Ірану висунули ультиматум щодо компенсацій за збиття літака МАУ
Міжнародна група з координації допомоги жертвам катастрофи літака МАУ висунула Ірану ультиматум. Якщо той до 5 січня не підтвердить свою готовність брати участь у переговорах, розглянуть «інші шляхи розв'язання цього питання в межах міжнародного права».
Про це йдеться у спільній заяві Міжнародної групи, до якої входять представники Канади, Швеції, Великої Британії та України. Її опублікувало Міністерство закордонних справ України.
Так, 16 грудня відбулась зустріч Групи, де розглянули відповідь Ірану на пропозицію обговорити відшкодування за збиття рейсу PS752 «Міжнародних авіаліній України» та кроки, які необхідно здійснити для забезпечення відповідальності і справедливості.
Зазначається, що Міжнародна група надіслала ще один запит і запросила Іран обговорити питання відшкодування збитків протягом тижня з 17 січня 2022 року.
«Однак, з огляду на очевидне небажання Ірану конструктивно та вчасно розв'язувати це питання, у нашій відповіді Ірану зазначається, що іранська сторона має до 5 січня 2022 року підтвердити свою готовність брати участь у переговорах з Координаційною групою, після чого нам доведеться дійти висновку, що подальші спроби домовитися про відшкодування з Іраном марні», — йдеться й заяві.
Зазначається, що після цього Координаційній групі доведеться «серйозно розглянути інші шляхи розв'язання цього питання в рамках міжнародного права».
«Минуло майже два роки з моменту збиття рейсу PS752, втім Ісламська Республіка Іран досі не виявила зацікавленості у дотриманні своїх міжнародно-правових зобов’язань. Терпіння Координаційної групи вичерпується», — зазначають там.
Що відомо про катастрофу?
Літак Boeing-737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» розбився вночі 8 січня 2020 року невдовзі після вильоту з міжнародного аеропорту «Імам Хомейні» в Тегерані. На борту перебували 167 пасажирів і 9 членів екіпажу, усі вони загинули. Серед жертв авіакатастрофи — 11 українців.
Спочатку влада Ірану не визнавала факт збиття, але через деякий час підтвердила, що літак помилково збили протиповітряні сили країни.
У липні 2020-го у Франції успішно розшифрували дані обидвох «чорних скриньок» збитого літака. В МЗС України заявили, що розшифрування підтвердило: лайнер упав унаслідок влучення в нього ракети, а на момент збиття він був справний.
Розслідування катастрофи іранською стороною неодноразово критикувала як Україна, так і інші країни, причетні до аварії. Зокрема, у лютому 2021-го спеціальні доповідачі Організації Об'єднаних Націй оприлюднили лист до уряду Ірану, у якому звинувачували країну в численних порушеннях міжнародного права, «неточностях» у звіті про трагедію та в непрозорому розслідуванні. До цього звернення приєдналася й Україна.
- Поділитися: