Газпром продовжив переговори про транзит газу з Оператором ГТС України у Відні
Після завершення переговорів про транзит газу у Мінську, за підсумками яких Росія та Україна погодилися укласти новий контракт на транзит газу, Газпром та Оператор газотранспортної системи України поїхали продовжувати переговори у Відні.
Про це повідомив голова Оператора ГТС України Сергій Макогон.
«Після виснажливих перемовин у Берліні та Мінську прямую до Відня продовжувати двосторонні перемовини у форматі Оператор ГТС України — Газпром щодо реалізації досягнутих вчора домовленостей», — повідомив Макогон.
Зазначимо, що контракт на транзит газу Газпром має підписати саме з Оператором ГТС — новій компанії, якій з 1 січня 2020 року передадуть в управління газотранспортну систему від Нафтогазу. Така передача відбудеться через те, що Україна запровадила європейську модель ринку газу та провела анбандлінг Нафтогазу.
Зазначимо, що європейські правила транзиту газу передбачають прозорий процес формування тарифів на газ та його транзит. Відповідно до них компанія, яка постачає газ не може відповідати за його транспортування, тому від України видається розділити свою найбільшу енергетичну компанію — Нафтогаз — та виокремити оператора газотранспортної системи в окрему юридичну особу.
Підписати новий договір саме за європейськими правилами наполягає Україна та ЄС. Це дозволить у майбутньому легше вирішувати газові суперечки та уникнути «політичної складової» у газових відносинах.
20 грудня у Мінську завершилися переговори між Україною та Росією про продовження транзиту газу. Сторони продовжували говорити після зустрічі у Берліні, під час якої досягли принципової згоди продовжувати транзит газу через Україну.
За підсумками переговорів у Мінську Україна та Росія підписали протокол. Російські ЗМІ, з посиланням на заступника міністра енергетики Росії, повідомляють, що нова угода на транзит газу буде терміном на 5 років. Україна на переговорах вимагала 10-річного контракту.
Крім цього, як повідомили hromadske в Офісі президента, Газпром погодився виплатити 3 мільярди доларів боргу перед Нафтогазом за рішенням Стокгольмського арбітражу грошима.
Питання погашення заборгованості Газпрому за рішеннями арбітражів було одним з ключових на переговорах про транзит. Раніше Росія наполягала, щоб Нафтогаз відмовився від своїх вимог за рішеннями арбітражів у якості передумов початку переговорів. Згодом Росія включала це питання у так звані «пакетні домовленості», у які також включали відновлення прямого постачання газу до України.
- Поділитися: