Президент України Володимир Зеленський обурився діями міністра закордонних справ Павла Клімкіна, який, не порадившись із главою держави, відповів на ноту Російської Федерації щодо полонених моряків.

Про це Зеленський заявив на брифінгу 27 червня.

За його словами, через небажання Верховної Ради голосувати за відставку чинного голови МЗС України Клімкіна та призначення запропонованого ним на цей пост Вадима Пристайко, Зеленський дізнається інформацію про важливі кроки України на міжнародній арені з Інтернету.

«Я поясню, до чого це (небажання Верховної Ради голосувати за відставку Клімкіна – ред.) призводить і до чого це призвело. А до того, що я, як президент України, дізнаюсь інформацію про наші міжнародні кроки з інтернету. А точніше – з Української Правди. Я зараз кажу про ноту, яку ми отримали від Російської Федерації щодо повернення наших моряків, та про ноту-відповідь, яку надіслало МЗС», — заявив Зеленський.

Він стверджує, що «в очі не бачив нашу відповідь на ноту РФ», оскільки очільник українського зовнішньополітичного відомства, на думку Зеленського, «не вважає за необхідне обговорювати такі питання з президентом України».

Президент також зазначив, що дипломати, радники та спеціалісти із його оточення вважають, що такі дії МЗС «можуть поставити під загрозу повернення наших моряків». Додав, що не розуміє, чому Клімкін, не порадившись із ним, зробив заяву від усієї держави, «коли це є компетенція президента».

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський обурився, що питання звільнення полонених українців глава політради партії «Опозиційна платформа — За життя» Віктор Медведчук підняв саме перед виборами.

  • 25 травня Міжнародний трибунал з морського права задовольнив позов України та зобов'язав Росію негайно звільнити 3 українських військово-морських кораблів та 24 членів їхніх екіпажів. 28 травня Україна звернулася до РФ щодо організації процесу звільнення українських моряків.
  • Водночас прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що Кремль не планує звільняти 24-х українських моряків: вони залишаться під вартою, адже нібито трибунал не мав юрисдикції для вирішення Керченського конфлікту.
  • В українському МЗС наголошують, що Росія порушила основний принцип імунітету військових кораблів, гарантований Конвенцією ООН з морського права, адже судна «Бердянськ», «Нікополь» та «Яни Капу» затримали в територіальних водах України. Але дії Росії в будь-якому випадку порушували б Конвенцію, навіть якщо б йшлося про територіальні води Росії — військові кораблі та їхні екіпажі не можуть бути заарештовані силовиками іноземних держав та піддані юрисдикції іноземних судів.
  • 25 червня, у Кремлі заявили, що РФ проігнорує вимогу Міжнародного трибуналу ООН з морського права щодо звільнення українських моряків, незаконно захоплених у листопаді 2018 року.
  • Того ж дня стало відомо, що захоплені Росією українські кораблі зникли зі стоянки в Керчі.
  • Однак, увечері стало відомо, що Росія таки подала до Міжнародного трибуналу ООН з морського права звіт про виконання рішення щодо звільнення українських моряків і кораблів, повідомила заступниця міністра закордонних справ України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Олена Зеркаль​.
  • Також Росія надіслала Україні дипломатичну ноту, повідомив міністр закордонних справ Павло Клімкін.
  • 26 червня МЗС опублікувало заяву, в якій ідеться: «25 червня МЗС України отримало ноту Міністерства закордонних справ Російської Федерації, у якій міститься цинічна пропозиція щодо надання українською стороною письмових гарантій участі України у продовженні кримінального переслідування українських моряків відповідно до російського законодавства. Вважаємо цю пропозицію Росії неприйнятною та такою, що загострює спір між Україною та Росією стосовно імунітетів військових кораблів. Про це українська сторона уже поінформувала Міжнародний трибунал з морського права. У цьому зв’язку вимагаємо від Росії без будь-яких подальших умов виконати Наказ Міжнародного трибуналу з морського права і невідкладно звільнити захоплених 24 українських моряків».
Поділитись: