Представник України в Тристоронній контактній групі в Мінську з питань врегулювання ситуації на Донбасі Євген Марчук під час брифінгу, Київ, 22 вересня 2016 року
Фото: Косарєв Олександр/УНІАН

Євген Марчук, який з 2015 року представляв Україну в безпековій підгрупі на Мінських переговорах, тепер очолить українську делегацію. 22 листопада його перше засідання в якості голови. Представляти Україну його призначив президент Петро Порошенко, так само, як раніше запросив у групу з питань безпеки. «Він добре орієнтується в проблематиці мінських переговорів і жорстко відстоюватиме національні інтереси України», — написала про Марчука представниця України в гуманітарній підгрупі на переговорах Ірина Геращенко.

Хто такий Євген Марчук, чим він займався раніше, та що думає про переговори в Мінську — пояснює Громадське.

Ще задовго до здобуття Україною незалежності, вчитель української мови та літератури Євген Марчук потрапив на роботу в КДБ. 14 років він працював на оперативній посаді. Ще 17 — уже на керівній у розвідці й контррозвідці КДБ. Його друга освіта — юридична.

З часів незалежності Марчук почав курсувати між керівними посадами у сфері оборони: спершу — держміністр з питань оборони, потім — керівник СБУ, а згодом ненадовго став спеціальним представником президента в АР Крим. З приходом Кучми Марчук обійняв посаду віце-прем’єра.

Саме Євген Марчук у 1997 році очолював делегацію, яка готувала Договір про дружбу, співробітництво й партнерство між Україною та Російською Федерацією. Цей документ, який тоді підписали президенти Леонід Кучма та Борис Єльцин, нині намагається розірвати Україна.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «І двері за собою зачини»: що означає офіційне припинення дружби з Росією

Пізніше Марчук був на посаді секретаря Ради нацбезпеки та оборони України, відтак у 2003-му пересів у крісло міністра оборони, де займався врегулюванням конфлікту щодо острова Тузла.

Уже за президентства Віктора Ющенка Марчук був його позаштатним радником. Курс Євгена Марчука змінився зі співробітництва з Росією на співробітництво з НАТО та ЄС. Від 2014 року, коли СБУ очолював Валентин Наливайченко, Марчук координував діяльність міжнародної співпраці в питаннях безпеки у форматі Україна-НАТО, Україна-ЄС.

Іще в інтерв’ю від 2011 року Марчук казав, що Росія завжди вважала й вважатиме Крим своїм з часів розвалу Радянського Союзу, і про роботу російських спецслужб на території вже незалежної України.

З 2015 року на запрошення президента Петра Порошенка долучився до переговорів у Мінську в складі безпекової підгрупи. Рідко дає інтерв'ю, але розповідає цікаві деталі переговорного процесу. Наприклад, про неофіційну пропозицію обміняти Донбас на Крим, мовляв, українська сторона погоджується на те, що Крим належить Росії й вони забираються з Донбасу.

Зліва направо: колишній голова СБУ Ігор Смешко, перший віце-президент НАН України Володимир Горбулін та новопризначений представник України в Тристоронній контактній групі в Мінську з питань врегулювання ситуації на Донбасі Євген Марчук під час Міжнародної конференції «Уроки гібридного десятиліття: що треба знати для успішного руху вперед», Київ, 7 листопада 2018 року
Фото: Марків Михайло/POOL/УНІАН

На відміну від колег-політиків, які вважають, що Мінські переговори застопорилися й не діють, він бачить у них користь. Не статегічну, а тактичну. Завдяки переговорам, казав Марчук в інтерв’ю Громадському, вдалося відвести важке озброєння та зброю менших калібрів, трохи розмінувати лінію зіткнення й ділянки, де розташовані електростанції, водопроводи, газопроводи, мости.

Воднчоас Євген Марчук визнає, що в Мінську рішень щодо війни на Донбасі не ухвалюють, лише напрацьовують можливі компроміси:

«Я хочу сказати, що вирішуватися буде не в Мінську, а вирішуватися буде на Банковій, у Кремлі, у Вашингтоні та в Брюсселі. Там буде вирішуватися доля цієї війни».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Кажуть, Росія буде пробивати коридор на Крим. Вже не проб`є» — Євген Марчук

Попередник Євгена Марчука, який представляв Україну в Мінську — Леонід Кучма, заявив, що хоче йти з переговорів 28 вересня 2018 року «коли досягне критичного» віку». І хоча Марчук молодший за Кучму лише на три роки, замінив його на цій посаді.

Щодо призначення Марчука його колега Ірина Геращенко, яка є уповноваженою президента з питань мирного врегулювання на Донбасі, в коментарі Громадському сказала, що Порошенко з кандидатурою визначився вже давно, але призначити його саме тепер — тактичний хід:

«Президент підсилив позиції України в мінській групі. Марчук дуже добре обізнаний у перебігу мінських переговорів. Сьогодні Марчук буде обговорювати в Мінську можливий обмін полоненими. Марчук бере цю ношу в дуже нелегкий час — є пауза в Мінському процесі, бо Росія його блокує. Призначив президент, визначився давно, але була така тактика, щоб призначити зараз».

«Євген Кирилович — це найкращий можливий вибір від України. Марчука знають і в Україні, і в ЄС, і в США, і в Росії. Я не знаю, як зреагували інші переговорники у Мінську, але він «важковаговик» і авторитет як серед українських делегатів, так його знають і в Росії», — сказав Громадському Олександр Моцик, представник політичної підгрупи у Мінську.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile