Ісламська Республіка Іран розпочала будівництво дослідницького центру на іранському заводі зі збагачення урану Фордоу, недалеко від міста Кум, що знаходиться в 150 кілометрах на південь від Тегерана.

Як повідомляє агентство Mehr, там будуть розділяти стабільні ізотопи і вивчати способи їх застосування.

«Цей дослідницький комплекс буде унікальним у Західній Азії, в цьому регіоні немає країни, яка б заходила так далеко у вивченні поділу ізотопів», — пояснив присутній на церемонії відкриття будівництва голова Організації із атомної енергії Ірану Алі Акбар Салехі.

Планується, що перший етап будівництва дослідного центру закінчать 8 квітня 2020 року — напередодні національного дня ядерних технологій Ірану. Другий мають завершити до середині травня 2020 року. Центр оснастять у кінці 2020 року.

Комплекс в Фордоу — один з ключових об'єктів іранської ядерної програми. Майже вся інформація по ньому засекречена, тому більша частина інформації стає відома широкому загалу з ізраїльських або американських ЗМІ.

До підписання в 2015 році Спільного всеосяжного плану дій на території Фордоу велися роботи зі збагачення урану. Згідно ядерної угоді між Іраном і «шісткою» (США, Китай, Франція, Німеччина, Велика Британія та Росія) завод у Фордоу мав бути перепрофільований у технологічний центр.

У травні 2018 року США вийшли з іранської ядерної угоди і відновили санкції проти Тегерана, при цьому виключили із режиму обмежень роботу на об'єктах у Бушері та Фордоу.

Зі свого боку, в травні цього року Іран також оголосив про скорочення своїх зобов'язань у рамках ядерної угоди, зокрема відмовився дотримуватися ліміту зі збагачення урану. Якщо до 7 вересня санкції з Ірану не будуть зняті, Тегеран погрожує піти на нові скорочення своїх зобов'язань.

Раніше прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу заявив про розкриття «таємних документів», згідно з якими Іран порушив ядерну угоду та продовжував розробляти зброю. Після чого Ізраїль перевів війська в стан підвищеної боєготовності через активність Ірану в Сирії.

У зв’язку з відновленням США санкцій, про припинення комерційних проектів в Ірані заявила французька енергетична компанія Total, а також дві найбільші європейські авіакомпанії. Водночас, Єврокомісія заявила про виділення Ірану фінансової допомоги у розмірі 18 мільйонів євро.

Крім цього, уряд Ірану підписав договір про військове співробітництво з режимом Асада у Сирії.

У 2015 році Іран уклав угоду зі США і провідними країнами про відмову від розробки ядерної зброї в обмін на зняття деяких економічних санкцій, в тому числі — заборони на міжнародну торгівлю нафтою.

Уряди провідних європейських країн вважають угоду з Іраном важливою умовою для міжнародної безпеки.

Водночас низка країн, зокрема чинна адміністрація США та Ізраїль, висловлюють побоювання, що угода не дає твердих гарантій відмови Ірану від розробки ядерної зброї.

Поділитись: