Король Таїланду дав перше інтерв’ю західним ЗМІ за 40 років. І вперше висловився про антимонархічні протести в країні

Король Таїланду Маха Вачхіларонгкон і його дружина, королева Сутіда вітають своїх прихильників під час церемонії біля Великого палацу в Бангкоку, Таїланд, 1 листопада 2020 року
Король Таїланду Маха Вачхіларонгкон і його дружина, королева Сутіда вітають своїх прихильників під час церемонії біля Великого палацу в Бангкоку, Таїланд, 1 листопада 2020 рокуRUNGROJ YONGRIT / EPA

Король Таїланду Маха Вачхіралонгкон (Рама Х) дав перше інтерв’ю західним ЗМІ з 1979 року, відколи він здобув титул кронпринца. У ньому він також уперше публічно прокоментував протести в країні, що тривають понад чотири місяці і учасники яких вимагають, зокрема, реформи королівської влади.

Про це повідомляє CNN, кореспондентка якого була однією з тих, хто взяв інтерв’ю в Рами Х.

Спершу монарх заявив, що не коментуватиме тему протестів, після чого тричі повторив: «Ми всіх їх (протестувальників — ред.) любимо». А на уточнення, чи існує можливість компромісу з протестувальниками, додав, що «Таїланд — країна компромісів».

Навіть така розпливчаста відповідь є рідкісною для тайського монарха. Зазвичай інтерв’ю в нього беруть наближені до королівського двору ЗМІ, відзначає CNN. Крім того, це перше спілкування Рами Х із західними медіа за останні 40 років.

Король Таїланду більшість часу перебуває у своїй резиденції в Німеччині, повертаючись на батьківщину лише для виконання обов'язкових королівських функцій — як-от символічної церемонії зміни пори року, яка відбулася 31 жовтня в резиденції Рами Х в Бангкоку — Великому палаці.

Що за протести в Таїланді?

У Таїланді останні роки триває політична нестабільність, викликана протистоянням між прихильниками колишнього прем’єра країни Таксіна Шинаватри та військовими, які з 2014 року взяли владу в країні внаслідок держперевороту. Таких переворотів з 1932 року відбулося понад десять.

У березні 2019 року в Таїланді відбулися перші за вісім років парламентські вибори, за результатами яких главою уряду країни став командувач збройних сил Прают Чан-Оча — організатор військового перевороту в 2014-му. Військові заявляють, що їхня мета — захист короля Таїланду, тоді як він сам більшість часу перебуває за межами країни.

Після пандемії коронавірусу економічна ситуація в Таїланді погіршилася. Вона спричинилася до протестів переважно за участі молоді, які тривають у країні з липня. Протестувальники вимагають відставки уряду Праюта Чан-Очі, припинення переслідувань політичної опозиції, а також конституційної реформи.

Останній пункт — один із найбільш революційних для країни. Річ у тім, що критика короля в Таїланді є кримінальним злочином і загрожує порушнику 15 роками в'язниці. А сам Рама Х за час перебування на троні зосередив у собі частину військової влади й почав безпосередньо розпоряджатися королівською казною країни.

Протестувальники ж вимагають не лише скасування відповідальності за критику короля Таїланду, а й позбавлення його більшості привілеїв — зокрема юридичної недоторканності та права одноосібно розпоряджатися королівськими грошима. При цьому Рама Х має й прихильників усередині країни (роялістів), які виступають проти зміни його статусу і цієї вимоги протестувальників.

За весь цей час протести були мирними, хоча правоохоронці й арештували понад два десятки їх учасників, посилаючись на порушення ними режиму надзвичайної ситуації. Після того, як це не припинило протести, влада режим НС частково послабила. Втім акції протесту тривають і досі.