Минулого року в Україні стало на 4% більше фізичних осіб-підприємців (ФОП). Більшість нових ФОПів реєструються у сфері комп'ютерного програмування.

Про це йдеться у дослідженні YouControl.

Загалом, станом на початок 2019 року в Україні зареєстровано 1,91 мільйона ФОПів, в той час, як на початку 2018 року їх було 1,84 мільйона.

«За кількісним показником в ТОПі на першому місці розмістилося програмування (+20,7 тис. ФОПів), послуги перукарень та салонів краси (+10 тис.), інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах (+5 тис.)», — йдеться у дослідженні.

У YouControl пояснюю збільшення кількості ФОПів наслідком внутрішньої міграції населення, яке починає концентруватися у великих містах.

«Внутрішня міграція у країні йде у напрямку з провінції до так званих «полюсів росту», у яких концентруються людські та промислові ресурси, є вищий споживчий попит і сприятлива інфраструктура», — повідомив фінансовий аналітик YouControl Роман Корнилюк.

Крім цього, система оподаткування ФОПів в Україні є простою, що приваблює та стимулює людей відкривати власну справу. Також систему ФОП використовують деякі роботодавці замість того, щоб наймати своїх працівників.

Зазначимо, що причиною того, що деякі компанії замість того, щоб наймати працівників, укладають з ними цивільно-правову угоду як з ФОПами є те, що таким чином роботодавець зменшує свої податкові зобов’язання. Зокрема, він звільняється від сплати 22% єдиного соціального внеску з фонду заробітної плати працівників. Крім цього, укладання таких угод позбавляє роботодавця низки обов’язків щодо соціальної підтримки працівників.

Нагадаємо, 15 лютого на сайті Мінсоцполітики опублікували законопроект, яким пропонується запровадити більш жорстку систему контролю за діяльність ФОПів. Зокрема, у проекті забороняється використовувати ФОПи замість найму працівників. В уряді уточнили, що у разі ухвалення закону, працівникам ІТ-сфери та фрілансерам «нічого не загрожує».

Водночас в ІТ-асоціації України розкритикували ініціативу боротьби з ФОПами та повідомили, що вона несе загрозу розвитку ІТ-сектору.

Наприкінці лютого 2019 року представники уряду провели зустріч з представниками найбільших ІТ-компаній в Україні, під час якої повідомили, що відповідний законопроект Мінсоцполітики «не бачили та не виносили на розгляд Ради». Крім цього, в уряді запропонували не змінювати податкового навантаження на ІТ-компанії в Україні протягом 5-10 років.

Поділитись: