Іран планує збагачувати уран до 60%. Це втричі більше, ніж зараз, і порушує ядерну угоду 2015 року

Заступник міністра закордонних справ Ірану Гроссі Арагчі анонсував, що Іран розпочне збагачення урану до 60%. Таке рішення ухвалили після того, як 11 квітня на ядерному об'єкті Ірану сталася аварія, в якій звинувачують Ізраїль.

Про це повідомляє державне інформагентство IRNA та Press TV.

За словами Арагчі, збагачення урану до 60% на ядерному об'єкті в Натанзі має розпочатися 14 квітня. Саме на цьому об'єкті 11 квітня зникла електроенергія, влада Ірану назвала цей інцидент «саботажем і терактом».

Іран також повідомив про свої наміри Міжнародному агентству з ядерної енергії (МАГАТЕ). Очільник організації Рафаель Гроссі підтвердив, що отримав лист про те, що Іран збільшує збагачення урану.

В Організації атомної енергії Ірану обіцяють, що уран, збагачений на 60%, використовуватимуть для виробництва радіофармацевтичних препаратів. Водночас плани так збагачувати уран суперечать ядерній угоді 2015 року.

Що це за угода?

У липні 2015 року влада Ірану уклала зі США, Великою Британією, Францією, Німеччиною, Китаєм і Росією так звану ядерну угоду. Вона передбачає низку обмежень для ядерної програми Тегерана в обмін на зняття санкцій із країни.

Одним із головних пунктів угоди було зобов’язання Ірану не збагачувати уран більше ніж до 3,67%. Такий уран використовують в енергетичних реакторах, і для створення ядерної зброї він не придатний.

Проте пізніше на виборах президента США переміг Дональд Трамп, який був запеклим противником цих домовленостей. Він вивів Вашингтон із ядерної угоди й поновив санкції проти Тегерана.

Решта учасників угоди не підтримала це рішення й заявила, що продовжить дотримуватися домовленостей. Натомість Іран у відповідь на дії США почав порушувати угоду — зокрема збагачувати уран до 4,5%.

Для чого використовують збагачений уран?

Збагачений до 3-5% уран можна використовувати лише в енергетичних реакторах, до 20% — у дослідницьких та експериментальних реакторах. Показник у 90% і більше дозволяє створювати ядерну зброю.

Із січня 2021 року й дотепер Іран почав процес збагачення урану до 20%, принаймні так заявляла влада країни.

Сам Іран завжди заперечував намір створити ядерну зброю і каже, що його програма має лише мирні цілі. Однак світові держави не дуже вірять у це, тому, власне, й запровадили санкції, які скасували після укладення ядерної угоди.