ENRU

Громадські організації закликали Раду не підтримувати посилення податкової звітності для ГО

Понад 20 представників громадських організацій в Україні звернулися із закликом до Верховної Ради не підтримувати зміни до Податкового кодексу в частині додаткових норм звітування для ГО.

Про це йдеться у спільній заяві український громадських організацій.

«Ми пропонуємо парламенту України розглядати громадські організації як партнерів у побудові сучасної європейської держави, відмовитись від розгляду наданих законопроектів та продемонструвати повагу до фундаментальних прав і свобод людини», — йдеться в заяві.

Підписанти зазначають, що законопроекти № 6674 та №6675 посилюють вплив держави на незалежну громадськість.

Також за невиконання вимог щодо подання та оприлюднення звітності такими ГО пропонується «встановити відповідальність у вигляді виключення громадського об’єднання контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій та віднесення до категорії платників податку на прибуток». Це фактично блокує діяльність неприбуткових організацій, які лише оперують грантовими коштами, не отримуючи прибутку.

Підписанти зазначають, що створення таких важелів впливу та тиску на громадськість широко використовується в країнах з авторитарними режимами.

Зокрема, аналогічні норми діють у Казахстані, Киргизстані та в Російській Федерації.

«У Росії свого часу законодавче закріплення і подальше практичне застосування норми про необхідність отримання статусу організації, яка виконує функції “іноземного агента”, призвели до низки прокурорських перевірок незалежних організацій громадянського суспільства, відмови організацій від іноземного фінансування, численних спроб органів влади нав’язати цей статус і, як наслідок, майже повної паралізації діяльності незалежних громадських організацій у країні», — йдеться в заяві.

Організації зауважують, що спроба запровадити в Україні російську практику боротьби з «іноземними агентами» була в законах 16 січня 2014 року.

Підписали звернення представники організацій Харківський інститут соціальних досліджень, Харківської обласної фундації «Громадська Альтернатива», Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів, ГО «Тернопільска правозахисна група», ХОГО «Молодіжна правозахисна група-Харків», «Агенції розвитку громадянського суспільства», правозахисної коаліції організацій «Ні — поліцейській державі!», «Автомайдан Київ», спілки «Гідність», громадської ініціативи «Рух бізнесу України», Благодійного фонду «Восток-SOS», правозахисного центру «Поступ», «Центру досліджень правоохоронної діяльності», «Центру громадянських свобод», ГО «Громадський комітет захисту прав людини», Центру української політики «Ексампей», ГО «Волонтерське об’єднання учасників Майдану та бойових дій», ГО «Асоціація Політичних Наук», ГО «Народний контроль Кіровоградщини», Експертної групи «Сова»,
Чернігівського громадського комітету захисту прав людини, Луганського обласного правозахисного центру «Альтернатива», Донецького Інституту соціальних досліджень і політичного аналізу, Громадянської платформи «Нова країна».

Раніше в Реанімаціному пакеті реформ зазначили, що у змінах до Податкового кодексу є ризик тиску на громадські організації. Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін зазначив, що новації будуть виправдані тільки в тому випадку, якщо звітуватимуть політичні партії та всі неприбуткові організації. 

Нагадаємо, 8 липня президент Петро Порошенко вніс на розгляд парламенту проекти законів «Про внесення змін до Податкового кодексу» та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення відкритості для суспільства інформації про фінансування діяльності громадських об’єднань та використання міжнародної технічної допомоги», які, зокрема, пропонують скасувати пакет законів щодо скасування е-декларування антикорупційних громадських організацій.

Раніше Рада зобов’язала подавати е-декларації представників громадських об’єднань.  У пояснювальній записці до проекту закону зазначається, що його дія не поширюється на військовослужбовців. 

27 березня Петро Порошенко підписав зміни до закону України «Про запобігання корупції», які зобов’язали членів громадських організацій подавати декларації.

Перед підписанням змін до закону Петро Порошенко зустрівся з представниками громадських організацій і пообіцяв ініціювати створення робочої групи щодо напрацювання правок до закону, які б скасували декларування членів громадських організацій.

23 травня в Центрі протидії корупції заявили, що в Раді намагаються дискредитувати антикорупційні громадські організації.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram