Газпром поскаржився на високі тарифи за транзит свого газу через Україну
Голова Газпрому Олексій Міллер підтвердив, що російська компанія проводить переговори про укладання нової угоди про транзит газу не з Нафтогазом, а з Оператором газотранспортної системи. Також він поскаржився, що тарифи на транзит через України надто високі.
Про це Міллер повідомив під час спілкування з журналістами 4 грудня, повідомляє російський «Интерфакс».
«Ми знаходимося у постійному контакті з компанією, яка в Україні має стати незалежним оператором ГТС, і наші консультації проходить і у Відні. Ми обговорюємо міжоператорську угоду, ми обговорюємо транспортний договір», — повідомив голова Газпрому.
За його словами, питань, які обговорюють на консультаціях щодо транзиту газу дуже багато, зокрема обговорюються і тарифи на транзит.
«Це дуже-дуже високі тарифи, серйозно значно вищі за діючі тарифи, за якими ми зараз транзитуємо газ через територію України», — заявив Міллер.
Нагадаємо, що Україна на переговорах про транзит газу намагається укласти довгострокову угоду терміном на 10 років за європейськими правилами. Росія намагається укласти навпаки короткострокову угоду або продовжити чинний контракт, а умовою цього називає відмову Нафтогазу від виграшів у міжнародних арбітражах над Газпромом на суму 3 мільярди доларів.
28 листопада, у Відні відбулися переговори про транзит газу у двосторонньому форматі. Переговори відбулися на політичному рівні, у них взяло участь керівництво міністерств енергетики країн, Нафтогазу, Газпрому та Оператора ГТС України.
Віденські переговори відбулися без попереднього анонсу та без участі Єврокомісії.
Зазначимо, що наразі між Україною та Росією тривають переговори про укладання нового договору на транзит газу через те, що чинний 10-річний договір, спливає 31 грудня 2019 року. Щороку транзит російського газу до Європи приносить Україні 3 мільярди доларів доходів — це більше, ніж витрати держави на імпорт газу.
Раніше стало відомо, що російський Газпром готується до припинення транзиту газу через ГТС України з 2020 року. Зокрема, про це свідчать збільшені обсяги перекачування газу до Європи.
18 листопада у Газпромі заявили, що надіслали Нафтогазу офіційну пропозицію про укладання нової угоди на транзит газу на 1 рік або продовження чинних контрактів. Умовою цього є відмова України від претензій до Газпрому в межах перемоги у Стокгольмському арбітражі, а також від штрафу, який на Газпром наклав українських антимонопольний комітет.
В українському уряді цю пропозицію назвали неприйнятною. У Нафтогазі надіслали офіційну відповідь, у якій запропонували, щоб Газпром погасив свій борг за рішеннями Стокгольмського арбітражу газом.
Зазначимо, що Україна на переговорах про транзит газу намагається укласти з Росією довгостроковий контракт на транзит газу терміном на 10 років з фіксованими обсягами транзиту, а також відповідальністю сторін за порушення угоди. Крім цього, за наполяганням України та ЄС, новий контракт мають укласти за європейськими правилами. Для цього в Україні ухвалили закон про анбандлінг Нафтогазу, який передбачає створення незалежного від Нафтогазу Оператора ГТС.
6 листопада у Газпромі заявили, що умовами для продовження транзиту газу через Україну є анулювання вимог України до Газпрому на 22 мільярди доларів та відновлення прямого постачання російського газу до України.
- Поділитися: