Іранська влада переслідувала і залякувала родичів жертв збитого літака МАУ — правозахисники
Влада Ірану переслідувала і залякувала родичів жертв катастрофи літака МАУ, який збили 8 січня 2020 року біля Тегерана. Частині з них місцеві спецслужби забороняють спілкуватися з іноземними ЗМІ.
Про це йдеться у звіті міжнародної правозахисної організації Human Rights Watch (HRW).
Правозахисники розповіли, що з осені 2020 року по січень 2021 року розмовляли з 31 родичем жертв і «людьми, які безпосередньо знають» про те, як іранська влада ставилася до членів сімей загиблих.
Співрозмовники HRW заявили, що іранські служби безпеки вдавалися до довільних затримань родичів жертв авіакатастрофи, допитів та залякувань.
Зокрема, 16 родичів загиблих заявили, що співробітники спецслужби погрозами змушували їх не розмовляти з іноземними ЗМІ або стежили за людьми, які відвідували місця поховань загиблих в авіакатастрофі. У деяких випадках сили безпеки допитували або затримували членів родин на кілька годин.
Правозахисники у своєму звіті також заявляють, що представники іранських спецслужб одну людину катували, а трьом — погрожували «наслідками», якщо ті не видалять критичні пости про уряд у соцмережах.
Що відомо про цю катастрофу?
Літак Boeing-737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» розбився вночі 8 січня 2020 року невдовзі після вильоту з міжнародного аеропорту «Імам Хомейні» в Тегерані. На борту перебували 167 пасажирів і 9 членів екіпажу, усі вони загинули. Серед жертв авіакатастрофи — 11 українців.
Спочатку влада Ірану не визнавала факт збиття, але через деякий час підтвердила, що літак помилково збили протиповітряні сили країни. У липні у Франції успішно розшифрували дані обидвох «чорних скриньок» збитого в січні над Тегераном літака МАУ. В МЗС України заявили, що розшифрування підтвердило: лайнер упав унаслідок влучення в нього ракети, а на момент збиття він був справний.
Розслідування катастрофи іранською стороною неодноразово критикувала як Україна, так і інші країни, постраждалі від аварії. Зокрема, у лютому спеціальні доповідачі Організації об'єднаних націй оприлюднили лист до уряду Ірану, у якому звинувачували країну в численних порушеннях міжнародного права, «неточностях» у звіті про трагедію та в непрозорому розслідуванні. До цього звернення приєдналася й Україна.
- Поділитися: