Майже 14 тисяч українців ще чекають на евакуацію по всьому світі. Чи буде вона і що кажуть в МЗС?

На тлі пандемії коронавірусу з-за кордону вже вдалося евакуювати понад 145 тисяч українців. 1 квітня глава МВС України Арсен Аваков заявив, що очолюване ним відомство більше не дасть згоди на жоден авіаційний чартерний рейс для евакуації. Усе через те, що українці, які прибули з Катару й Балі на початку цього тижня, опиралися обсервації. А понад 60 людей, які спершу погодилися на неї, потім втекли.
Але, за даними МЗС, ще щонайменше 13,8 тисяч українців очікують на повернення з-за кордону. І якщо з сусідніх Польщі чи Росії ще можна в’їхати через кордон на власному авто або на автобусах спеціальних перевізників, що робити тим, хто не встиг до закриття кордонів добратися з більш віддалених країн? hromadske дізнавалося, хто і чому поки не зміг потрапити додому і які шанси зробити це найближчим часом.
Евакуацію не завершено?
Українка Тетяна Керецман приїхала до Берліна близько місяця тому як туристка і не змогла виїхати до 16 березня. Занепокоєна тим, що термін дії її паспорта закінчується 10 квітня, вона звернулась на гарячу лінію посольства України в Німеччині. Але там, каже Тетяна у коментарі hromadske, їй не допомогли.
«Це було два тижні тому. Мені сказали шукати квиток на SkyUp і летіти додому. На той момент квитки коштували близько 700 євро. Я кажу їм: що робити, якщо я не маю можливості купити? “Нехай вам хтось купить”, — була їхня відповідь. Те саме казали, коли я прийшла особисто в українське посольство», — розповідає Тетяна.
Не змогла вона виїхати й потягом.
«По телевізору була інформація, що людей відправляють поїздами з Берліна та з Польщі. Я запитала у посольстві, що з цим поїздом, який має бути з Німеччини. А мені сказали, що вони такої інформації не мають. Спілкувалися зі мною через домофон, нікого не впускали», — розповідає Тетяна.
Зараз вона мешкає у знайомих, але каже, що її заощадження вже вичерпуються — їх точно не вистачить на автомобільного перевізника, бо ціни зависокі.
«В МЗС я написала на електронну пошту, але ніякої відповіді не отримала. Зареєструвалась на сайті ДРУГ, але там мені теж нічого не прийшло», — каже вона.
Тетяна — одна з тисяч українців, які застрягли за межами батьківщини і не встигли до закриття кордонів. 28 березня Україна повністю припинила пасажирське авіасполучення. Це остаточна заборона — адже українців уже просили повернутися до 17 березня, коли ввели обмеження на авіаперельоти. Тих, хто не встиг додому, допомагали евакуйовувати деякі авіаперевізники, зокрема МАУ та SkyUp у координації з МЗС.
Як повідомили hromadske у пресслужбі міністерства, найбільше українців від початку карантину повернулося з Бельгії, Великої Британії, Єгипту, Індонезії, Іспанії, ОАЕ, Польщі, Росії, Таїланду, Туреччини, ФРН, Шрі-Ланки та Чехії.
28 березня, у день припинення авіаперельотів, глава МЗС України Дмитро Кулеба виступив із заявою, пообіцявши продовжувати евакуацію громадян та у співпраці з МОЗ забезпечити їм двотижневу обсервацію.

Між Віднем та Запоріжжям
Згідно з даними МЗС, ще 13787 українців чекають на евакуацію з-за кордону. Це кількість громадян, які станом на 3 квітня зареєструвались в ініційованій нещодавно Міністерством закордонних справ програмі «Захист». Найбільше звернулося тих, хто після припинення Україною авіасполучення застряг в Індії, Індонезії, Єгипті, Іспанії, Німеччині, Нідерландах, США, Чехії та Швеції. 8538 українців заявили, що хочуть повернутися до України якнайшвидше, у 140 є проблеми з житлом.
Крім програми «Захист», яка діє у кожній закордонній дипломатичній установі України, раніше МЗС ініціювало систему добровільної онлайн-реєстрації ДРУГ. МЗС наполегливо радить українцям за кордоном реєструватися у цих системах, щоби дати знати уряду про своє бажання повернутися додому.
Однак українка Ольга Ферстерер у розмові з hromadske скаржиться на несправність системи ДРУГ та неможливість зв’язатися з українським посольством. Ольга мешкає в Австрії, але через карантинні обмеження вона та її 5-річна донька Софія опинились у різних країнах. У лютому вони прибули до бабусі в Запоріжжя. На початку березня Ольга поїхала до Австрії і мала забрати дитину 22 березня. Але її рейс скасували.
«І тут я захворіла (можливо через нервовий стан), в мене почався сильний кашель та слабкість. В наступні дні з'явилися ще рейси, але через те, що в мене був сильний кашель, я не могла летіти. Втім, якби я була не хвора, я б не змогла так швидко ухвалити рішення. Кожен з цих “евакуаційних” (в лапках, тому що вони не безкоштовні) рейсів був анонсований або за декілька годин, або за пів доби! Інформація з’являлася на фейсбук-сторінці посла України в Австрії і все», — каже Ольга.
І тоді, і тепер, згідно з новими правилами від 28 березня, кордон з Україною можна перетнути на власному авті. Але Ольга не розглядає такий варіант, бо їхати надто далеко. Крім того, навіть якби були ще рейси, — не певна, чи полетіла б, бо з Києва до Запоріжжя вже не можна вирушити потягом.
«Мій чоловік проти “попуток”, бо незрозуміло, яку заразу можна підчепити, та страшно їхати такий тривалий час з незнайомими людьми», — пояснює Ольга.
Її донька Софія, як і мати — громадянка України, яка має дозвіл на проживання в Австрії, тож теоретично може залишити Україну. Але для п’ятирічної дитини потрібен супровід, а бабуся не зможе виїхати з нею. Останній шанс побачити доньку до завершення карантину, за словами Ольги, — це зустрітися з мамою й Софією на кордоні. Та чи дозволять таким чином передати дитину, Ольга не знає.
«В мене купа питань, на які нам ніде не можуть дати відповіді. Мій єдиний вихід — тисячу кілометрів автом до українського кордону? Але ми не можемо їхати так далеко для того, щоб нас просто завернули».
У посольстві України в Австрії hromadske повідомили, що наразі авіарейсів для евакуації українців не планують. З проханням допомогти повернутися додому у перші дні після припинення авіасполучення звернулася 391 людина.
«Це ті, хто надіслав до посольства електронного листа з проханням допомогти. З тих пір постійний потік, ми вже не рахуємо. Рейси наразі не плануються. Виїзд автівкою — на сьогодні єдиний шлях. Хто не має автівки, звертається до нас, допомагаємо знайти попутку», — зазначили у посольстві.
Дані про те, через які пункти пропуску можна виїхати з Австрії через Угорщину, постійно оновлюються на сторінках МВС та посольства України в Австрії у Facebook.
Інформаційна гігієна не менш важлива за особисту. Ми працюємо навіть в умовах карантину і піклуємось про новини, які ви отримуєте! Підтримайте нас на Спільнокошті! Підтримайте незалежну журналістику!

Індія — окрема історія
Чи не найбільша проблема — як повертати українців додому з Індії. 25 березня в країні з населенням 1,3 мільярда запровадили суворий карантин: людям не дозволяють залишати домівки, пересування між містами та виїзд за кордон обмежені. Як повідомили hromadske у пресслужбі посольства України в Індії, до відомства вже звернулося 486 українців із проханням допомогти залишити країну. На Шрі-Ланці чекають на допомогу 163 громадян, у Бангладеш — 25, на Мальдівах — 43, у Бутані — 35. Усі вони зверталися до дипустанови в Делі.
Катерина Тітенко приїхала до Індії ще восени і в квітні планувала повернутися в Україну — 14 квітня закінчується її віза. Зараз вона в місті Рішекеш на півночі країни. Каже, що не спішила з поверненням додому, аж поки не почалась паніка і всі вирішили рушати додому. Втім, купити квиток вона не встигла.
«Я намагалась зв’язатися з посольством: дзвонила, писала листи, повідомлення на сайт, але вже понад тиждень — жодної відповіді. Індія вся заблокована, і навіть за межі міста без супровідного листа від посольства не можна добратися до аеропорту. Групу з Білорусі, яка прямувала до Делі, наприклад, повернули назад, бо у них не було такого документа», — розповідає Катерина.
На сайті МАУ Катерина знайшла квитки додому на 25, 26 та 27 квітня, але попередньо хоче з’ясувати в посольстві, чи є сенс їх купувати. Однак, каже, воно не виходить на зв’язок, і реєстрація в системі ДРУГ теж не допомагає. За її словами, загалом у Рішекеші спокійно і місцеві дуже позитивно налаштовані до іноземців.
Геть інакша ситуація у місті Мумбаї на заході Індії. Від нього до Нью-Делі, звідки є шанс вилетіти додому — доба їзди автівкою, але через закриті кордони між штатами це неможливо. Через світлий колір шкіри індуси сприймають європейців у Мумбаї вкрай негативно, розповідає hromadske Анастасія, яка зараз шукає можливості вибратися звідси й вирушити додому.
«Ми білі люди, тому нас обходять стороною, буває, навіть б’ють палицями і взагалі дуже негативно до нас ставляться. Я знайшла ще одну дівчину тут з України. Зв'язалась із українським консулом, але що він може мені сказати? Нас тут двоє — не 20, не 30, не сто чоловік, літак за нами не відправлять. Найбільші групи туристів — у Нью-Делі та в штаті Гоа», — каже Анастасія.
Водночас під час брифінгу 3 квітня глава МЗС навів приклади успішної роботи українських дипломатів в Індії. Так, українського туриста-одинака з віддаленого села вдалося доправити автівкою до Мумбаї: для цього довелося подолати понад 800 км та 55 блокпостів.
Чому українці не можуть виїхати з України?
Крім українців за кордоном, які намагаються повернутися додому, є й ті, хто, маючи дозвіл на проживання за кордоном, не можуть залишити країну. Для них не передбачено жодних чартерів — після закриття кордонів вилетіти могли лише іноземці, натомість громадяни України могли лише повертатися до України.
Наталі Шапіро, яка уже вісім років мешкає в Берліні, застрягла в Україні з 5 березня. Тоді померла її мама, тож разом з чоловіком Наталі узяла квитки і полетіла до України. Чоловік мав повертатися до Німеччини 15 березня, вона — 22-го.
«Коли почали закривати кордони, чоловік встиг полетіти, я б теж, коли б поміняла квиток на 15 число. Але я була не в тому стані, плюс не могла залишити батька. Я сподівалась на те, що будуть ще якісь спецрейси і я зможу вилетіти пізніше», — зазначає Наталі у розмові з hromadske.
«Коли були ці спецрейси, я телефонувала у контактний центр Держприкордонслужби України. Кажу: є рейс на Франкфурт, я хочу придбати на нього квиток. Це було 26 числа: кордони вже були закриті, але ще виконувалися спецрейси SkyUp і МАУ. В ДПС мені сказали, що вже не випустять», — каже вона.
У Державній прикордонній службі пояснюють: насправді обмежень на виїзд українців за кордон немає. Звісно, йдеться лише про тих, хто має дозвіл на проживання за кордоном — поїздки з туристичною метою заборонені з 24 березня. Але, по-перше, діє заборона на будь-яке пасажирське авіасполучення, а по-друге, треба враховувати обмеження, які вже встановила країна в’їзду.
«Українцям просто треба враховувати ті обмеження, які встановлюють інші країни. Справді, вже були випадки, коли українці, маючи посвідку на проживання в інших країнах, намагалися відлетіти. Але ж регулярне авіаційне сполучення припинене. Жодних інших обмежень за рішенням уряду немає. Прикордонники керуються наявними тими рішеннями уряду, і саме уряд ухвалює рішення щодо пропуску, а не прикордонники», — зазначив у коментарі hromadske речник Держприкордонслужби Андрій Демченко.

То що буде з евакуацією?
Як виїхати, так і в’їхати до України, згідно з оновленими правилами від 28 березня, можна через визначені пропускні пункти власною автівкою. За словами Демченка, піший прохід через кордони заборонений, однак для тих, хто «прибуває до кордону в пішому порядку, курсують виділені органами місцевої влади автобуси». Вони переміщаються між українським пунктом пропуску й пунктом пропуску суміжної країни, щоби перевезти людей через кордон.
Попри заяву глави МВС України Арсена Авакова про те, що Міністерство більше не дасть згоди на жоден авіаційний чартерний рейс, у Державній прикордонній службі кажуть, що винятки можливі. Коли будуть призначені нові рейси для евакуації українців, поки невідомо — відомство просить обов’язково реєструватися в системах ДРУГ і «Захист» та стежити за офіційними повідомленнями Міністерства інфраструктури та Держприкордонслужби.
У Держприкордонслужбі кажуть, що тепер шляхи евакуації плануватимуть разом Міністерства закордонних справ та інфраструктури.
«МЗС відстежує кількість українців, які перебувають за кордоном та хочуть повернутися за сприяння уряду України, бо з якихось причин вони не можуть самі це здійснити. І потім МЗС з Мінінфраструктури вже планують ці евакуаційні рейси. Прикордонники лише здійснюють оформлення тих українців, яких повернули», — каже Андрій Демченко.
Також МЗС у питанні евакуації координується з МОЗ. Щоби визначити точні дати рейсів, в Україні має бути достатня кількість місць для проходження 14-денної обсервації для українців, які повертаються з-за кордону. Якщо раніше після прибуття було достатньо підписати згоду на самоізоляцію, то з 29 березня, згідно з рішенням уряду, обсервація у спеціально відведеному для цього місці — обов’язкова.
«Головне завдання, яке ми маємо зараз виконати — це гарантувати безпеку і здоров’я українців. Перше — це українці, які перебувають в Україні, і ми всіма силами маємо стримувати поширення коронавірусу в нашій державі. Друге — це українці, які подорожують, тому що сама подорож так само наражає людину на небезпеку зараження», — наголосив міністр Дмитро Кулеба під час брифінгу 3 квітня.
Паралельно, за словами Кулеби, Україна веде перемовини з урядами тих держав, де залишаються українці, щодо пом’якшення візових умов. Таким чином українців, у яких закінчився термін дії візи, не притягатимуть до відповідальності і не змушуватимуть сплачувати штрафи. До прикладу, в Італії термін дії перебування по безвізу та посвідок проживання продовжили до 15 червня. Дзеркальні дії Україна зобов’язується застосовувати і щодо іноземних громадян, які застрягли тут.
Ви можете робити разом з нами якісний контент і показати, що відбувається у різних регіонах України в умовах карантину. Знімайте відео з ваших міст, розповідайте, як переносите ізоляцію, чи є в аптеках маски, як ходить громадський транспорт — і надсилайте на адресу editor.hromadske@gmail.com з темою «Марафон». Ми покажемо ваші матеріали у прямому ефірі марафону «Хроніки коронавірусу», який випускаємо щодня о 8:00 та о 18:00.
- Поділитися: