Спікер іранського парламенту Алі Ларіджані заявив, що Іран може переглянути співпрацю з МАГАТЕ, якщо європейські учасники ядерної угоди 2015 року не дотримуватимуться свої зобов'язань.

Як передає Tasnim, політик зробив таку заяву після того, як нещодавно Велика Британія, Франція та Німеччина оголосили про введення в дію формального механізму розв’язання спорів у межах Іранської ядерної угоди.

На думку Ларіджані, погрози США змушують «могутні європейські країни поводитися жалюгідно та нерозсудливо».

«На жаль, один з міністрів європейської країни недвозначно заявив, що США загрожують збільшити тарифи на імпорт автомобілів на 25%, якщо вони не використають спусковий механізм (посилення тиску на Тегеран — ред.), тому вони змушені робити це», — зазначив спікер.

Зазначимо, що механізм розв'язання спорів у межах ядерної угоди передбачає, що одна зі сторін може подати скаргу на порушення іншою положень угоди. Її розглядатиме спільна комісія, що складатиметься з 7 осіб — по одному представнику від Великої Британії, Франції, Німеччини, ЄС, Росії, Китаю (гарантів угоди) та Ірану.

Протягом 15 днів (якщо немає спільної домовленості про продовження цього періоду) комісія має дати відповідь на скаргу. Її рішення може переглянути рада міністрів закордонних справ країн-учасниць ядерної угоди. Якщо і в цьому разі суперечку не буде розв’язано, питання можуть передати на розгляд Ради Безпеки ООН — яка, у свою чергу, може спільним рішенням накласти санкції на сторону-порушницю.

Нагадаємо, 5 січня Тегеран оголосив про відмову від обмежень на збагачення урану, передбачених угодою, після авіаудару США по Іраку, внаслідок якого загинув іранський генерал Касем Сулеймані. Пізніше Іран уточнив, що угода «ще не похована» і країна готова повернутися до її виконання після зняття санкцій.

У липні 2015 року Іран уклав угоду зі США і провідними країнами про відмову від розробки ядерної зброї в обмін на зняття деяких економічних санкцій, в тому числі — заборони на міжнародну торгівлю нафтою. Уряди провідних європейських країн вважають угоду з Іраном важливою умовою для міжнародної безпеки. Водночас низка країн, зокрема чинна адміністрація США та Ізраїль, висловлюють побоювання, що угода не дає твердих гарантій відмови Ірану від розробки ядерної зброї.

Поділитись: