Народний депутат від фракції «Опозиційна платформа ㅡ За життя» Ілля Кива заявив, що підтримуватиме Вірменію у конфлікті в Нагірному Карабасі. У посольстві Азербайджану назвали заяви політика «гучними» та натякнули на підрив співпраці з Україною.

Своє обурення посольство Азербайджану в Україні висловило у Facebook, звернувшись до голови Верховної Ради Дмитра Разумкова.

«Подібні “висловлювання” народних обранців України не відповідають духу стратегічного партнерства між нашими країнами і можуть викликати лише крайнє обурення серед широкої громадськості як Азербайджану і Туреччини, так і української і світової громадськості», ㅡ йдеться в заяві.

У посольстві також додали, що провокаційні заклики Киви суперечать Стратегії нацбезпеки України та Конституції України.

Що наговорив Кива?

Свою скандальну заяву він озвучив в ефірі телеканалу NewsOne, а пізніше також виклав фрагмент відео зі своїм виступом у Facebook. Він заявив, що конфлікт у Нагірному Карабасі ㅡ це продовження тисячолітньої християнсько-мусульманської війни, та додав, що як християнин буде підтримувати саме Вірменію. Причому депутат заявив, що Вірменія воює проти Туреччини.

Кива додав, що до конфлікту «не можна ставитись однозначно», однак він буде продовжувати нести «християнський мир». 

Пізніше він прокоментував заяву посольства Азербайджану, сказавши: «Мусульмани проти того, що християнин закликає захищати християн!»

Позиція України

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що Україна підтримує територіальну цілісність Азербайджану у зв'язку з загостренням конфлікту між ним та Вірменією у регіоні Нагірного Карабаху.

«Ми послідовно підтримували територіальну цілісність Азербайджану, так само як Азербайджан підтримував нашу територіальну цілісність в міжнародно визнаних кордонах, і цей принцип залишається для нас абсолютно незмінним», ㅡ заявив міністр.

Підтримка Азербайджану з боку окремих українських політиків була навіть надмірною. 1 жовтня народна депутатка від «Слуги Народу» Людмила Марченко заявила, що Україна «не пройде повз» надання військової допомоги Азербайджану, якщо виникне необхідність.

Пізніше Володимир Зеленський заявив, що Україна «не буде надавати військову допомогу жодній країні». Він також попросив не пов'язувати особисті висловлювання депутатів з офіційною позицією України.

Що відбувається в Нагірному Карабасі?

Зранку 27 вересня на кордоні країн, у регіоні Нагірного Карабаху, відновилися бойові дії. Сторони звинувачують одна одну у провокації конфлікту. В Азербайджані, Вірменії та невизнаній Нагірно-Карабаській республіці оголосили воєнний стан та мобілізацію. Країни повідомляють про десятки загиблих і поранених військових та цивільних.

ЄС, НАТО, Україна та Росія закликають країни припинити бойові дії та відновити перемовини. Натомість Туреччина заявила, що підтримуватиме дії Азербайджану та назвала Вірменію «найбільшою загрозою миру в регіоні».

У 1988 році між вірменами та азербайджанцями спалахнув збройний конфлікт за контроль суперечними територіями, переважно над Нагірним Карабахом. Регіон, у якому проживало багато вірменів, за радянських часів був у складі Азербайджанської РСР.

Наприкінці 1980-х провірменські сили за підтримки Єревана взяли Нагірний Карабах під свій контроль. Відтоді триває збройний конфлікт між Вірменією та Азербайджаном за ці території. Ситуація на кордоні країн востаннє загострювалася у липні цього року.

Зараз активні бойові дії майже щодня тривають на кількох різних напрямках. Обидві сторони (Азербайджан і Вірменія з невизнаною Нагірно-Карабаською Республікою) повідомляють про сотні й тисячі загиблих із боку противника.

Поділитись: