Протягом травня 2019 року курс національної валюти України відносно долара та євро впав на 1%. Причиною цього стало загострення торговельної війни між США та Китаєм, а також зростання політичної невизначеності в Україні.

Про це йдеться у макроекономічному огляді Національного банку України за травень 2019 року.

«На валютному ринку впродовж більшої частини травня гривня помірно зміцнювалася завдяки значній пропозиції іноземної валюти. Однак на тлі погіршення зовнішніх фінансових умов для країн, ринки яких розвиваються, а також посилення невизначеності в Україні, наприкінці місяця гривня перебувала під девальваційним тиском», — йдеться у звіті НБУ.

У Нацбанку зазначають, що несприятливі зовнішні фінансові умови пов'язані передусім із загостренням торговельних відносин між двома найбільшими економіками світу, яке найбільше впливає на економіки країн, що розвиваються.

«Ключовою подією травня 2019 року стала ескалація торговельного конфлікту між США та Китаєм. Це суттєво вплинуло на світові фінансові та товарні ринки, хоча кон‘юнктуру останніх значною мірою визначали фактори пропозиції», — додають у Нацбанку.

Також голова Ради Нацбанку прогнозував, що через призупинення співпраці з МВФ в Україні очікується падіння курсу гривні та обсягів золотовалютних резервів.

Зазначимо, що наприкінці травня для стримування росту курсу валют Нацбанк продав 43 мільйони доларів з міжнародних резервів.

Міжнародні резерви (або золотовалютні резерви) — це грошові та фінансові накопичення держави у світових валютах (доларах, євро) та дорогоцінних металах. Вони необхідні для того, аби коригувати курс національної валюти (продажем валюти за встановленим курсом Нацбанк може регулювати курс валют) та розраховуватись за валютними зобов’язаннями держави.

Нагадаємо, що раніше у Bloomberg підрахували, що торговельна війна Трампа може призвести до збитків світовій економіці у розмірі 600 мільярдів доларів до 2021 року.

Нагадаємо, що напередодні президент США Дональд Трамп заявив, що готовий підняти мита на китайський імпорт та відмовився продовжувати торговельні переговори.

11 травня Трамп доручив запровадити мита на всі товари, що постачаються до США з Китаю.

Нагадаємо, 10 травня поточного року набули чинності нові мита США на китайський імпорт, сумарна вартість якого складає 200 мільярдів доларів на рік. Адміністрація президента США Дональда Трампа збільшила розмір мит на ці товари більш ніж у 2 рази — до 25%.

Зазначимо, що торговельні відносини між США та Китаєм погіршились на початку 2018 року, коли США запровадили низку нових мит: спершу на імпорт сталі та алюмінію з усього світу, а потім на визначені категорії китайської продукції, що ввозиться до США. За останніми даними, загальна вартість китайського імпорту, проти якої адміністрація Трампа запровадила мита, складає 250 мільярдів доларів на рік.

Торговельна війна минулого року мала негативні наслідки для фондових ринків світу. Зокрема, протягом 2018 року китайські компанії втратили близько 2,4 трильйона доларів, також збитків зазнавали американські компанії AppleFord та інші. Крім цього, у Китаї зафіксували найнижчий рівень економічного зростання за останні 28 років.

Поділитись: