Міністр закордонних справ України Павло Клімкін опублікував дипломатичні ноти Російської Федерації та України щодо звільнення українських моряків, про які президент Володимир Зеленський «дізнався з інтернету».

Документи викладені на сторінці очільника МЗС у Facebook.

За словами Клімкіна, нота зовнішньополітичного відомства Росії є дипломатичною пасткою. Зокрема, Москва намагається змусити Київ, по-перше, визнати вчинення українськими моряками кримінального злочину, по-друге, визнати правомірність судового процесу над ними за російським законодавством, і, по-третє, опосередковано визнати анексію українського Криму.

«Пастка була підготовлена для наших моряків, для нашої юридичної та дипломатичної команди, для керівництва країни. На жаль, схоже, що хтось в офісі президента банально попався», — сказав Клімкін.

Він зазначив, що Росія без проблем може завершити усі внутрішні процеси, необхідні для звільнення моряків, у тому числі в рамках «діючих і для нас, і для них багатосторонніх документів».

Керівник МЗС додав, що в ноті України викладено позицію, яка спільно з міжнародними партнерами відстоюється з першого дня після захоплення моряків — політично і в міжнародних судах.

Клімкін також нагадав про рішення Міжнародного трибуналу, згідно з яким РФ зобов’язана негайно і безумовно звільнити українських моряків і кораблі.

Раніше 27 червня президент України Володимир Зеленський обурився діями міністра закордонних справ Павла Клімкіна, який, не порадившись із главою держави, відповів на ноту Російської Федерації щодо полонених моряків. Зеленський заявив, що через небажання Верховної Ради голосувати за відставку чинного голови МЗС України Клімкіна та призначення запропонованого командою президента на цей пост Вадима Пристайко, Зеленський дізнається інформацію про важливі кроки України на міжнародній арені з Інтернету.

  • 25 травня Міжнародний трибунал з морського права задовольнив позов України та зобов'язав Росію негайно звільнити 3 українських військово-морських кораблів та 24 членів їхніх екіпажів. 28 травня Україна звернулася до РФ щодо організації процесу звільнення українських моряків.
  • Водночас прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що Кремль не планує звільняти 24-х українських моряків: вони залишаться під вартою, адже нібито трибунал не мав юрисдикції для вирішення Керченського конфлікту.
  • В українському МЗС наголошують, що Росія порушила основний принцип імунітету військових кораблів, гарантований Конвенцією ООН з морського права, адже судна «Бердянськ», «Нікополь» та «Яни Капу» затримали в територіальних водах України. Але дії Росії в будь-якому випадку порушували б Конвенцію, навіть якщо б йшлося про територіальні води Росії — військові кораблі та їхні екіпажі не можуть бути заарештовані силовиками іноземних держав та піддані юрисдикції іноземних судів.
  • 25 червня, у Кремлі заявили, що РФ проігнорує вимогу Міжнародного трибуналу ООН з морського права щодо звільнення українських моряків, незаконно захоплених у листопаді 2018 року.
  • Того ж дня стало відомо, що захоплені Росією українські кораблі зникли зі стоянки в Керчі.
  • Однак, увечері стало відомо, що Росія таки подала до Міжнародного трибуналу ООН з морського права звіт про виконання рішення щодо звільнення українських моряків і кораблів, повідомила заступниця міністра закордонних справ України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Олена Зеркаль​.
  • Також Росія надіслала Україні дипломатичну ноту, повідомивміністр закордонних справ Павло Клімкін.
  • 26 червня МЗС опублікувало заяву, в якій ідеться«25 червня МЗС України отримало ноту Міністерства закордонних справ Російської Федерації, у якій міститься цинічна пропозиція щодо надання українською стороною письмових гарантій участі України у продовженні кримінального переслідування українських моряків відповідно до російського законодавства. Вважаємо цю пропозицію Росії неприйнятною та такою, що загострює спір між Україною та Росією стосовно імунітетів військових кораблів. Про це українська сторона уже поінформувала Міжнародний трибунал з морського права. У цьому зв’язку вимагаємо від Росії без будь-яких подальших умов виконати Наказ Міжнародного трибуналу з морського права і невідкладно звільнити захоплених 24 українських моряків».
Поділитись: