«Хоч по одному»: прем'єр-міністр Чехії просить країни ЄС вислати російських дипломатів на знак солідарності з чехами

Прем'єр—міністр Чехії Андрей Бабіш звернувся до лідерів країн ЄС з проханням вислати принаймні одного російського дипломата з країни на знак солідарності з чехами. Таке прохання пролунало на тлі розслідування про російський слід у вибухах у Чехії у 2014 році.

Про це пише Irozhlas та Ceske Noviny.

Напередодні у португальському місті Порту відбувся неформальний дводенний саміт країн-членів ЄС, де вони обговорювали COVID-19 та відновлення економіки.

Бабіш запросив представників країн ЄС на неофіційну вечерю 7 травня та заздалегідь попередив їх, що хоче поговорити про вибухи у Врбетице. Він зазначив, що просив країни на знак солідарності з Чехією вислати принаймні одного російського дипломата з кожної держави.

У квітні Чехія вже вислала майже два десятки дипломатів, а пізніше ㅡ заявила про скорочення російських дипмісій у країні. Всього у посольстві РФ у Празі та в посольстві Чехії в Москві мають залишитися по 7 дипломатів і по 25 технічних і адміністративних співробітників.

На знак солідарності з чехами росіян вислали також Словаччина та кілька балтійських країн. Однак Чехія просила про аналогічні дії й в інших країн. Наприклад, віцепрем'єр-міністр Чехії Ян Гамачек казав, що очікує подібних кроків від Великої Британії та Німеччини.

За словами Бабіша, на неформальному саміті щодо цього питання були тривалі дебати, де виступали канцлерка Німеччини Ангела Меркель та президент Франції Емманюель Макрон. Однак оскільки зустріч була неформальною, жодних письмових висновків щодо цього немає.

Прем'єр-міністр Чехії закликав вже на наступній зустрічі засудити російську операцію у Врбетице.

«Ми завжди повинні пам'ятати, що коли на одну державу-члена нападають, насправді нападають на всіх. Я також попросив їх розглянути питання про вислання принаймні одного дипломата. На наступному саміті ми побачимо, як на це відреагують», ㅡ каже Бабіш.

Вибухи у Чехії

У жовтні та грудні 2014 року на складах у Врбетице сталися вибухи. У період, коли стався перший вибух, на складі готували зброю для її відвантаження болгарському торговцеві Омеляну Гебреву. Чеські журналісти повідомили, що на складах була зброя, призначена для України та Сирії.

Причетними до вибухів влада Чехії вважає двох агентів Головного розвідувального управління Росії. Ідеться про чоловіків, які використовували паспорти з іменами Руслан Боширов та Олександр Петров, яких також вважають причетними до отруєння родини Скрипалів. Чехія вже оголосила обидвох агентів у розшук.

Крім того, у квітні 2015 року власника компанії Emco Омеляну Гебрева намагалися отруїти речовиною «Новічок». Болгарська прокуратура звинуватила трьох росіян.

Своєю чергою розслідувачі Bellingcat, The Insider і Der Spiegel повідомляли, що до спроби отруєння торговця зброєю, ймовірно, причетні вісім офіцерів Головного розвідувального управління Росії.