УКРАЇНА

«Ви вважаєте, що угоду зі слідством укладають боси мафії?»: що сказав Луценко про «гроші Януковича»

26 січня, 2018 16:33
УКРАЇНА/«Ви вважаєте, що угоду зі слідством укладають боси мафії?»: що сказав Луценко про «гроші Януковича»
Зберегти
Вигляд
lead
17 січня Юрій Луценко прийшов на комітет Верховної ради з питань національної безпеки та оборони і вперше озвучив подробиці конфіскації «грошей Януковича».

Генеральний прокурор Юрій Луценко прокоментував розслідування телеканалу  Al Jazeera щодо «грошей Януковича». 10 січня журналісти опублікували рішення Краматорського міського суду, на підставі якого 28 березня 2017 року Генпрокуратура конфіскувала на користь держави 1,5 мільярди доларів.

За версією слідства, ці гроші належать «злочинному угрупованню» колишнього президента Віктора Януковича. Рішення суду ГПУ засекретила. Тож про те, на яких підставах Луценко конфіскував гроші Януковича, громадськість дізналась саме з розслідування Al Jazeera.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 500 слів про «гроші Януковича»

Ключова інформація розслідування — у схемі «відмивання грошей» була задіяна компанія Інвестиційна компанія України (ICU), якою в тоді керувала Валерія Гонтарєва. У 2014 році вона очолила Національний банк України.

Ще один важливий аспект — підставою для конфіскації стали свідчення директора однієї з 500 підставних фірм Аркадія Кашкіна.

У Генеральній прокуратурі спочатку не коментували цю інформацію. 17 січня Юрій Луценко прийшов на комітет Верховної ради з питань національної безпеки та оборони і вперше озвучив подробиці конфіскації «грошей Януковича».

За словами Луценка, до депутатів він прийшов на запрошення голови комітету, депутата «Народного фронту» Сергія Пашинського. 

Громадське наводить ключові тези з виступу Луценка.

Про участь ICU у виведенні 1,5 мільрди доларів «грошей Януковича»

Юрій Луценко повідомив, що ICU у схемі відмивання коштів відігравало роль брокера, який допомагав підставним компаніям оформлювати купівлю облігацій зовнішньої державної позики.

Після їхнього погашення виведені з України кошти фактично були б повністю «відмиті».

За словами Луценка, ГПУ вивчила роль ICU в оформленні «грошей Януковича», слідство допитало співробітників НБУ, «Ощадбанку» та ICU.

«ICU нічого не оформляла з виведення коштів, вони виходили злочинним шляхом без будь-яких брокерів. Вони навіть нічого не оформляли по введенню коштів. Вони оформляли тільки покупку за кошти, розміщені на рахунку Ощадбанку та інших банків емітованих державою Україна цінних паперів, при цьому отримували встановлену законом маржу», — сказав Луценко.

Після чого додав, що слідчі ГПУ відправили матеріали перевірки до експертної установи для перевірки дій ICU і зараз чекають на результати.

Про підстави для конфіскації «грошей Януковича»

Українські суди ухвалили 30 вироків щодо учасників організованого злочинного угруповання екс-президента України Віктора Януковича у схемі розкрадання коштів на загальну суму в 1,5 мільярди доларів.

«Хто ці люди? 29 — це власники або бенефіціари підконтрольних злочинному угрупованню юридичних осіб. А 30-й — це перший заступник міністра економіки Сухомлин. Він засуджений і має 5 років умовно», — сказав голова ГПУ.

На уточнююче питання про те, чи йдеться про свідчення 29-ти номінальних директорів фіктивних фірм, генпрокурор відповів: «А ви дійсно вважаєте, що угоду зі слідством укладають боси мафії?».

Чому ГПУ засекретила рішення Краматорського міського суду

За словами Луценка, рішення Краматорського суду про конфіскацію півтора мільрди доларів коштів оточення екс-президента Віктора Януковича засекретили через загрозу життю осіб, які уклали угоду зі слідством.

«Ми отримали інформацію про загрозу життю тих осіб, які співпрацюють із нами при укладанні угоди і наданні інформації про методи та складові злочинної організації Януковича. Давайте чесно скажемо, сьогодні ЗМІ уже на весь світ розголосили прізвище людини, яка уклала одну з угод. Як йому зараз живеться? Знаючи, що проти нього зараз лідери-втікачі…», — заявив він.

Також Луценко зазначив, що засекречення рішення необхідно, аби підозрювані у причетності до розкрадання коштів не уникали слідства, дізнавшись, що вони фігурують у справі.

«Якщо нєкій Сидоренко, який співпрацював з Януковичем, буде знати, що саме його підприємство є в переліку — звичайно він буде остерігатися прослуховування набагато більше. Я, як уповноважена особа, засекретив це рішення, щоб не допомагати учасникам злочинної схеми з 500 підприємств уникати слідства», — сказав Луценко.

Що саме конфіскувала ГПУ

Юрій Луценко продемонстрував депутатам офіційну довідку Державного казначейства України від 15 січня цього року щодо того, як були розподілені гроші від спецконфіскації. Відповідно до документу 28 квітня 2017 року на валютні рахунки Держказначейства надійшло 1,117 мільярди доларів.

Ще 200 мільйонів доларів надійшли у вигляді ОВДП, і, нарешті 220 мільцонів доларів конфіскували у Сергія Курченка. З них 88 мільйонів —грішми. 66 — майном ФК «Металіст» і 1,480 мільярди гривень – облігаціями державної позики.

Куди пішли гроші, конфісковані в «угруповання Януковича»

За словами Луценка, ще до того, 19 квітня 2017 року, уряд своєю постановою розподілив гроші, що мали надійти від спецконфіскації.

Це склало 29 мільярдів гривень. З них півтора мільярди виділили на фінансування Національної поліції. 700 мільйонів отримала Державна прикордонна служба. Зокрема 300 — на фінансування робіт з укріплення державного кордону і 400 мільйонів гривень — на систему розпізнавання відбитків пальців.

Решту коштів, за словами Луценка, перерахували Міністерству оборони. Зокрема на закупівлю ракетних протитанкових комплексів вітчизняного виробництва.

Крім того голова ГПУ повідомив, що за рахунок «грошей Януковича» торік фінансувалося будівництво та ремонт доріг. Однак скільки саме коштів пішло на потреби Міноборони та на дороги Луценко не повідомив.

Про подальші перспективи спецконфіскації

Луценко повідомив, що правоохоронці планують провести спецконфіскацію ще 3 мільярдів гривень у першій половині 2018 року.

«Як, де і коли я не будуть розголошувати в інтересах слідства», — сказав генпрокурор.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Коктейлі Молотова, бруківка та поїздки в Росію: Хто і як захищає Януковича в суді

Пов`язані новини