Друга хвиля COVID-19. Як різні країни світу переживають новий виток хвороби

Наприкінці серпня Всесвітня організація охорони здоров'я заявила, що світ зовсім не наблизився до достатньої для формування колективного імунітету кількості людей, щоб зупинити масштабне поширення коронавірусу. Крім того, понад 800 млн дітей по всій планеті повертаються в школи, де немає елементарних засобів для миття рук, що наражає їх на підвищений ризик зараження новим коронавірусом, попереджає ВООЗ. Загальна кількість людей, хворих на COVID-19 у всьому світі, наразі перевищує 29,5 млн. Понад 933 тисячі людей померли. За даними Університету Джонса Гопкінса, понад 20 млн вже одужали від цієї хвороби.
Від Австралії до Канарських островів, від Канади до Близького Сходу — у всьому світі з різницею в кілька тижнів і місяців повідомляють про другу хвилю заражень коронавірусом. 14 вересня ВООЗ зафіксувала рекордний приріст кількості хворих із коронавірусною інфекцією: за 24 години було зареєстровано 307,9 тисячі випадків. Найбільше зростання захворюваності було відзначено в Індії, США та Бразилії. Інші країни, в яких із різницею в часі теж відзначалось відновлення активності вірусу, — це Перу, Ізраїль, Південна Корея та Австралія. Країни Європи також реєструють дедалі більшу кількість щоденних випадків захворювання. Місцеві обмеження вводяться в найбільш постраждалих регіонах, поновлюються заклики носити маски й дотримуватися правил фізичного дистанціювання.
Європа
У Європі, як повідомлялося наприкінці серпня, стали менше вмирати від коронавірусу, але причини цього поки що не дуже зрозумілі. В Англії частка інфікованих, що згодом померли від коронавірусу стала нижчою на початку серпня, якщо порівняти з червнем. За цей період смертність від інфекції впала на 55-80%, залежно від того, який набір даних було використано, з'ясував Джейсон Оке з Оксфордського університету зі своїми колегами. Наприклад, за тиждень, що починається 17 серпня, померло 95 осіб і підтверджено трохи більш як 7 тисяч випадків захворювання в усій Великій Британії. А в перший тиждень квітня померли 7164 людини, ще у майже 40 тисяч був позитивний результат тестування на коронавірус.
Розподіл кількості смертей на кількість випадків захворювання дає приблизний коефіцієнт летальності — близько 1% у серпні у порівнянні з майже 18% у квітні. Ці цифри не відображають реального рівня смертності, оскільки кількість смертей відстає від фактів інфікування на кілька тижнів, а режими тестування змінювалися. Але вони свідчать про деякий зсув. Ситуація унікальна не тільки для Англії та решти Великої Британії, стверджує Оке, який виявив, що тенденція спостерігається по всій Європі. Однак чому це відбувається, не зрозуміло.
Дані з Англії свідчать, що частка заражених молодих людей вища, ніж це було в період першого піку захворюваності в квітні, при цьому рівень захворюваності в період з 10 до 16 серпня був найвищим серед людей віком від 15 до 44 років. Відомо, що COVID-19 менш небезпечний для молодих, тому зміна демографічної групи інфікованих може бути однією з можливих причин того, що хвороба наразі здається менш смертоносною. Однак Оке не думає, що однієї зміни у віковому складі достатньо для пояснення того, що відбувається. За його словами, у багатьох літніх людей все ще реєструють позитивні результати на коронавірус. Інше можливе пояснення, як вважають деякі дослідники, полягає в тому, що хворі отримують ефективніше лікування в лікарнях, в яких стало більше ліжок.
У неділю 6 вересня британська влада заявила про 2988 нових випадків коронавірусу, що стало найвищим показником з 23 травня, коли Британія перебувала в режимі суворої ізоляції. В Іспанії, одній із найбільш постраждалих від коронавірусу країн Європи, також зростає кількість хворих. На 100 тисяч жителів Іспанії — 268 заражених. Це найвищий показник серед європейських країн. Із початку вересня в Іспанії реєструють більше хворих, ніж під час першої хвилі коронавірусу в квітні.
Хворі в Іспанії, як і в Британії, стали молодшими: тепер там переважно хворіють люди до 40 років, а хвороба у них має набагато легший перебіг, ніж у літніх. Разом з віком зменшилася і летальність: у весняний пік у країні вмирало в середньому 700 людей на добу, а тепер — 70. При цьому весняний сценарій із переповненими лікарнями малоймовірний, заявив професор університету Наварри Гільєрмо Мартінес де Техада. Зараз у країні зайнято лише 7,5% лікарняних місць. У зв'язку з цим в Іспанії поки що не вводять нових загальнонаціональних обмежень, лише в деяких регіонах влада наполягає на носінні масок і забороняє збиратися групами понад 10 осіб.

У Франції кількість заражених знову почала рости на початку серпня, а до 11 вересня в країні реєстрували понад 10 тисяч заражених на добу — це вище, ніж навесні. Зростання кількості хворих здебільшого припадає на густонаселені та привабливі для туристів регіони. У «червоних зонах» вже ввели суворіші обмеження, наприклад зобов'язали носити маски в усіх громадських місцях і дотримуватися фізичного дистанціювання. Чехія, яка першою в Європі ввела суворий карантин, а потім першою ж і скасувала обмеження, щоб відновити постраждалу економіку, теж поки що не вводить новий карантин. Однак у громадських місцях не можна перебувати без медичних масок. Із кінця квітня і до середини липня кількість хворих не зростала, а щодня медики виявляли близько 100 нових випадків. Однак в останній місяць хворих стає більше. Так, із 10 до 13 вересня в Чехії фіксували три рекорди захворюваності на день поспіль. Урядовий епідеміолог Роман Примула заявив, що в Чехії почалася друга хвиля коронавірусу. У країні один із найвищих показників захворюваності — 94 людини на 100 тис. жителів — вище тільки в Іспанії та Франції.
Зате в Італії ситуація з коронавірусом набагато краща, ніж в Іспанії, Франції та Чехії. Зростання кількості нових хворих порівняно з весняними показниками все ще невелике. Більшість недавніх випадків зараження пов'язані з популярними місцями відпочинку, особливо серед відвідувачів острова Сардинія. Так само, як і в інших європейських країнах, коронавірус у країні сильно «помолодшав», і середній вік хворих становить 32 роки. Смертність поки що теж низька — за останній місяць за добу вмирало щонайбільше 16 осіб. Однак італійське МОЗ зазначило, що в країні плавно погіршується епідемічна ситуація. Незважаючи на це, в країні почали працювати школи, а з обмежень поки що діють тільки ті, що стосуються роботи нічних клубів, необхідності носити маски в громадських місцях і фізичного дистанціювання. Італійський уряд планує продовжити ці заходи щонайменше до кінця вересня.
Однак протестувальники все ж таки зібралися в Римі, щоб висловити незгоду з носінням масок, дистанціюванням і потенційними щепленнями від хвороби. Деякі з них кричали, що країна перетворилася на «диктатуру охорони здоров'я». Те саме сталося в Хорватії, коли кілька тисяч людей вийшли на мітинг проти превентивних заходів. Вони заявили, що заходи із запобігання поширенню коронавірусу є загрозою їхнім правам і свободам, а хвороба — то взагалі неправда. Ці акції стали продовженням двох великих берлінських акцій протесту. А в дослідженні, опублікованому в тижневику To Vima, йдеться, що кожен другий грек не має наміру вакцинуватися від нового коронавірусу. Причому майже 20% також виступають проти масок. Це відбувається на тлі повідомлення про 372 нові випадки захворювання, що є найвищим щоденним показником із початку спалаху в країні.

Азія та Близький Схід
Індія наразі повідомила про понад 5 мільйонів випадків захворювання на коронавірус, ставши другою країною після США. Повідомляється також, що країна закупить 100 мільйонів доз російської вакцини від COVID-19. Індія — одна зі щонайменше 32 країн, які висловили зацікавленість у тестуванні та отриманні російської вакцини «Супутник V»: Бразилія, Мексика і Казахстан вже уклали з Росією угоди про постачання.
Найжорсткіші заходи на тлі зростання захворюваності коронавірусом вводяться в Ізраїлі — країна першою у світі оголосила повторний карантин, про що було заявлено 13 вересня. Під час першої фази поширення вірусу в квітні, коли щодня в середньому реєстрували близько 400 інфікованих, в країні діяли суворі обмеження. У травні ситуація з коронавірусом стабілізувалася, а хворих майже не було. Однак на початку червня кількість інфікованих і загиблих поступово почала зростати, досягнувши на 14 вересня 4764 інфікованих і 17 летальних випадків.
Тепер повторний карантин триватиме з 18 вересня до 9 жовтня. Людям не дозволяється віддалятися від своїх будинків більше ніж на 500 метрів, не працюватимуть школи, закриються ресторани, кафе, торговельні та розважальні центри. Інші компанії та держструктури продовжать роботу, але з деякими обмеженнями.
У столиці Індонезії Джакарті постала проблема нестачі місць на цвинтарях, де, як очікується, в жовтні закінчиться земля для поховань, оскільки кількість смертей, пов'язаних з коронавірусом, продовжує зростати. Керуючий цвинтарем Пондок Ранггон у Східній Джакарті заявив, що в жовтні можна буде поховати до 400 осіб. У серпні на кладовищі, як повідомляється, щодня ховали в середньому 27 осіб, зокрема тих, хто помер від коронавірусу. Рекордна кількість поховань відбулася 31 серпня — 36.
В'єтнам відновить міжнародні комерційні рейси за декількома азійськими напрямками, починаючи з п'ятниці, після багатомісячної перерви. Польоти, однак, будуть доступні для в'єтнамських громадян, дипломатів, експертів, менеджерів, кваліфікованих робітників, інвесторів та членів їх сімей. Для туристів рейси залишаться закритими.
Китай закрив місто на кордоні з М'янмою і почав кампанію з перевірки всього населення міста, що налічує понад 200 тисяч осіб. Офіційні особи в Жуйлі, провінції Юньнань, заявили, що місто перебуває у «воєнному стані» захисту від COVID-19 після реєстрації двох нових випадків захворювання у туристів із М'янми. Жителям було наказано залишатися вдома, а влада встановила контрольно-пропускні пункти, щоб ніхто не в'їжджав в Жуйлі й не виїжджав із нього, а також обмежила доступ у довколишні прикордонні райони. Більшість підприємств було закрито. Крім того, Китай почав випробування вакцини проти коронавірусу у вигляді назального спрею, який може стати альтернативою ін'єкціям. Це перша подібна вакцина у світі, яку випробують на людях. Вакцину розробляють Гонконгський і Сяменьський університети спільно з пекінським виробником вакцин.

Океанія
Австралійський штат Вікторія, на частку якого припадає 75% випадків зараження і 90% смертей — через що він і став епіцентром поширення коронавірусу — продовжив жорсткі обмежувальні заходи в Мельбурні до кінця вересня. Штат перебував на жорсткому карантині з початку липня. Проте обмеження в столиці штату, схоже, не продовжуватимуть, оскільки карантин вже дає результати і середня кількість захворювань зменшується. Якщо кількість нових випадків захворювання стане меншою за 5 на день, 26 жовтня комендантську годину й обмеження на заняття скасують.
Однак у неділю поліції все ж довелося затримати понад 70 протестувальників за порушення порядку дотримання карантину. Близько 250 людей взяли участь в акції протесту в Мельбурні, організаторами якої стали люди, які просували теорію змови про пандемію в соціальних мережах. Сусідня Нова Зеландія скасує обмеження в країні 21 вересня, крім найбільшого міста Окленда, що стало епіцентром другої хвилі інфекцій. Про це оголосила в понеділок прем'єр-міністр Джасінда Ардерн. Вона також сказала, що вимоги до фізичного дистанціювання в літаках та іншому громадському транспорті значно пом'якшать.

Америка
До 16 вересня загальна кількість заражених коронавірусом в США перевалила за 6,6 мільйона осіб. У середу уряд країни заявив, що почне розподіляти вакцину проти COVID-19 упродовж одного дня з моменту отримання дозволу від регулювальних органів. Очікується, що деяка кількість доз вакцини буде доступна до кінця року. Федеральний уряд розподілятие вакцину між штатами на підставі чисельності вразливих груп населення, які насамперед рекомендують вакцинувати центри з контролю та профілактики захворювань. Це, зокрема, і медичні працівники. Чиновники також заявили, що працюють над тим, щоб пацієнтам не довелося платити за вакцину.
Тим часом новий звіт американських Центрів контролю та профілактики захворювань повідомляє, що більшість дітей, підлітків та молодих дорослих, які вмирають від COVID-19, є латиноамериканцями, афроамериканцями або корінними американцями. На ці групи припадає 78% смертей, хоча самі групи становлять лише 41% населення Америки, що є непропорційним ефектом і відображає аналогічну нерівність серед дорослих. Попередні дослідження засвідчили, що кількість летальних випадків від COVID-19 удвічі вища серед расових меншин віком до 65 років, ніж серед білих американців. У доповіді йдеться про такі соціальні диспропорції, як перенаселеність, низьке забезпечення продовольством і житлом, розрив у добробуті та освіті, а також расова дискримінація. Вони, найімовірніше, сприяли виникненню цього перекосу в показниках смертності расових груп.
Регіональна директорка ВООЗ Карісса Етьєн попередила, що Латинська Америка відкривається занадто рано, починаючи нормалізацію соціального життя в той час, як пандемія COVID-19 все ще потребує серйозної протидії. Під час спільного брифінгу з директорами Панамериканської організації охорони здоров'я, Етьєн зауважила, що випадки захворювання коронавірусом у прикордонній зоні Колумбії з Венесуелою за останні два тижні зросли вдесятеро. Рівень смертності зростає в деяких районах Мексики, аналогічні тенденції спостерігаються в Еквадорі, Коста-Ріці та Болівії.
Канада наразі також відзначає наближення другої хвилі захворювання: лікар-епідеміолог з інфекційного контролю Колін Фернесс вважає, що сплеск захворювань є або ознакою початку другої хвилі, або відображенням втоми людей від суворих карантинних правил. Він вважає, що закриття барів і ресторанів допоможе уповільнити поширення інфекції. Регіональні чиновники охорони здоров'я пояснюють сплеск захворюваності переважно тим, що люди не дотримуються рекомендацій громадської охорони здоров'я. Найвищі показники зараження все ще спостерігаються в Торонто, Оттаві та Пилі. Онтаріо повідомив про ще 315 нових випадків захворювання COVID-19 в середу, більш ніж половина з яких припадає на людей віком до 40 років. У зв'язку з цим буде переглянуто правила громадських зборів, але поки що не відомо, коли будуть доступні нові протоколи охорони здоров'я.
Наразі обмеження на громадські збори становить 50 осіб у приміщенні й.100 на вулиці. Через раптовий сплеск випадків, який спонукає дедалі більше людей проходити тестування, у Канаді виникли багатогодинні черги в діагностичних центрах, через що деякі медичні експерти закликають Health Canada схвалити нові методи тестування для отримання швидких результатів.

Африка
Близько 12 млн людей у Південно-Африканській Республіці, населення якої 58 млн людей, «ймовірно», були інфіковані коронавірусом. Але ця разюче велика кількість не викликала високого рівня смертності і може свідчити про «рівень імунітету», вважає міністр охорони здоров'я ПАР Звелі Мхізе. На тлі зниження кількості випадків захворювання коронавірусом у найбільш постраждалій країні континенту, президент Сиріл Рамафоса оголосив, що кордони ПАР знову відкриються з 1 жовтня для ділових, розважальних та інших поїздок, а гості країни мають показати негативні результати тесту на коронавірус. Не допускатимуть пасажирів із країн із великою кількістю хворих.
Ця країна заборонила міжнародні поїздки наприкінці березня як один із заходів щодо стримування поширення COVID-19. Рамафоса також анонсував подальше пом'якшення обмежень на громадські збори — щонайбільше 250 осіб у приміщенні і 500 на вулиці. Президент попередив, що друга хвиля пандемії в деяких країнах виявилася гіршою за першу і може виявитися більш руйнівною для ПАР.
Кількість підтверджених випадків захворювання вірусом у ПАР скоротилася в останні тижні після проходження піку наприкінці липня, коли в країні щодня реєстрували до 15 тисяч випадків захворювання. Це викликало побоювання, що медичне обслуговування в деяких великих містах може впасти. За офіційними даними, у вівторок 15 вересня було зареєстровано загалом 772 нових випадків захворювання.
Лікарі в столиці Нігерії Абуджі 1 вересня почали безстроковий страйк через невиплату спеціальної допомоги. Надбавка за ризик, або стимулювальна допомога, була обіцяна медичним фахівцям, щоб мотивувати їх працювати в небезпечних умовах, оскільки вони постійно наражаються на ризик зараження новим вірусом. Роланд Айгбово, голова Абуджійського відділення групи, розповів:
«Ми не отримували надбавок за ризик із квітня, і це одна з головних причин, через яку ми починаємо страйк». Лікарі мають фінансові труднощі, додав він, заявивши, що, незважаючи на неодноразові ультиматуми й попередження, влада нічого не зробила, щоб допомогти їм. Група заявила, що після запевнень офіційних осіб було вирішено дати їм час для виконання решти вимог. Страйки медиків відбуваються у найбільш густонаселеній країні континенту, де сектор охорони здоров'я впродовж багатьох років залишався недофінансованим.
За підтримки «Медіамережі».
Авторка: Марія Левіна, «Vласть»
- Поділитися: