У ході більш ніж 7-годинних газових переговорів Україна та Росія досягли принципової згоди про новий контракт щодо транзиту російського газу через територію України.

Про це повідомив представник Єврокомісії на переговорах Марош Шефчович під час брифінгу за підсумками домовленостей, які тривали у Берліні 19 грудня.

Деталей угоди наразі не називають, адже сторони переговорів мають погодити домовленість з урядами, у столицях Києві та Москві.

За підсумками переговорів не прозвучало жодних умов нового договору про транзит: ані терміну контракту, ані обсягів транзиту, ані тарифу на транзит газу. Це ключові умови домовленостей, від яких, зокрема, залежить рівень доходів України, а також стабільність у постачанні російського газу до Європи протягом наступних років.

Під час брифінгу міністри енергетики України та Росії, а також представник Єврокомісії Марош Шефчович відмовилися відповідати на запитання журналістів.

«Ми досягли принципової угоди. Досягнуті нами домовленості обговорять завтра (20 грудня — ред.) у столицях», — заявив Шефчович.

Зазначимо, що переговори про транзит вперше відбулися у Берліні. Переговори між Україною та Росією тривали без безпосередньої участі Єврокомісії. Сторони домовлялися у двосторонньому форматі у приміщенні Міністерства економіки Німеччини. Переговори переривали лише на тимчасові консультації з юристами та Єврокомісією.

Позиція, з якою на переговори їхала Україна, полягала в укладанні довгострокового договору, терміном на 10 років. Також Україна наполягала на погашенні Газпромом свого боргу за рішеннями Стокгольмського арбітражу.

Позиція Росії до переговорів була в укладанні короткострокової угоди про транзит, передумовою якої була відмова України від всіх вимог до Газпрому.

Німецька сторона на переговорах була присутня вперше. Німеччина також наполягала на укладанні довгострокової угоди на транзит з Україною, адже її критикують за сприяння у будівництві трубопроводу в обхід України «Північного потоку-2», санкції проти якого напередодні ухвалив Сенат США.

19 грудня у Берліні почалися переговори про транзит газу між Україною, Росією та Єврокомісією.

Зазначимо, що наразі між Україною та Росією тривають переговори про укладання нового договору на транзит газу через те, що чинний 10-річний договір, спливає 31 грудня 2019 року. Щороку транзит російського газу до Європи приносить Україні 3 мільярди доларів доходів — це більше, ніж витрати держави на імпорт газу.

13 грудня у Відні відбулися останні переговори про транзит газу за участі топ-менеджерів Нафтогазу, Оператора ГТС України та російського Газпрому. За словами виконавчого директора Нафтогазу Юрія Вітренка, на переговорах не досягли компромісу.

Зазначимо, що раніше Вітренко повідомляв, що 13 грудня — це дедлайн укладання довгострокового контракту на транзит газу, який має почати діяти з 1 січня 2020 року.

Зазначимо, що президент України Володимир Зеленський за підсумками газових переговорів з Путіним повідомив, що новий контракт про транзит газу буде не на один рік, як того раніше вимагала Росія.

Напередодні опублікували дослідження, у якому підрахували, що втрати Росії внаслідок припинення транзиту газу через Україну, будуть у 7 разів більшими, ніж втрати України.

Напередодні міністр енергетики України Олексій Оржель зазначив, що Україна та Росія невдовзі можуть розпочати обговорювати деталі нової угоди про транзит газу, зокрема її термін, обсяги транзиту та тарифи на транзит.

Водночас українська сторона зазначає, що відновлення прямого постачання напряму залежить від погашення Газпромом своєї заборгованості за рішеннями Стокгольмського арбітражу на 3 мільярди доларів.

Новий раунд переговорів мав відбутися 5 грудня, однак цієї зустрічі не сталося13 грудня спливає останній термін, коли Україна та Росія можуть укласти довгостроковий контракт на транзит газу до Європи через українську ГТС, який діятиме з 1 січня 2020 року.

Поділитись: