Очільниця «Християнсько-демократичного союзу» («ХДС») Аннеґрет Крамп-Карренбауер заявила, що підтримуватиме будівництво російського газопроводу в обхід України «Північного потоку-2».

Про це вона повідомила в інтерв’ю агенції dpa, передає DW.

«ХДС завжди заявляв, що підтримує цей проект, незалежно від того, чи лежить у нас до нього душа», — повідомила Крамп-Карренбауер.

Свою підтримку російському газопроводу вона пояснила тим, що наразі Німеччина планує повністю відмовитися від використання вугілля, тому для цього збільшується використання газу у різних сферах виробництва. Відтак роль газу у Німеччині буде поступово зростати, як і обсяги його споживання.

Водночас голова правлячої партії Німеччини заявила, що розуміє занепокоєння Польщі та України, пов'язані з будівництвом російського газопроводу дном Балтійського моря. За її словами «Ангела Меркель дуже активно бореться за те, щоб врегулювати гарантії безпеки для України».

Зазначимо, що 3 грудня 2018 року Аннеґрет Крамп-Карренбауер заявляла, що Німеччині слід скоротити планові обсяги купівлі газу через «Північний потік-2». Водночас вона виступала проти повної відмови від будівництва газопроводу.

Нагадаємо, що 15 квітня Рада ЄС поширила зміни до європейського газового законодавства на «Північний потік-2». Тепер відповідне рішення мають опублікувати в офіційному ЗМІ ЄС, а за 20 днів ці зміни набудуть чинності.

Напередодні відповідне рішення підтримали у Європарламенті.

Зазначимо, що новою газовою директивою передбачено, що постачальник газу та компанія, яка забезпечує його транспортування, мають бути відокремленими. Іншими словами, Газпром має передати «Північний потік-2» в управління іншій, не пов’язаній з ним компанії. Сама ж ця компанія має давати вільний доступ до трубопроводу не лише Газпрому, але й іншим компаніям-постачальникам. Тобто, Газпром не може бути єдиною компанією, яка користується трубопроводом.

Нагадаємо, що 13 лютого стало відомо, що уряди країн-членів ЄС та представники Європарламенту узгодили зміни до енергетичної директиви ЄС, у яких зменшили перешкоди для будівництва російського газопроводу в обхід України «Північного потоку-2».

В МЗС України повідомили, що ухвалення такого рішення у ЄС означає, що російський газопровід підпаде під європейське право, проте проблемним залишиться спосіб забезпечення дотримання європейських правил при транспортуванні газу через «Північний потік-2».

У Єврокомісії заявили, що нове газове законодавство застосують до «Північного потоку-2», після чого потужність газопроводу буде вдвічі меншою, ніж планувалося при його проектуванні та будівництві.

Наразі Газпром отримав дозволи на будівництво «Північного потоку-2» у майже всіх країнах, через води та територію яких планують прокладати трубопровід, зокрема у Росії, Фінляндії, Швеції та Німеччині. Водночас, єдиною країною, яка поки не надала Газпрому дозвіл на спорудження газопроводу є Данія.

Північний потік-2, або Nord Stream-2 є другою гілкою проекту «Північний потік», націленого на постачання російського газу до ЄС в обхід України та східних держав-членів Євросоюзу. Перша гілка (Nord Stream-1) функціонує від 2011 — 2012 років. Друга гілка мала дозволити Газпрому постачати російський газ до ЄС без використання української газотранспортної системи.

Нагадаємо, Німеччина дозволила прокласти «Північний потік-2» на своїй території. США попередили Німеччину про санкції через газопровід «Північний потік-2».

Зазначимо, що транзит російського газу через газотранспортну систему України є однією з найбільших статей експорту українських послуг та приносить Україні щороку близько 3 мільярдів доларів.

Втрата Україною транзиту означатиме втрату значної частини валютної виручки.

Поділитись: