Глава МАГАТЕ вирушає на переговори до Ірану після звіту про те, що країна прискорює збагачення урану
Генеральний директор Міжнародного агентства з ядерної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі вирушає на переговори до Тегерана, де він має зустрітися з новим головою Організації з атомної енергії Ірану Мохаммадом Есламі.
Про це повідомляє Reuters, а інформацію про зустріч підтвердили представники МАГАТЕ та іранської сторони.
Голова МАГАТЕ летить до Тегерана для переговорів, які, як зазначається, можуть полегшити протистояння між Іраном та Заходом щодо поновлення ядерної угоди 2015 року.
Поїздка Гроссі до Ірану відбудеться напередодні засідання ради керівників МАГАТЕ, запланованого на наступний тиждень.
Окремі непрямі переговори між США та Іраном про повернення до дотримання ядерної угоди були припинені з червня. Вашингтон та його європейські союзники закликають адміністрацію новообраного глави Ірану Ібрагіма Раїсі повернутися до переговорів.
Що за ядерна угода?
У липні 2015 року влада Ірану уклала зі США, Великою Британією, Францією, Німеччиною, Китаєм і Росією так звану ядерну угоду. Вона передбачає низку обмежень для ядерної програми Тегерана в обмін на зняття санкцій із країни.
Одним із головних пунктів угоди було зобов’язання Ірану не збагачувати уран більше ніж до 3,67%. Такий уран використовують в енергетичних реакторах, і для створення ядерної зброї він не придатний.
Проте пізніше на виборах президента США переміг Дональд Трамп, який був запеклим противником цих домовленостей. Він вивів Вашингтон із ядерної угоди й поновив санкції проти Тегерана.
Решта учасників угоди не підтримала це рішення й заявила, що продовжить дотримуватися домовленостей. Натомість Іран у відповідь на дії США почав порушувати угоду та збагачувати уран. А втім, сам Іран завжди заперечував намір створити ядерну зброю й каже, що його програма спрямована лише на мирні цілі.
Що передувало?
У серпні агентство прозвітувало, що Іран прискорює збагачення урану до 60%, чим порушує ядерну угоду. А цього тижня МАГАТЕ повідомило своїм країнам-членам, що досі не вдалося досягти прогресу в питаннях щодо пояснення слідів урану, знайдених на кількох старих незадекларованих об'єктах, та отриманні термінового доступу до певного обладнання для моніторингу, щоб агентство могло продовжувати стежити за ядерною програмою Ірану.
Представник Ірану в МАГАТЕ Казем Гарібабаді після звіту агентства заявив, що вся ядерна діяльність країни, зокрема й збагачення урану, відповідає її зобов'язанням, і ніхто не може просити Іран припинити цю діяльність.
«Агентство повинно зберегти свою незалежність і професіоналізм, а його члени мають утриматися від спроб використати його [МАГАТЕ] для досягнення своїх політичних цілей», ㅡ казав Гарібабаді.
Він також скаржився, що на Іран припадає більше ніж одна п'ята всього моніторингу МАГАТЕ, водночас агентство не здійснює перевірки в Ізраїлі.
- Поділитися: