Макрон обговорив із Путіним «необхідність деескалації», а у розмові з Зеленським привітав активізацію «Нормандії»
Президент Франції Емманюель Макрон 28 січня провів телефонну розмову з очільником Росії Володимиром Путіним, а згодом — із президентом України Володимиром Зеленським. Говорили про «необхідність деескалації» та активізацію переговорів у «нормандському форматі».
Про розмову Макрона і Путіна повідомляє пресслужба Кремля та AFP із посиланням на Єлисейський палац.
В Офісі президента Франції зазначили, що Макрон і Путін домовились про «необхідність деескалації» та продовження «діалогу». За повідомленням Єлисейського палацу, Путін «чітко дав зрозуміти, що не шукає конфронтації».
У Кремлі ж заявили, що обговорювали Україну, НАТО та «гарантії безпеки». Зокрема, у Росії скаржаться, що у відповідях від США та НАТО на «гарантії» немає запевнянь у не розширенні Альянсу, як того хоче РФ.
«З урахуванням підсумків зустрічі політичних радників лідерів країн "нормандської четвірки", що відбулася в Парижі 26 січня, підтверджений настрій на подальшу роботу Росії та Франції у цьому форматі», — йдеться в повідомленні Кремля.
Згодом Макрон поговорив і з Володимиром Зеленським, передає Офіс президента. Очільники держав привітали активізацію «нормандського формату» і домовились прискорити наступну зустріч радників лідерів країн «нормандського формату». Також обговорювали необхідність активізації роботи ТКГ та її підгруп.
Зеленський вважає, що наразі існує «сприятливий клімат для діалогу», тому треба проводити зустрічі та перемовини. «Поки тривають дипломатичні зусилля, ризик подальшої ескалації зменшується», — цитує пресслужба слова Зеленського.
Утім, на сайті президента Франції офіційного повідомлення про перемовини з Путіним та Зеленським досі немає.
Крім того, 27 січня Зеленський провів телефонну розмову з президентом США Джо Байденом. Говорили про важливість економічної підтримки України та готовність до зустрічі лідерів «нормандської четвірки».
Згодом Зеленський розповів, що хотів би створити переговорний майданчик щодо врегулювання ситуації на Донбасі у форматі «США-Росія-Україна» — президент уже не вперше пропонує провести таку тристоронню зустріч.
Можливий напад із боку РФ
Міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що біля кордонів України залишаються приблизно 130 тисяч російських військових. А в Білорусі на лютий заплановані військові навчання з Росією, і солдати вже починають прибувати до країни.
В українській розвідці кажуть, що Росія готується до можливої атаки на схід і південь України в січні-лютому 2022 року. Американські розвідники (відповідно до можливого сценарію, яким поділився Bloomberg) вважають, що наступ на Україну може відбутися у трьох напрямках: з окупованого Криму, Білорусіта з боку російського кордону.
Спершу в Росії інформацію про загрозу нападу на Україну називали штучно створеною істерикою. Проте згодом у Росії висунули вимоги щодо «гарантій безпеки», які зокрема передбачають нерозширення НАТО на схід. Згодом Росія висунула додаткові умови, що передбачають виведення військ НАТО з частини країн, зокрема Болгарії та Румунії.
Нещодавно США та НАТО передали свої відповіді на «гарантії безпеки». У Росії вважають, що це «дозволяє сподіватися на початок серйозної розмови, але на другорядні теми».
- Поділитися: