Францію охопила серія нападів: загинули троє людей, Макрон мобілізував війська. Головне

Протягом 29 жовтня у Франції сталися щонайменше три напади з боку мусульман на перехожих і правоохоронців; ще один стався біля французького консульства в Саудівській Аравії. Унаслідок нападів (один із них класифікували як теракт) загалом загинули троє людей, ще один поранений. Президент Франції Еммануель Макрон оголосив про мобілізацію військ. Зібрали головне, що відомо станом на зараз.
***
Близько 9-ої ранку 29 жовтня чоловік із ножем напав на відвідувачів базиліки Нотр-Дам у Ніцці. Внаслідок атаки загинули троє людей, передає Le Monde. За даними Reuters, жінці похилого віку нападник відтяв голову, чоловікові неподалік перерізав горло — вони загинули на місці. Ще одна поранена жінка втекла до найближчого кафе, де померла від отриманих поранень. Імен жертв нападу не розкривають. Одразу після нападу правоохоронці оточили місце трагедії. На місце події прибули швидка й рятувальники, втім про інших поранених не повідомлялося.
Нападника затримали майже одразу — протягом 10 хвилин після нападу. Очевидці, а також мер Ніцци Крістіано Естрозі розповіли Reuters, що чоловік кілька разів вигукнув «Аллах Акбар!» після того, як вийшов із церкви. Під час затримання поліцейські вистрілили в нападника; він залишився живий, його доправили в лікарню.
За даними видання Nice-Martin, нападником виявився 21-річний уродженець Тунісу Брагім А., який раніше не перебував у полі зору правоохоронців. Як повідомляє BFMTV, у Францію чоловік прибув на початку жовтня через італійський острів Лампедуза — одне з місць прибуття біженців і мігрантів із Близького Сходу до Європи.

Напад спершу розслідували як убивство, але пізніше перекваліфікували в теракт. Мер Ніцци Естрозі закликав відмовитися від «законів миру» для викорінення «ісламофашизму» з території Франції. Міністр внутрішніх справ Франції Жеральд Дарманін розпорядився посилити контроль за місцями проведення релігійних служб у Франції. А французький прем’єр Жан Кастекс оголосив найвищий рівень терористичної загрози по всій країні.
На місце трагедії пізніше прибув і президент Еммануель Макрон. Він оголосив про скликання 30 жовтня Ради нацбезпеки Франції, а також розгортання від 3 до 7 тисяч військових для протидії терористичній загрозі. За словами Макрона, сьогодні було здійснено напад на всю Францію «через її цінності, потяг до свободи й здатність на нашій землі мати свободу переконань… Скажу сьогодні максимально чітко: ми не поступимось».

Протягом кількох годин після повідомлення про теракт у Ніцці стало відомо про ще два напади. Близько 11:15 ранку у французькому Авіньйоні озброєний чоловік намагався напасти на поліцейських. Він не зреагував на заклики правоохоронців кинути зброю, і коли він наблизився до них на відстань кількох метрів, його застрелили, передає Europa 1. За даними Le Figaro, нападник мав при собі пістолет і перебував на лікуванні в психіатричній лікарні, а тому правоохоронці не вбачають терористичного мотиву в його діях.
А в саудівському місті Джедда місцевий житель поранив охоронця консульства Франції гострим предметом, повідомляє Al-Arabiya. Французьке посольство оприлюднило заяву, в якій засудило напад і повідомило, що поранений охоронець «перебуває в стабільному стані в лікарні». Чи пов’язані між собою три напади — наразі невідомо, але сталися вони в день, коли арабський та ісламський світ відзначає день народження пророка Мухаммада (Аль-Маулід ан-Набауі).
Крім того, ще одного чоловіка, виходця з Афганістану, затримали в Ліоні, передає Le Figaro. Він розгулював у камуфляжі й традиційному північноафриканському вбранні з ножем і був затриманий правоохоронцями після численних скарг перехожих. Пізніше в поліції заявили, що спецслужби вважали його радикальним ісламістом, а отже, його арешт, ймовірно, запобіг черговій трагедії.

Жертв теракту в Ніцці французькі депутати на засіданні 29 жовтня вшанували хвилиною мовчання. Мер французької столиці Анн Ідальго заявила, що Ніцца може «розраховувати на підтримку Парижа й парижан». Рівно о 15:00 за французьким часом собори у Франції почали бити у дзвони в пам’ять про загиблих. Рада мусульман Франції засудила теракт і закликала вірян не святкувати день народження пророка Мухамеда.
Свою солідарність із Францією вже висловили католицька церква і ЄС, а також Велика Британія, Німеччина, Нідерланди, Італія, Іспанія, Саудівська Аравія (як вважається, місце зародження ісламу), а також Туреччина, із якою у Франції в останні тижні напружені відносини. Керівник пресслужби турецького президента у своїй заяві підкреслив, що іслам не можна використовувати в ім’я тероризму, але водночас «закликав французьке керівництво уникнути подальшої дражливої риторики щодо мусульман».

Відносини між Парижем і Анкарою погіршилися після теракту в передмісті Парижа 29 вересня. Тоді 18-річний чеченець родом із Москви відтяв голову вчителю Семюелю Паті, який на своїх уроках показував карикатури на пророка Мухамеда із французького сатиричного журналу Charlie Hebdo. Видання у 2015 році через ці карикатури саме стало жертвою теракту, внаслідок якого загалом загинули 12 людей. Нині над причетними до нападів триває суд.
Після теракту в передмісті Парижа Макрон заявив про загрозу для Франції «радикального ісламу», а також анонсував законопроєкт про боротьбу з релігійним екстремізмом у Франції, зокрема посилення контролю за іноземним фінансуванням мечетей у країні. Це спричинилося до різких заяв президента Туреччини, який навіть порадив французькому візаві «підлікувати свою психіку». А низка арабських країн оголосила про бойкот французьких товарів. Франція у відповідь оголосила про відкликання посла з Анкари й назвала її дії неприйнятними.
Схоже, відносини між Францією й Туреччиною навряд чи покращаться найближчим часом. Після останньої «війни слів» Charlie Hebdo оприлюднило чергову карикатуру — вже на самого Ердогана. Тоді Анкара звинуватила газету в «культурному расизмі»; проти видання почала розслідування генпрокуратура Туреччини; а Ердоган подав на Charlie Hebdo до суду.
- Поділитися: