Україна наразі має достатньо сильні переговірні позиції на майбутніх переговорах про транзит російського газу до Європи. Уряд може використати це для того, аби домогтися поступок Росії у питаннях війни на Донбасі.

Про це повідомив голова Ради Національного банку України Богдан Данилишин.

«Але поки потрібно зробити все можливе, щоб вичавити по максимуму з сприятливої ​​ситуації, що складається в питанні транзиту газу. Мабуть, не варто обмежуватися тільки економічними питаннями, можливо, надається нагода домогтися від Росії поступок по Донбасу. І ми повинні цим скористатися», — повідомив Данилишин.

Він зазначив, що, найімовірніше, Україні вдасться домовитися про укладання нового контракту про транзит газу з Росією. Цьому сприятиме рішення суду ЄС щодо трубопроводу OPAL, який є наземним продовженням «Північного потоку». Через це рішення Газпрому довелося скоротити обсяги постачання газу морським газопроводом до Німеччини.

Також підсилює українську позицію на переговорах про транзит відставання від графіка будівництва «Північного потоку-2». Його будівництво найближчим часом може зупинитися через відсутність дозволу на прокладання труб через економічну зону Данії.

Проблеми з будівництвом наразі існують і в іншого газопроводу, який Росія прокладає в обхід газотранспортної системи України — «Турецького потоку».

«З трьох транзитних «гілок» працює тільки одна, яка поставляє газ на внутрішній ринок Туреччини. При цьому, президент Ердоган вміло маніпулює своїми російськими контрагентами — виторговує знижки на газ під обіцянки сприяти експорту в Європу», — зазначає Данилишин.

Голова Ради Нацбанку також закликав уряд максимально зменшити залежність держави від надходжень з транзиту російського газу. Однак наразі відмовитися від транзиту, за словами Данилишина, Україна не може.

19 вересня 2019 року у Брюсселі має відбутися черговий раунд тристоронніх переговорів про транзит російського газу через ГТС України до Європи.

10 вересня стало відомо, що Суд ЄС ухвалив рішення зобов'язати Газпром надавати доступ до трубопроводу OPAL іншим гравцям на ринку.

Наприкінці серпня Україна провела тестування реверсної роботи своєї газотранспортної системи у зв'язку з підготовкою до повного припинення російського транзиту з 1 січня 2020 року.

Новий прем’єр-міністр України Олексій Гончарук 30 серпня повідомив, що Україна на наступних тристоронніх переговорах щодо транзиту планує укласти довгостроковий контракт.

Раніше голова Нафтогазу Андрій Коболєв заявив, що тристоронні переговори про транзит мають відбутися 16 вересня у Брюсселі. Водночас російська сторона досі не підтвердила свою участь у них.

Щороку транзит російського газу приносить близько 2-3% від ВВП України, а чинний контракт на транзит закінчується 31 грудня 2019 року. Без нового контракту Україна може втратити свій статус транзитера газу до Європи та відповідні доходи від транзиту.

Напередодні стало відомо, що РФ хоче укласти контракт на транзит з Україною терміном на 1 рік.

Раніше у російському уряді запропонували провести черговий раунд тристоронніх переговорів про транзит газу на вересень 2019 року, попри те, що раніше ці переговори планували провести одразу після президентських виборів в Україні.

Нагадаємо, українська сторона на майбутніх переговорах запропонує Росії транспортувати по 60 млрд кубометрів газу щороку упродовж 10 років. У разі неукладання договору про транзит, Нафтогаз запропонує Росії постачати газ до ЄС на умовах своп (тобто перепродажу російського газу Європі).

Зазначимо, що наразі російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту на транзит Україна та Росія досі не уклали. Послуги транзиту російського газу до ЄС щороку приносять Україні по 3 мільярди доларів.

Росія прагне відмовитися від послуг українського транзиту. Для цього там будують газопроводи в обхід України: «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу російському Газпрому постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські газопроводи.

Водночас наразі Газпром зіткнувся з труднощами щодо побудови «Північного потоку-2», тому майбутнє транзиту газу до ЄС невизначене. Для того, щоб укласти нову угоду про транзит проводяться тристоронні переговори, у яких беруть участь представники України, Росії та Єврокомісії.

Поділитись: