У другому кварталі українська економіка впала на 11,4% у порівнянні з другим кварталом 2019 року.

Про це йдеться в оперативних даних Держстату.

«Реальний ВВП у II кварталі 2020 року зменшився порівняно з попереднім кварталом на 9,9% (з урахуванням сезонного фактору), а порівняно з II кварталом 2019 року — на 11,4%», — йдеться у повідомленні.

Це оперативні дані, тобто, поки Держстат не публікував детальних даних щодо ситуації у різних галузях української економіки.

Причиною настільки великого падіння, очевидно, є коронавірус та запроваджені через нього карантинні заходи. У зв’язку з цим «падає» фактично увесь світ (Китай зміг відновити зростання).

Як зазначає керівник відділу макродосліджень фінансової групи ICU Сергій Ніколайчук, таке падіння було цілком очікуваним, воно, наприклад, нижче, ніж в середньому в ЄС, але водночас більше, ніж у Росії та країнах Центральної та Східної Європи.

Які наслідки падіння?

На курс валют стрімке падіння економіки сильно не впливає, і це попри те, що уряд неодноразово казав, що хоче більш «слабкої» гривні. Поки навіть з новим очільником Нацбанку курсова політика регулятора не змінюється, тому очікувати на великі коливання курсу не слід.

Більш того, за даними Держстату, під час коронакризи покращилося сальдо торгівлі, експорт впав не настільки, як імпорт. Якщо простими словами, ми почали продавати за кордон менше товарів, однак купляти з-за кордону ми стале ще менше. Завдяки цьому ми витрачаємо менше валюти на імпортні товари, що також не дає гривні падати.

Ціни в Україні продовжують зростати повільно, так, у липні інфляція залишилася меншою за 3%. Цьому зокрема сприяє стабільний курс гривні. За прогнозами Нацбанку, за підсумками року інфляція не має перевищити 5%, що для України є цілком невеликим показником.

Зарплати українців не зменшуються. Так, наприкінці липня в Держстаті повідомили про зростання зарплат українців.

Чому ВВП сильно впало, а все не так вже і погано?

Нинішнє падіння економіки України та світу є фактично «штучним», бо більшість держав свідомо пішли на «закриття» економіки заради збереження життя громадян. Саме тому, зокрема, сильніше падають розвинені країни, в яких найбільше розвинена сфера послуг — саме вона найбільше страждає від коронакризи, бо передбачає тісні контакти людей, а їх влада забороняла.

Сергій Ніколайчук зазначає, що в Україні низька питома вага сфери послуг, тому вона менше вплинула на загальну ситуацію.

Попри це, не означає, що в Україні сфери послуг немає, люди, які працюють у ній, та бізнес серйозно постраждали, і багато хто залишився без доходу. Також великі втрати мають низка галузей економіки, наприклад, авіаперевезення.

детальніше про те, хто від епідемії страждає найбільше

Саме через штучність падіння очікується і стрімке відновлення економік світу.

«З урахуванням швидкого скасування карантинних обмежень ми очікуємо відносно стрімке відновлення економіки», — каже експерт.

В уряді раніше також казали, що у другому півріччі очікують вже зростання ВВП після падіння у другому кварталі. Попри це, за підсумками 2020 року загалом економіка України впаде, прогнози є різні. Найпесимістичніший дає МВФ — 8,2%. Нацбанк погіршив свій прогноз до 6%. Уряд є найбільшим оптимістом — 4,8%.

Щодо світової економіки МВФ прогнозує падіння на 4,9%. Це те саме, якби у світі взяла і зникла економіка Німеччини, відсоток якої у структурі ВВП всього світу складає близько 4,6%.

Поділитись: