«Крок у правильному напрямку» — Єврокомісія похвалила Польщу за поправки до закону про Верховний суд
Віце—президент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс заявив, що поправки до закону про Верховний суд, які схвалив парламент Польщі 21 листопада, — «гарний знак». Єврокомісія вважала польский закон про Верховний суд таким, шо не відповідає законодавству ЄС.
«На перший погляд — це рух у правильному напрямку. Нам треба більше часу, щоб детальніше розглянути законопроект. Ми це вважаємо позитивним початком», — заявив Домбровскіс 23 листопада у Варшаві.
Нагадаємо, 21 листопада парламент Польщі схвалив внесення поправок у закон про Верховний суд, через який раніше Єврокомісія розпочала процедуру запровадження санкцій проти Варшави.
Йдеться про заборону обіймати посаду судді Верховного або Вищого адміністративного судів після досягнення 65-річного віку без згоди президента країни. Після ухвалення змін це положення скасували.
Відтак, 20 суддів, які раніше пішли на пенсію через новий закон, зможуть повернутися на посади.
Наприкінці вересня Європейська комісія оголосила, що подає позов проти Польщі до Європейського суду у зв’язку з порушеннями принципу незалежності судових органів, пов'язаним із ухваленням закону про Верховний суд.
Європейська комісія стверджує, що цей закон про Верховний суд не відповідає законодавству ЄС, оскільки підриває принцип незалежності судових органів, включно із принципом незмінності суддів.
2 червня Єврокомісія направила владі Польщі офіційне повідомлення про свої застереження щодо закону, а 14 серпня – обгрунтовану пропозицію. Проте реакція польської влади не задовольнила Комісію.
На підставі обгрунтованої пропозиції Єврокомісії або Європарламенту Рада ЄС «може констатувати існування явної загрози серйозного порушення якою-небудь державою-членом блоку цінностей» ЄС і дати цій країні рекомендації щодо виправлення виявлених порушень.
У підсумку така процедура може призвести до тимчасового позбавлення держави права голосу в ЄС.
Також Польщу виключили з Європейської мережі рад з питань судової влади.
У грудні 2017-го Європейський союз запровадив безпрецедентні дисциплінарні заходи проти Польщі, заявивши, що ухвалені судові реформи загрожують верховенству права.
У разі призупинення деяких прав Польщі країна може втратити мільярди євро допомоги ЄС.
Сенат Польщі ухвалив закони про зміну судочинства попри протести. Реформи фактично передають парламенту і президенту право формувати склад Верховного суду та Державної ради судочинства. Тобто ці органи стануть залежними від правлячої партії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Налякати Майданом: чим може закінчитися польський протест
- Поділитися: