Роль України в транзиті газу до Європи необхідно закріпити угодою, яка матиме юридичну силу на міжнародному рівні і буде чітко окреслювати обсяги поставок газу. Про це в ефірі програми «Нині вже» на Громадському заявив посол України в Німеччині Андрій Мельник.

Він нагадав, що під час візиту до України канцлерка ФРН Ангела Меркель повторила свою обіцянку зберегти роль України в транзиті газу до Європи.

«Я переконаний, що нам вдасться запустити ефективний механізм забезпечення правових гарантій цієї ролі України», — сказав Мельник.

Посол зазначив, що цей процес фактично розпочався на тристоронній зустрічі між Україною, Росією та Єврокомісією щодо транзиту російського газу в липні цього року.

«Це повинна бути, звичайно, угода, яка буде мати міжнародно-правовий характер для того, щоби транзитна роль і, насамперед, конкретні обсяги газу були чітко гарантованими», — наголосив Мельник.

Він також розповів, що німецька сторона шукає рішення цієї проблеми, тому що розуміє, що втрата значної частини транзиту похитне економіку України і «може поставити під загрозу стабільність в державі».

Говорячи про можливі терміни ухвалення угоди Мельник сказав, що рішення залежить не тільки від України, а й від Росії та Європи, але він «має надію, що це вдасться зробити якнайшвидше».

Нагадаємо, експерт Інституту Євроатлантичного співробітництва Андреас Умланд заявив, що будівництво газопроводу «Північний потік-2» з Росії до Німеччини підтримують великі німецькі приватні компанії та місцеві еліти.

Раніше канцлерка Німеччини Ангела Меркель заявила, що Берлін розглядає будівництво «Північного потоку-2» «не так критично», як Київ та виступає за збереження транзитної ролі України.

Зазначимо, що транзит російського газу через газотранспортну систему України є однією з найбільших статей експорту українських послуг та приносить Україні щороку декілька мільярдів доларів. Зокрема, у 2018 році доходи від транзиту російського газу перевищили українські витрати на імпорт газу на 0,7 мільярдів доларів.

Втрата Україною транзиту означатиме втрату значної частини валютної виручки. Зокрема, Росія прагне відмовитися від транзиту газу Україною коштом будівництва газопроводів в обхід України, зокрема «Північного потоку-2».

Напередодні у компанії Nord stream2, яка будує газопровід в обхід України «Північний потік-2», оголосили тендер на закупівлю труб для прокладання газопроводу в обхід акваторії Данії, яка так і не надала дозвіл на будівництво газопроводу.

4 вересня стало відомо, що Газпром почав будівництво фінської частини «Північного потоку-2».

25 липня у там розпочались роботи з прокладання труб «Північного потоку-2» дном Балтійського моря.

2 липня у Газпромі заявляли, що прокладатимуть газопровід навіть без дозволу Данії.

3 травня у Німеччині почали будувати наземну частину «Північного потоку-2», незважаючи на відсутність усіх дозволів від країн, через які пролягатиме газопровід.

/Лев Коротаєвський

Поділитись: