Іран заявив, що закрив інспекторам МАГАТЕ доступ до своїх ядерних об’єктів. Тегеран активно нарощує ядерний потенціал

Спікер парламенту Ірану Мохамад Багер Галібаф заявив, що 22 травня минув термін тримісячної угоди з Міжнародною організацією з атомної енергії (МАГАТЕ), яка передбачала доступ її інспекторів для спостереження за іранськими ядерними об’єктами.

Про це повідомляє іранське інформагентство Mehr.

За словами Галібафа, це означає, що інспектори МАГАТЕ з 22 травня «не мають права отримувати доступ до записів камер та інформації Організації атомної енергії [Ірану]». Так, МАГАТЕ не може отримувати інформацію про іранську ядерну програму.

У МАГАТЕ заявили, що прокоментують останні заяви Ірану на пресконференції 23 травня. Станом на зараз вона ще не почалася.

У лютому 2021 року МАГАТЕ домовилося з Іраном про допуск інспекторів організації на ядерні об'єкти країни. Водночас доступу в них буде менше, а також інспектори не зможуть проводити позапланові перевірки. Упродовж трьох місяців дії угоди Іран зобов'язався зберігати інформацію зі своїх об'єктів на моніторинговому обладнанні МАГАТЕ.

Ця угода була покликана посилити контроль за ядерною програмою Ірану, де з кінця 2020 року оголосили про початок збагачення урану. Станом на зараз, як заявляє Тегеран, він збагачує уран до 20%. Це порушує ядерну угоду, укладену у 2015 році для обмеження іранської ядерної програми.


Збагачений до 3-5% уран можна використовувати лише в енергетичних реакторах, до 20% — у дослідницьких та експериментальних реакторах. Показник у 90% і більше дозволяє створювати ядерну зброю.

Із січня 2021 року Іран почав процес збагачення урану до 20%, принаймні так заявляла влада країни.

Сам Іран завжди заперечував намір створити ядерну зброю і каже, що його програма має лише мирні цілі. Однак світові держави не дуже вірять у це, тому, власне, й запровадили санкції, які скасували після укладення ядерної угоди.


Про яку угоду йдеться?

У липні 2015 року влада Ірану уклала зі США, Великою Британією, Францією, Німеччиною, Китаєм і Росією так звану ядерну угоду. Вона передбачає низку обмежень для ядерної програми Тегерана в обмін на зняття санкцій із країни.

Одним із головних пунктів угоди було зобов’язання Ірану не збагачувати уран більше ніж до 3,67%. Такий уран використовують в енергетичних реакторах, і для створення ядерної зброї він не придатний.

Проте пізніше на виборах президента США переміг Дональд Трамп, який був запеклим противником цих домовленостей. Він вивів Вашингтон із ядерної угоди й поновив санкції проти Тегерана.

Решта учасників угоди не підтримала це рішення й заявила, що продовжить дотримуватися домовленостей. Натомість Іран у відповідь на дії США почав порушувати угоду — зокрема збагачувати уран до 4,5%.

Нова адміністрація США на чолі з Джо Байденом хоче повернутися в ядерну угоду разом з Іраном. Переговори щодо цього тривають у Відні з квітня 2021 року.