У четвер Борис Герман, якого СБУ та Головна військова прокуратура підозрюють в організації «теракту» щодо журналіста Аркадія Бабченка на замовлення російських спецслужб, заявив, що і сам є агентом української контррозвідки. У загадковій історії розбиралося Громадське.

Сусіди по замаху

Увечері 31 травня Руслан Кравченко — прокурор Головної військової прокуратури — у залі Шевченківського суду вимагав заарештувати на два місяці огрядного 50-літнього чоловіка, що сидів навпроти в «акваріумі». Бориса Германа СБУ затримала напередодні, назвавши організатором замаху на російського журналіста Аркадія Бабченка.

Сам замах виявився інсценуванням, адже найнятий Германом виконавець — військовий волонтер Олексій Цимбалюк — співпрацював із СБУ і лише вдавав, ніби збирається вчиняти вбивство. Аркадій Бабченко «воскрес» наступного дня після офіційного повідомлення про загибель, під час спільної прес-конференції СБУ та Генпрокуратури.

Слідство кваліфікує дії Бориса Германа як підготовку до теракту. У промові Руслан Кравченко підкреслював, що має вагомі докази проти підозрюваного, зокрема, копії його листування із Цимбалюком у WhatsApp та записи розмов, на яких вони від початку квітня обговорювали вбивство. За версією слідства, невстановлена особа, яка, ймовірно, причетна до російських спецслужб, «замовила» Бабченка в Германа, до того ж, передала список іще 30 росіян, що проживають в Україні, і яких потрібно вбити.  

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Організатор та «виконавець» у справі Бабченка: хто вони?

Підозрюваний в організації «теракту» щодо журналіста Аркадія Бабченка на замовлення російських спецслужб Борис Герман (у центрі) під час засідання Шевченківського райсуду та обрання для нього запобіжного заходу, Київ, 31 травня 2018 року Фото: Ігор Бурдига/Громадське

Громадському вдалося ознайомитись із окремими частини кримінальної справи, зокрема, роздруківки розмов Бориса Германа та Олексія Цимбалюка. У жодній із них не згадується прізвище Бабченка, однак в окремих частинах ідеться про «журналіста» й обговорюється винагорода. Також Цимбалюк буцімто просить Германа дістати йому для роботи пістолет із «тишиною», тобто глушником.

Сам Олексій Цимбалюк напередодні судового засідання заявив про співпрацю із СБУ у цій справі, хоча спецслужба певний час і заперечувала цей факт.

Із наявних у Громадського матеріалів кримінальної справи випливає, що Цимбалюк та Герман знайомі з 2009 року, коли були сусідами по дачному кооперативу під Києвом.

Прокурор Головної військової прокуратури Руслан Кравченко (ліворуч) у залі Шевченківського райсуду, Київ, 31 травня 2018 року. Суд постановив узяти під варту підозрюваного в організації «теракту» щодо журналіста Аркадія Бабченка Бориса Германа на 2 місяці без права на заставу Фото: Ігор Бурдига/Громадське

Неподілений «Шмайсер»

Обґрунтовуючи необхідіність арешту Бориса Германа, представники прокуратури зазначили, що він також є підозрюваним в іншому кримінальному провадженні та перебуває на волі під заставою.

Як з'ясувало Громадське, йдеться про корпоративний конфлікт навколо збройного підприємства «Шмайсер». У ньому Борис Герман є комерційним директором і одним зі співзасновників із часткою в 10%. «Шмайсер» офіційно називається українсько-німецьким спільним підприємством, утім, німців серед його засновників немає. Інші учасники товариства — українці Антоніна Капілян (75%), Юрій Костянчук (5%), Антон Бондаренко (5%) та мешканець Нью-Йорка Віталій Мілін (5%)

Поліція Київської області підозрює Германа у підробці протоколу загальних зборів товариства «Шмайсер», унаслідок чого зі складу виключили одного із його учасників. Імовірно йдеться про Валерія Павлюка — колишнього заступника начальника столичної податкової служби.

Борис Герман і сам не проста людина. Згідно з інформацією сайту «посіпаки», присвяченого помічникам народних депутатів, він був помічником двох народних депутатів України. Від 2006 по 2007 — Михайло Гончарова із «Соціалістичної партії», а від 2007-го до 2012-го — «регіонала» Ігоря Плохого.

Згідно з даними системи YouControl, він є співзасновником ще шести компаній: «Сі Фрут», «Приватна справа-200», «Київська консалтингова група», «Альпійський клуб», «Ресторатор» та «Право». Ці підприємства спеціалізуються на оптовій торгівлі, юридичних послугах, нерухомості та оренді.

Від 2016 року поліція розслідує ще одну справу щодо Бориса Германа — про незаконне поводження зі зброєю. У матеріалах зазначається, що невстановлена особа відправляла Герману посилки з предметами, схожими на патрони та оптичний приціл для станкового гранатомета.

Євген Солодко, адвокат Бориса Германа, відомий участю в захисті екс-регіонала Олександра Єфремова, виступаючи в Шевченківському суді 31 травня зазначав, що його підзахисний — поважна людина, зокрема, у сфері збройного бізнесу, а компанія «Шмайсер» має контракти з Міністерством оборони. Вилучені в Германа під час затримання квитки до Мілана він пояснював необхідністю проведення переговорів з італійською збройною компанією Beretta, підкреслюючи, що той мав і зворотній квиток до Києва на 1 червня.

Адвокат Бориса Германа Євген Солодко в залі Шевченківського райсуду, Київ, 31 травня 2018 року. Суд постановив взяти під варту підозрюваного в організації «теракту» щодо журналіста Аркадія Бабченка Бориса Германа на 2 місяці без права на заставу Фото: Ігор Бурдига/ГромадськеПідозрюваний в організації «теракту» щодо журналіста Аркадія Бабченка на замовлення російських спецслужб Борис Герман (у центрі) під час засідання Шевченківського райсуду та обрання для нього запобіжного заходу, Київ, 31 травня 2018 року Фото: Ігор Бурдига/Громадське

Ще один агент

Однак насправді приголомшливим виявився виступ у суді самого Германа. Він заявив, що є агентом під прикриттям української контррозвідки, з якою співпрацює близько півроку.

«Ми стикаємось із наслідками спецоперації контррозвідки. Я виконував спецзавдання з виявлення впливу російських фондів на дестабілізацію ситуації в Україні і ймовірну зміну влади», — зазначив підозрюваний.

За словами Германа, торік до нього звернувся давній знайомий, «який у фонді товариша Путіна займається заворушеннями в Україні». Герман стверджує, що доповів про цей контакт контррозвідці, від якої «отримав добро» на подальший збір інформації щодо фінансування загадковим фондом українських політичних партій, громадських діячів, протестних рухів тощо.

За твердженнями Германа, агентурна робота зокрема виявила, що на російські гроші існує партія «Розумна сила» колишнього начальника відділу Департаменту захисту економіки Національної поліції України Олександра Соловйова та «деякі особи з оточення [голови парламентського Комітету з питань нацбезпеки і оборони Сергія] Пашинського».

«Я сприймаю це як чергову незграбну спробу ФСБ моєї компрометації», — заявив на Сергій Пашинський у коментарі BBC.

«Ми стали свідками чергових брудних обвинувачень на адресу нашої партії. Я не збираюся виправдовуватися, адже ні мені, ні нашій партії виправдовувати немає за що», — йдеться в заяві Олександра Соловйова у Facebook.

Борис Герман підтвердив, що його контакт у «фонді Путіна» справді передав йому список із 30 росіян, що живуть в Україні, та яких нібито Кремль хотів знищити. Для отримання подальшої інформації, за словами підозрюваного, він мав би показати підготовку до першого вбивства.

«Цимбалюка обрала контррозвідка, оскільки він волонтер і батюшка і не здатний нікого вбити. Всі прекрасно розуміли, що він побіжить в СБУ, все їм розкаже і буде не вбивство, а інсценування. Однак ми не розкривали карти, бо розуміли, що в СБУ багато «кротів» російських спецслужб», — сказав Борис Герман.

У його словах є принаймні одне значне протиріччя: Герман стверджує, що співпрацював із контррозвідкою, «адже вважає, що це не справа СБУ», однак департамент контррозвідки і є структурним підрозділом Служби безпеки. Зазначимо, що справу щодо замаху на Бабченка вів інший підрозділ СБУ — департамент захисту національної державності.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Тактична перемога — стратегічна поразка: реакція світу на спецоперацію з Бабченком

Прокурор Руслан Кравченко після засідання суду заявив журналістам, що перевірив слова Германа і він не є співробітником або агентом контррозвідки СБУ. На запитання ж, чи міг підозрюваний бути агентом Головного управління розвідки Міноборони, Кравченко лише зазначив, що в структурі ГУР немає контррозвідки.

Утім, Герман стверджує, що передав слідчим контакти куратора в спецслужбах, якого називає «Дімою». «Можливо, склалася типова для наших спецслужб ситуація, коли права рука не знає, що робить ліва», — каже його адвокат Євген Солодко.

Підозрюваний в організації «теракту» щодо журналіста Аркадія Бабченка на замовлення російських спецслужб Борис Герман (у центрі) під час засідання Шевченківського райсуду та обрання для нього запобіжного заходу, Київ, 31 травня 2018 року Фото: Ігор Бурдига/Громадське

Загадковий Пивоварник

Борис Герман назвав у суді ім'я свого контакту у «фонді Путіна». Ним виявився його давній знайомий — В'ячеслав Пивоварник.

Людина з таким прізвищем та ім'ям є партнером Германа в компанії «Київська консалтингова група». Згідно з даними системи YouControl, В'ячеслав Олександрович Пивоварник, якому належить 11% у зазначеній компанії, зареєстрований у місті Чоп, на вулиці Новій.

Пивоварник є співзнасновником чи керівником принаймні п'яти юридичних осіб в Україні. Зокрема, логістичних компаній «Глобальний контейнерний сервіс» та «Рускон-Україна» — «дочки» російського контейнерного оператора «Рускон». А також київської компанії «Громадська служба безпеки України», разом із Сергієм Єремійовичом Деєвим. Людина із таким ім'ям фігурує в ЗМІ як діяч українського старообрядництва й експерт російського Фонду національної і міжнародної безпеки.

У соцмережі «Однокласники» є профіль В'ячеслава Пивоварника 1984 року народження. Він навчався в Ужгородському державному інституті інформатики та Київському політехнічному інституті. Серед його друзів є Борис Герман.

В'ячеслав Пивоварник Фото: сторінка у соцмережі

Докладнішу інформацію про людину з іменем В'ячеслав Пивоварник можна знайти на сайті Seminars.management.com.ua, де його називають керівним партнером компанії «Теленткапітал». Ця ж компанія є поміж заснованих Пивоварником, за даними системи YouControl. Судячи з Twitter компанії, у 2009-2010 роках вона організовувала бізнес-тренінги в Києві. В її реєстраційних даних зазначена інша адреса проживання Пивоварника — Київ.

Видання The Bell також відшукало профіль Пивоварника в LinkedIn, але невдовзі його видалили, як і профіль Пивоварника у «ВКонтакте». Кеш агрегаторів даних із соцмереж свідчить, що останнім місцем проживання Пивоварника був вказаний Санкт-Петербург.

Бізнес-партнер Германа та Пивоварника, зокрема, в компаніях «Київська консалтингова група»та «Глобальний контейнерний сервіс» Геннадій Крот у коментарі ТСН зазначив, що вони дружать близько семи років.

«Наскільки мені відомо, в Германа не так давно були дуже серйозні проблеми, пов'язані з роботою, із заводом, ймовірно, з цим «Шмайсером». Знаю, що сам В'ячеслав шукав в Україні адвокатів, юристів, які б допомогли Борису… Ми навіть у колі друзів говоримо — невже Борю могли так залякати його проблемами, що він почав вибудовувати якийсь ланцюжок. Мені здається, що Борис і Слава настільки далекі від цього всього. Я собі цього навіть уявити не можу», — заявив він.

Водночас відмовився відповідати на питання Громадського щодо стосунків між Пивоварником та Германом.

Останній, згідно з рішенням Шевченківського суду, пробуде під арештом у слідчому ізоляторі СБУ до кінця липня. Адвокати оскаржуватимуть запобіжний захід.  

Поділитись: