Депутати планують повністю заборонити продаж землі іноземцям та компаніям, серед власників яких є іноземці у законопроєкті про ринок сільськогосподарських земель, який готують до ухвалення у другому читанні. На перепродаж землі можуть запровадити податок.

Про це повідомив радник прем'єр-міністра України з економічних питань Олексій Мушак, коментуючи стан розгляду законопроєкту про ринок землі.

«Іноземців не допустять до майбутнього ринку в жодному форматі. Під це обмеження попадають всі найбільші агрохолдинги. Вони також не зможуть купити землю, бо, не зважаючи на бенефіціарів українців, мають іноземних акціонерів. Ця заборона буде діяти до референдуму», — повідомив Мушак.

Він також зазначив, що депутати планую знизити максимально допустиму площу землі, яку дозволять концентрувати в «одних руках» з 200 тисяч гектарів, прописаних в ухваленому законопроєкті про ринок землі у першому читанні до 5-50 тисяч гектарів.

«Перепродаж землі в перші роки після відкриття ринку землі обмежать додатковими податками. Це має унеможливити спекулятивні операції», — додав посадовець.

За його словами, у другому читанні за законопроєкт депутати мають проголосувати до 20 грудня, адже у разі перенесення розгляду законопроєкту на січень 2020 року їх просто залякають нападами.

Нагадаємо, що напередодні 11 листопада президент України Володимир Зеленський заявив, що винесе питання про продаж сільськогосподарської землі іноземцям на всеукраїнський референдум після того, як парламент проголосує земельну реформу у першому читанні.

Нагадаємо, що відповідно до опитування КМІС, 59% українців не підтримують скасування мораторію на продаж землі. За запровадження ринку землі виступає 22% українців.
Крім цього, 64% опитаних негативно оцінили ухвалення Радою законопроєкту про ринок сільськогосподарської землі у першому читанні.

13 листопада парламент попередньо підтримав закон про ринок землі. Згідно з законопроєктом, ринок землі пропонують відкрити з 1 жовтня 2020 року. У проєкті встановили правило, за яким до 1 січня 2024 року не допускається купівля землі юрособами, бенефіціарними власниками яких є іноземці та особи без громадянства.

Земельна реформа передбачає фінансову підтримку дрібних фермерів, водночас вона також має сприяти розвитку середніх і великих фермерів, повідомив заступник міністра розвитку економіки Тарас Висоцький.

Наявність заборони на продаж землі та відсутність ринку сільськогосподарських земель в Україні призводить до того, що економічне зростання недоотримує близько 1% від валового внутрішнього продукту щороку, зазначив головний економіст Європейського банку реконструкції та розвитку Сергій Гурієв.

Зазначимо, що через заборону на продаж сільськогосподарської землі в Україні (дію мораторію на продаж) єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду. Договори на оренду землі зазвичай є довгостроковими та укладаються в середньому на 8-10 років. При цьому, вартість оренди земельних паїв є заниженою, а ринок — неконкурентним, адже, як правило, на оренду паїв претендує лише один орендар, який і диктує ціну.

Поділитись: