у якому, за повідомленнями, утискають права мусульманської спільноти уйгурів. Через це активісти критикують Disney і закликають до бойкоту фільму.

Про це повідомляє BBC.

Користувачі Twitter помітили, що у фінальних титрах до фільму висловлюється подяка «піар-відділу Комітету Комуністичної партії Китаю в Сіньцзян-Уйгурському автономному регіоні», а також бюро з громадської безпеки в місті Турфан того ж регіону.

У Турфані щонайменше з 2013 року розташований один із так званих таборів перевиховання уйгурів, організованих китайською владою. Там, як показали розслідування журналістів і правозахисників, уйгурів утримують насильно з порушенням прав людини.

А згаданий піар-відділ є пропагандистським органом представництва китайської Комуністичної партії в Сіньцзяні, зазначає BBC. Вона офіційно підтримувала політику так званого перевиховання уйгурів.

Disney поки публічно не прокоментував закиди в бік «Мулан». Фільм знімали у 2017-2018 роках — тоді, коли з'явилися перші розслідування про утиски уйгурів у Китаї.

Це не перший скандал, пов'язаний із фільмом: раніше головна акторка Лю Іфей публічно заявила про підтримку дій китайської влади щодо Гонконгу. Та обмежує автономію регіону, яку Пекін гарантував Великій Британії, колишній метрополії Гонконгу.

Що відомо про утиски уйгурів у Китаї?

Уйгури — це мусульманське населення тюркського походження, яке проживає в Сіньцзян-Уйгурському автономному районі Китаю. З 22 мільйонів тамтешнього населення понад 8 мільйонів складають уйгури.

За різними оцінками, у так званих «таборах перевиховання» перебуває від 1,5 до 3 мільйонів уйгурів. За даними групи Etnam, яка виступає за право уйгурів на незалежність, у Сіньцзяні таких таборів може бути понад 460.

Перший офіційний документ про «боротьбу з екстремізмом» у Сіньцзяні було оприлюднено в листопаді 2018 року. У ньому йшлося про існування «таборів перевиховання» для уйгурів — корінного народу цього району КНР. Дії влади Китаю щодо уйгурів неодноразово піддавалися критиці з боку міжнародних організацій та країн Заходу.

У липні 2019 року влада Китаю заявила, що звільнила 90% уйгурів, які перебували у виправних таборах. Натомість сім’ї затриманих заявили, що це неправда.

Що це за стрічка Disney?

«Мулан» — римейк однойменного мультфільму Disney 1998 року про дівчину, яка йде в армію замість батька. Стрічка дебютувала 4 вересня в кінотеатрах і на стриминґовому сервісі Disney+ в тих країнах, де він є доступним. Це вперше прем’єра фільму з таким бюджетом (200 мільйонів доларів) відбулася водночас онлайн і в кінотеатрах.

Рішення Disney шокувало власників кінотеатрів. Через пандемію коронавірусу заклади були змушені закритися, а виробники фільмів — призупинити роботу над новими проєктами. І прем'єра фільму онлайн одночасно з кінорелізом може позбавити кінотеатри частини доходів.

Поділитись: