Міський голова Тернополя Сергій Надал на робочому місці
Фото:

Сергій Надал/Facebook

З 3 серпня Україна поділилася на зони за рівнем поширення коронавірусу: зелену, жовту, помаранчеву та червону. Кожні п’ять днів центральна комісія з надзвичайних ситуацій має переглядати дані та ухвалювати рішення про зонування. 

Проте одразу щось пішло не так. 

Місцева влада Тернополя та Луцька, які разом з Кіцманським районом Чернівецької області потрапили до червоної зони, відмовилися виконувати постанову уряду, відповідно до якої тут мали відновити тотальний карантин — зупинити роботу громадського транспорту та освітніх закладів, закрити ТРЦ та заклади харчування. 

Також «Укрзалізниця» з 3 серпня призупинила висадку та посадку пасажирів на станції Тернопіль та Луцьк. Через що розлютила пасажирів, які заздалегідь купили квитки та не очікували, що їм запропонують вночі вийти в Хмельницькій області або Львові.

«За всю історію Тернополя блокада міста була за часів татар. Зараз маємо повторення — транспортну блокаду міста», — заявив міський голова Тернополя Сергій Надал.

Також він припустив, що віднесення непокірного центральній владі Тернополя до червоної зони — це «залякування тернополян», які «збирають підписи на захист української мови», «відстоювали національну позицію під стінами Верховної Ради», «виступили проти дистанційного навчання». І ще чомусь в цьому контексті згадав «антитерористичну операцію» в Луцьку, яка зірвалась. 

Надал вважає «почервоніння» Тернополя «нелогічним та необгрунтованим». Мовляв, червоний рівень встановлюється у випадку завантаженості лікарень на понад 75%, але в Тернополі цей показник — 46,89%.

А за показником щодо середньої кількості ПЛР-тестувань місто взагалі потрапляє в зелену зону. При нормативі не менше 24, в Тернополі він був 78,1. 

Але центральна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій орієнтується на чотири показники. І з двох з них станом на 1 серпня Тернопіль перетнув межу помаранчевої та червоної зон.

Це — коефіцієнт виявлення випадків, який має бути не більше 11%, а в Тернополі — 11,1%. Та показник динаміки зростання випадків інфікування — 12,5% (нормальний показник — 10%).

hromadske поспілкувалось із Сергієм Надалом, який 3 серпня вранці скликав позачергову сесію міськради. Депутати одноголосно підтримали звернення до Держкомісії з надзвичайних ситуацій вивести Тернопіль з червоної зони. І рекомендували підприємцям працювати, як і раніше, пообіцявши юридичну підтримку у випадку складання адмінпротоколів за порушення карантинних вимог.

Перевірка температури водіїв у Тернополі. Водій у відповідь показує поліції флакон для дезінфекції рук
Фото:

Сергій Надал/Facebook

«Постанови Кабміну мають рекомендаційний характер, а рішення повинні ухвалюватися на місцях»

Чи були випадки в Тернополі складання поліцією адмінпротоколів у перший день дії постанови кабміну про зонування міст, де Тернопіль потрапив до червоної зони?

Протоколи не складали. Поліція повідомила, що буде робити лише попередження. Але на засіданні міської комісії з надзвичайних ситуацій був і начальник міської поліції та місцевий керівник Держпродспоживслужби. І ми там вирішили врахувати рішення сесії міськради й надалі посилити контроль за дотриманням попередніх карантинних обмежень, не запроваджуючи нових. 

Чи може начальник місцевої поліції не виконувати постанову Кабміну?

Насправді, буде залежати, яка буде йти установка від його керівництва. З одного боку, вони тернополяни й самі розуміють, яка ситуація, що кількість хворих в рази менша, і їм ця ситуація теж незрозуміла. Але вони — люди в погонах, які давали присягу і не виключено, що їх змусять виконувати наказ.

Але навіть якщо їх спонукатимуть складати протоколи, кожен протокол ми будемо оскаржувати. Ми запрошуємо кожного підприємця в міську раду, де щодня прийматиме наш юрист і ми спільно з громадськими організаціями будемо їм надавати допомогу в суді. 

А що кажуть ваші юристи щодо рішення міськради не посилювати карантинні обмеження попри потрапляння в червону зону: чи може воно мати вищу силу за постанову Кабміну, якою передбачене таке зонування міста? 

Тут треба детально вивчити власне постанову. А як пояснити, що Верховний суд подав звернення до Конституційного суду на незаконність рішення уряду про карантин?

Тобто ви вважаєте, що карантин щоразу впроваджувався постановами Кабміну, які були незаконними та антиконституційними? 

Я так не вважаю, але в цьому сумнівається Верховний суд. Постанови Кабміну мають рекомендаційний характер. І відповідні рішення повинні ухвалюватися на місцях, де найкраще видно ситуацію. Тому що ризики на місцях несемо ми. І відповідальність саме на нас лежить. Бо, починаючи з березня, тільки місцеве самоврядування займалося лікуванням і боротьбою з COVID19. Обладнання, техніка, медикаменти — все купувалося за кошти міського бюджету або підприємців. Так само зарплати та премії лікарям були з коштів міського бюджету. 

Тобто з Китаю жоден вантаж в Тернопіль не передали? 

Ні. Взагалі.

Медик в одній із тернопільських лікарень демонструє, як робиться імуноферментний аналіз крові, який виявляє антитіла до коронавірусу
Фото:

Сергій Надал/Facebook

«Їхня логіка змушує мене робити менше тестів!»

Ви заперечуєте логіку віднесення Тернополя до червоної зони тим, що місця в лікарнях для хворих на коронавірусну інфекцію навіть наполовину не заповнені. Але ж за двома з чотирьох показників Тернопіль станом на 1 серпня на зовсім трохи, але перетнув межу.

Станом на 2 серпня Тернопіль за всіма показниками відповідав зеленому рівню. І на сьогодні (3 серпня) ми в зеленій зоні. 

Чому рівень встановлення захворюваності у нас відносно високий? Бо в Тернополі ми проводимо втричі більше тестувань, ніж встановлена межа для червоної зони. 

Коефіцієнт виявлення випадків інфікування для червоної зони — 11 і вище. В нас він 11,1, аж раптом на 0,1 більше. І це лише тому, що ми втричі більше тестуємо, швидко й оперативно виявляємо і лікуємо. В Тернополі сьогодні реально хворих 593 людини. З них у лікарні лише 43, решта в легкій формі лікуються дома. 

Тобто їхня логіка змушує мене робити менше тестів!

Міністр охорони здоров’я Максим Степанов пояснив, що «всі розрахунки здійснюються в автоматичному режимі, людський фактор тут відсутній». Якщо зараз показники будуть всі «зелені», Тернопіль автоматично вийде з червоної зони.

Протягом цих п’яти днів тисячі тернополян будуть позбавлені роботи. Люди готові дотримуватися вимог, але просять дати можливість працювати й мати за що годувати дітей. Так само людям треба десь залишити дітей, щоб йти працювати. 

Що, на вашу думку, слід змінити в цій автоматизованій системі, щоб не ставалися такі випадки, коли ситуація змінюється щодня, а лише за одним показником з чотирьох людей відправляють на тотальний карантин на п’ять днів

Перед тим як ухвалювати рішення про автоматизовану систему, треба комунікувати з мерами, головами адміністрацій. І треба це вже робити, бо восени очікують на другу хвилю. 

А замість того вони беруть якісь автоматичні розрахунки, далекі від реальності. Цього не можна робити автоматично без врахування особливостей регіону.

І де логіка про раз в п’ять днів переглядати рішення, а не раз на два тижні, наприклад, якщо лікарі кажуть про інкубаційний період у 15 днів? 

Є міста, де кількість хворих чи померлих в рази більша, і вони в зеленій зоні, а ми чомусь в червоній. Цей принцип розрахунку — ідіотичний, вони цим принципом просто стимулюють робити менше обстежень і виявляти менше хворих. 

Військові та інші глядачі прийшли до кінотеатру в Тернополі після послаблення карантину
Фото:

Сергій Надал/Facebook

А який, на вашу думку, критерій має бути ключовим для визначення регіону чи міста як «червоного». Переповненість лікарень?  

Так, думаю, це має бути головним показником. Тоді тернополяни зрозуміють, що треба посидіти вдома, бо лікарні перевантажені і їх скоро не буде де лікувати.

Як ви бачите ситуацію в Тернополі під час осінньо-зимового сезону і ймовірного різкого зростання захворюваності?

Місто не готове до тотального карантину. Ми втратили за перше півріччя через карантин понад 96 млн грн. За даними фіскальної служби, очікувані втрати до кінця року — ще 100 млн. 

В нас зараз проблема, чи нам вистачить коштів, щоб виплачувати зарплату бюджетникам, забезпечити опалювальний сезон тощо. Вони (центральна влада) взагалі про це думають? Але вони скажуть, що це проблеми мерів і хай самі вирішують на місцях. При тому, що людям дозволили за комунальні послуги взагалі не платити.

Тоді який вихід, якщо таки піде різкий стрибок захворюваності?

А для того треба всім органам місцевого самоврядування зібратися разом з міністрами та затвердити спільний план дій. Що робити підприємцям, що лікарням, і врешті розказати, де той «ковідний» фонд, може, хоч одне місто щось з нього отримає? 

Далі — щоб все закривати, треба запропонувати дорослому працездатному населенню якусь компенсацію, як це робили в інших кранах. А не робити ці компенсації коштом міського бюджету, як зараз — скасували податки на землі, на нерухомість. Це все були втрати міського бюджету.

І, зрештою, як зараз людям пояснити, що є загроза і треба вдома сидіти чи носити маску на вулиці, якщо після двох місяців жорстких обмежень головний санітарний лікар виходить і каже, що це просто полякати людей вирішили.

Але, виходить, це якась безвихідь. Люди не бережуться, знімають маски в транспорті, бо карантин всім обрид і нема довіри до влади, і, значить, захворюваність може різко восени зрости. 

Оскільки ми не посилили карантинних обмежень, то будемо рекомендувати поліції посилити контроль за носінням масок. Щоб, наприклад, перевіряли не лише водія, але і людей в салоні.

Випускники шкіл та мешканці міста гуляють однією з центральних шкіл Тернополя. Люди невдоволені тим, що у Тернопіль можуть повернути жорсткі карантинні обмеження
Фото:

Сергій Надал/Facebook

«Градус кипіння в Тернополі просто шалений»

Чи була якась реакція від центральної влади після рішення сесії міськради та міської комісії з надзвичайних ситуацій? 

Не було. Зі мною за весь день 3 серпня не вийшов на контакт жоден з чиновників. 

А ви пробували з ними зв’язатися? 

Для чого? Хіба вони не знають, що таке рішення прийнято, якщо всі центральні медіа про це повідомили? 

Але сьогодні, 3 серпня, мені подзвонив керівник станції Тернопіль і сказав, що вже є команда з Києва забезпечити висадку пасажирів з потягів у Тернополі. Тобто завдяки нашій реакції є результат.

Ви закликали центральну владу не гнівити тернополян і не повторювати помилок Януковича. Думаєте, що тотальний карантин може розбурхати протестні настрої? 

Градус кипіння в Тернополі просто шалений. Думаю, наше рішення трошки заспокоїть людей. Люди були накручені, а в суботу і неділю були готові виходити будь-куди, щоб тільки їх не заганяли по домівках, але дали можливість працювати.

Міністр Степанов наголосив, що в карантинних рішеннях МОЗ «немає жодного натяку на політику». У ваших же заявах її багато. Зокрема про ймовірне залякування непокірного міста — що тут виступали проти мовного законопроєкту Бужанського, що ви особисто їздили під Верховну Раду. І хоча мер Франківська теж їздив, місто не у червоній зоні... І ви навіть згадали чомусь в контексті цього зонування і «антитерористичну операцію в Луцьку».

Якщо відверто, то у Франківську набагато гірші показники, ніж у нас. Я вважаю, що причини дві. Або некомпетентність людей, які такі рішення затверджують, або — політика. Іншого логічного пояснення не знаходжу.

Поділитись: