Торік у листопаді італійські ЗМІ показали фільм про так званих «грузинських снайперів» — альтернативну версію подій на Майдані. Адвокати екс-«беркутівців» намагаються переконати суд у достовірності цієї версії. Громадське розбиралося, хто такі «грузинські снайпери».

Під час найгостріших протистоянь 20 лютого на вулиці Інститутській у Києві вбили 48 учасників Євромайдану. Генеральна прокуратура веде розслідування вже 4 роки. У розстрілах обвинувачують бійців так званої «чорної роти» спецпідрозділу міліції «Беркут». Нині п’ятеро екс-«беркутівців» на лаві підсудних у Святошинському суді Києва. Захист «беркутівців» заперечує їхню провину, а самі бійці в суді досі не свідчили.

13 лютого у Святошинському суді мав свідчити Міхеіл Саакашвілі, але за день до цього його вислали з України. Саакашвілі мав бути допитаний щодо так званих «грузинських снайперів».

Торік у листопаді італійські ЗМІ показали фільм із «альтернативною» версією подій на Майдані. Герої фільму розповідали, що українська опозиція дала наказ стріляти і по протестувальниках, і по силовиках. Адвокати екс-«беркутівців» намагаються переконати суд у достовірності цієї версії.

Громадське розбиралося, хто такі «грузинські снайпери».

 Що було в італійському фільмі?

У матеріалі Джана Мікалессіна «Україна, прихована правда», опублікованому 16 листопада, інтерв'ю дають троє людей, які представилися як Коба Нергадзе, Залогі Кварацхелія та Олександр Ревазішвілі. Автори стверджують, що інтерв'ю зі «свідками подій на Майдані» журналісти записали влітку 2017 року в столиці Македонії Скоп'є.

Герої сюжету кажуть, що їх координував радник екс-президента Грузії Міхеіла Саакашвілі Мамука Мамулашвілі. Зокрема, Коба Нергадзе розповідає, як його завербували у Тбілісі, в офісі «Національного руху» (ймовірно, йдеться про партію «Єдиний національний рух», керував якою у 2004 — 2013 роках Міхеіл Саакашвілі). Також демонструє «посвідчення» нібито співробітника Служби безпеки Грузії, водночас у документі — кілька орфографічних помилок (наприклад, слово certificate написано з буквою k замість с — certifikate).

Інший герой фільму Залогі Кварацхелія каже, що був снайпером під час служби в грузинській армії.

Герої фільму також назвали прізвища «кураторів» — представників тодішньої української опозиції 

За словами героїв, вони приїхали в Київ наприкінці 2013 року за підробленими документами й вигаданими іменами. А під час найгострішої фази подій на Майдані входили до складу кількох загонів, озброєних вогнепальною зброєю, і дислокувалися в готелі «Україна» та київській консерваторії. Загони складалися також з громадян інших країн, зокрема, Литви, стверджують вони.

Під час загострення протистоянь на головній площі Києва, розповідає один з героїв, загону наказали стріляти у співробітників «Беркута». Згодом від «координатора» групи надійшов наказ стріляти й у протестувальників. Герой сюжету стверджує, що його колеги обурилися, сприйняли це як провокацію й відмовилися стріляти.

Незабаром, за його словами, на Майдані з'явилися перші поранені і загиблі від пострілів з вогнепальної зброї.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Бумеранг»: як починався штурм Майдану (ВІДЕОРЕКОНСТРУКЦІЯ)

Поранений протестувальник на Майдані Незалежності, якого принесли з вулиці Інститутської, де в той час тривали найгостріші протистояння між мітингувальниками та силовиками, 20 лютого 2014 року Фото: Євген Малолєтка/УНІАН

Герої фільму також назвали прізвища «кураторів» — представників тодішньої української опозиції. За «легіонами смерті» нібито стояли нинішній спікер Верховної Ради Андрій Парубій, народний депутат від «Народного фронту» Сергій Пашинський та позафракційний народний депутат Володимир Парасюк.

15 листопада 2017 на телеканалі Newsone під час прямого ефіру нардеп від «Опозиційного Блоку» Вадим Рабінович несподівано почав розповідати про «грузинських снайперів», адресуючи звинувачення Саакашвілі, який з ним дебатував у студії:

«Генерал грузинської армії Трістан Цитилашвілі повідомив, що снайпери, які стріляли на Майдані, належали Саакашвілі. Міністр внутрішніх справ Олександр Чікаїдзе сказав, що особисто знає прізвища снайперів, яких возив сюди Саакашвілі».

Зі свого боку Саакашвілі відповів, що це неправда, а ті, хто розповідав Рабіновичу нібито історії про «грузинських снайперів» — це російські агенти.

Бійці спецпідрозділу міліції «Беркут» зі зброєю на вулиці Інститутській, 20 лютого 2014 року Фото: Євген Малолєтка/УНІАН

Прокуратура спростовує участь «грузинських снайперів» у розстрілах

Громадське поспілкувалося з керівником Департаменту спецрозслідувань Генпрокуратури Сергієм Горбатюком, підлеглі якого розслідують «справи Майдану». За його словами, люди з прізвищами Коба Нергадзе, Залогі Кварацхелія та Олександр Ревазішвілі навіть не в'їжджали на територію України у період Євромайдану.

Немає жодних даних, які б свідчили, що в потерпілих 20 лютого стріляли з готелю «Україна». Отримані дані дозволяють стверджувати, що стріляли звідти, де перебувала так звана «чорна рота» «Беркуту» 

Також Горбатюк каже, що слідство провело низку слідчих експериментів, судово-медичних експертиз, балістичних експертиз, допитів поранених 20 лютого активістів.

«Немає жодних даних, які б свідчили, що в потерпілих 20 лютого стріляли з готелю «Україна». Отримані дані дозволяють стверджувати, що стріляли звідти, де перебувала так звана «чорна рота» «Беркуту», — каже Горбатюк.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Все одно обрав би службу в «Беркуті» — обвинувачений у розстрілах Небесної сотні

Та все ж слідчі у справі розстрілів на Інститутській попередньо допитали Міхеіла Саакашвілі щодо «грузинських снайперів»:

«Саакашвілі на допиті сказав, що не знав цих людей. Поза тим, навів дані, які дозволяють ставити під великий сумнів заяви так званих «грузинських снайперів». Тому його важливо допитати в суді, щоб підтвердити те, що він розповів на допиті».

Прокуратура направляла запити до Італії, Македонії та Вірменії, щоб зв’язатися з героями й авторами фільму. Але на момент публікації матеріалу країни не дали відповіді і не вийшли з правоохоронцями на контакт.

Напередодні допиту Саакашвілі у Святошинському суді, його вислали з України. Тепер прокурорам і адвокатам доведеться організовувати допит через відеозв’язок. Зробити це найближчим часом складно, позаяк потрібно подати запит щодо міжнародної правової допомоги до тієї країни, де зупиниться висланий з України політик.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Політ» Саакашвілі

У січні Міхеіл Саакашвілі прокоментував Громадському версію про «грузинських снайперів» на Майдані:

«Ніяких грузинських снайперів немає, є російські актори, ГРУ-шники або інші шпигуни. А італійський канал, з подачі російської пропаганди, зробив про це сюжет. Після цього в Україні перевіряють ці факти, витрачаючи ресурси на перевірку даних російської пропаганди».


Протестувальники та силовики на вулиці Інститутській, 20 лютого 2014 року. Праворуч за кадром розташований готель «Україна», з даху якого начебто стріляли в бік і протестувальників, і правоохоронців «грузинські снайпери». У Департаменті спецрозслідувань Генпрокуратури стверджують, що немає жодних даних, які б свідчили, що в потерпілих 20 лютого стріляли саме з готелю «Україна» Фото: Євген Малолєтка/УНІАН

Як «грузинські снайпери» опинилися у Святошинському суді?

Захисники обвинувачених екс-бійців «Беркута» намагаються представити фільм як альтернативну версію подій 20 лютого 2014 року. Адвокати хочуть переконати суд, що Небесну Сотню розстрілювали саме «невідомі снайпери», а не «Беркут».

Автор матеріалу про «грузинських снайперів» — воєнний журналіст Джан Мікалессін, у минулому член неофашистської організації «Молодіжний фронт» 

Адвокат Олександр Горошинський розповів Громадському, що спільно з колегами він подав міжнародні запити, щоб допитати так званих «грузинських снайперів» через відеозв'язок. Для цього потрібно, щоб правоохоронні органи країни, де мешкають герої сюжету, надали офіційну згоду на проведення відеоконференції. Відповіді адвокати наразі не отримали.

«Опитані мною свідки не повідомляли, що самі безпосередньо застосовували зброю. Вони повідомили, що були очевидцями того, як застосовувалася зброя конкретними особами. За словами свідків, це громадяни Грузії й Прибалтики. Але точніші свідчення вони нададуть і самі пізніше. Адже їх іще не допитували в суді», — сказав він.

Водночас адвокат не розповів, що саме адвокати екс-«беркутівців» збиралися питати в Саакашвілі та яку роль йому відводять у подіях Євромайдану.

«Ми чекали Міхеіла на допит, — сказав він. — Ба більше, сподівалися, що він міг повідомити дуже цікаві обставини щодо участі і ролі сьогоднішніх високопосадовців у подіях Майдану».

Зліва направо на лаві підсудних: Сергій Зінченко, Павло Аброськін, Олександр Маринченко, Сергій Тамтура, Олег Янішевський — колишні бійці спецпідрозділу міліції «Беркут» (з так званої «чорної роти»), яким висунули підозру у скоєні терористичного акту 20 лютого 2014 року в центрі Києва — під час засідання Святошинського райсуду Києва, 17 травня  2016 року Фото: Громадське

Що відомо про автора «розслідування»?

Автор матеріалу про «грузинських снайперів» — воєнний журналіст Джан Мікалессін, у минулому член неофашистської організації «Молодіжний фронт». Він — активний дописувач газети Il Giornale, що належить Сільвіо Берлусконі.

Відеорепортаж Мікалессіна вперше з'явився на маловідомому сайті Gli Occhi della Guerra («Очі війни»). Та розголосу набув, коли його показали на загальнонаціональному «5 каналі», володіє яким теж Берлусконі.

Медіа його холдингу часто висвітлюють конфлікт в Україні з проросійської точки зору, а Сільвіо Берлусконі — друг російського президента Володимира Путіна.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Я пишу книжку про Мазепу і Бандеру» — італійський журналіст

На сайті Gli Occhi della Guerra і раніше з'являлися матеріали, що стосуються України, приміром, кілька репортажів з контрольованих бойовиками територій Донбасу, які висвітлюють конфлікт лише з точки зору сепаратистів. Є також інтерв'ю з бойовиками самоназваної «ДНР», які розповідають, що саме вони знайшли тіло загиблого на Донбасі фотографа Андреа Роккеллі та звинувачують у його загибелі українських військових.

Ці відеоматеріали також показали на італійському «5 каналі» в сюжеті про нацгвардійця Віталія Марківа, якого заарештували в Італії за підозрою в убивстві Роккеллі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Звинувачення проти Марківа не тримаються купи» — адвокат українського військового

Поділитись: