Французькі поліцейські патрулюють вулиці неподалік Марсового поля і Ейфелевої вежі у Парижі, Франція, 7 квітня 2020 року. Для того, щоб вийти з домівки у Франції треба мати спеціальний документ з причиною, зокрема походом до лікаря чи на роботу
Фото:

EPA-EFE/IAN LANGSDON

Доки Україна намагається примиритися з новими, суворішими, правилами карантину, в багатьох країнах вони діють уже давно. У деяких вам можуть узагалі не дозволити залишати домівку — через вік, стать або в певний час доби. Для більшості держав прикладом був Китай, який пережив епідемію коронавірусу найпершим: там від самого початку припинили сполучення між містами, зупинили роботу громадського транспорту, а людей змусили сидіти вдома.

У ВООЗ наголошують, що обмеження мають поєднуватися з вчасною діагностикою та ізоляцією хворих, інакше вони не спрацюють. hromadske розповідає про найсуворіші правила карантину і де їх запровадили.

Транспортні обмеження

Ще в березні низка країн, зокрема й Україна, обмежили авіасполучення, а деякі — навіть автомобільне.

У квітні таку заборону запровадили в Туреччині — попередньо на 15 днів. Протягом цього часу не можна в'їжджати і виїжджати на автомобілях із 31 турецького міста, зокрема зі Стамбула.

У Грузії та Польщі, хоча й можна вільно пересуватися власною автівкою, є обмеження на кількість людей у ній — не більше трьох, включно з водієм.

Поліцейський зупиняє машини та перевіряє дозволи на виїзд із міста на державній трасі D-100 біля Стамбула, Туреччина, 4 квітня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/ERDEM SAHIN

В столиці Грузії Тбілісі, як і в Києві, зупинили рух громадського транспорту і повністю закрили метро. У Лондоні метрополітен поки працює, втім закриті невузлові станції, а інші обмежили на вхід.

Та найжорстокіших заходів вжила влада Індії, оголосивши 25 березня карантин по всій країні. Людям практично не дозволяють залишати домівки, у містах продовжують працювати тільки основні служби — поліція, пожежники й лікарні. Заборонена робота громадського транспорту і метро. Офіси й храми закриті, на виїздах з міст блокпости. Індійська залізниця припинила пасажирські перевезення. Небо над Індією також закрите — з 24 березня заборонені як внутрішні, так і міжнародні рейси. Для багатьох країн стало проблемою, як евакуювати своїх громадян з Індії.

Повідомлення з проханням людей дотримуватися відстані одне від одного на станції метро в Лондоні, Велика Британія, 25 березня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/ANDY RAIN

Дозвіл на вихід з дому

Щоби вийти з дому в умовах карантину, який триває в Італії вже місяць, потрібно заповнити спеціальну декларацію. У цьому документі зазначають інформацію про людину, а також підтверджують, що вона не інфікована коронавірусом. У разі неправдивої інформації можуть оштрафувати на 3 тисячі євро або навіть ув’язнити на 12 років.

Також у документі треба вказати, з якою метою людина залишила домівку — це може бути похід на роботу, «гостра необхідність» чи «за станом здоров’я». У супермаркет радять ходити одному члену родини не частіше, ніж раз на тиждень. У Мілані й Венеції поліція має право перевірити чек, щоби впевнитися, що людина точно щойно здійснювала закупи.

Італійські військові та поліцейські патрулюють у містечку Сесто-Сан-Джованні, поблизу Мілана, і перевіряють дозволи перехожих на перебування на вулиці під час карантину, північна Італія, 8 квітня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/SERGIO PONTORIERO

Також спеціальний документ для виходу з домівки треба мати й у Франції — таке рішення уряд країни ухвалив ще 16 березня. Форму можна скачати або написати заяву від руки. З 6 квітня доступна ще й мобільна версія з QR-кодом, який містить інформацію про час і мету виходу з дому — його можуть сканувати поліцейські просто з екрану смартфона.

У документі мусить бути зазначена причина виходу з дому. Варіантів п’ять: похід на роботу, якщо немає можливості працювати з дому; купівля товарів першої необхідності; візит до лікаря; невідкладні сімейні питання та короткі переміщення неподалік будинку — наприклад, фізична активність, прогулка зі співмешканцями або вигул собаки. Займатися спортом дозволено виключно на самоті в радіусі 1 км від будинку та не довше 1 години. Водночас у Парижі займатися спортом на вулиці більше не можна з 10 ранку до 7 вечора.

Інформаційна гігієна не менш важлива за особисту. Ми працюємо навіть в умовах карантину і піклуємось про новини, які ви отримуєте! Підтримайте нас на Спільнокошті! Підтримайте незалежну журналістику!
Французькі поліцейські патрулюють та перевіряють документи і дозволи знаходитись на вулиці у Парижі під час карантину, Франція, 7 квітня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

На вулицю — за віком або з собакою

Одним з перших суворі обмеження через коронавірус ввів Ізраїль. Ще 9 березня в країні зобов’язали проходити 14-денний карантин усіх, хто прибуває з-за кордону (незалежно від того, звідки саме). Люди зобов’язані залишатися по домівках, віддалятися від них можна щонайбільше на 100 метрів.

У деяких країнах діють вікові обмеження на вихід з дому. Так, у Туреччині з 4 квітня заборонили виходити на вулицю людям, молодшим за 20 років. Раніше зобов’язали залишатися вдома тих, хто старший за 65 та має хронічні захворювання. 

У Грузії не дозволяють виходити людям віком понад 70 років. А в Польщі діти до 18 не можуть залишати домівку без супроводу батьків.

Цікаво, що з 10 до 12 години ранку в магазинах Польщі обслуговують лише людей, старших за 65 років. В інший час — людей будь-якого віку. 

Подібне правило є й в Угорщині: там літніх покупців обслуговують з 9 до 12 ранку.

Поліцейські патрулюють вулиці у Варшаві, Польща, 5 квітня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/LESZEK SZYMANSKI

У багатьох країнах одним з легальним способів вийти з дому є вигул собаки. Ті, в кого собаки немає, однак є вдосталь фантазії, намагалися різними способами використати цю лазівку. У французькій комуні Гро-дю-Руа чоловік вигулював на собачому повідку кішку. Порушення зафіксував поліцейський дрон, і чоловікові довелося сплатити 135 євро штрафу. А в Іспанії власники почали здавати своїх собак в оренду.

До речі, в Іспанії, яка за кількістю інфікованих уже обігнала Італію — один з найбільш жорстких карантинів у Європі. З середини березня там не можна навіть виходити на прогулянки з дітьми або на пробіжки. Виняток — шлях до роботи, якщо працювати дистанційно неможливо, а ваша робота є достатньо важливою.

Чоловік несе на руках свого собаку біля ветеринарної клініки в районі Алуче в Мадриді, Іспанія, 16 березня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/KIKO HUESCA

Більше двох не збиратись

У Німеччині та Британії не дозволяють збиратися на вулицях та в приміщеннях групами більше двох — за винятком членів однієї сім’ї або людей, які живуть одним домогосподарством.

А в Польщі, Словаччині, Сербії та кількох інших країнах на вулиці відстань між людьми має бути понад 2 метри. Це стосується і членів родини, крім батьків із дітьми до 13 років та опікунів людей з інвалідністю. У Польщі цього складно було б дотримуватися на виборчих дільницях під час президентських виборів у травні, тому Сейм вирішив, що голосувати можна буде поштою.

А у Перу й Панамі, щоби зменшити кількість людей на вулицях, наприкінці березня наклали обмеження на вихід з дому за статевою ознакою. В понеділок, середу й п'ятницю дозволили залишати домівки лише чоловікам, у вівторок, четвер і суботу — лише жінкам.

У неділю на вулицю в Перу не можна виходити нікому — власне, ходити й нікуди, адже цього дня ані банки, ані супермаркети чи ринки, ані навіть аптеки не працюють. Виходити з дому без потреби заборонили ще раніше — за словами президента Мартіна Віскарри, «ці попередні обмеження теж були результативними, але не настільки, як очікувалось».

Медичні працівники фіксують документи і беруть зразки крові для тестування людей на коронавірус в них вдома у Лімі, Перу, 7 квітня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/PAOLO AGUILAR

Комендантська година

Наприкінці березня Грузія оголосила карантин на всій території країни, а також запровадила комендантську годину. З 9 години вечора до 6 ранку повністю заборонено виходити на вулицю. Також не можна збиратися групами більше трьох осіб, а виходячи з дому, неодмінно треба мати посвідчення особи.

Комендантську годину встановили і на Кіпрі — теж з 9-ої вечора до 6-ої ранку. Порушувати це правило можуть лише ті, кому конче необхідно добиратися на роботу або з неї, при цьому треба мати спеціальний дозвіл. Залишати домівку під час карантину на Кіпрі можна лише раз на день зі спеціальним дозволом. За прогнозами місцевої влади, до кінця квітня ці обмеження не послаблять.

З 6 квітня комендантська година діє в кількох містах Саудівської Аравії — зокрема, столиці Ер-Ріяді. Населенню можна виходити на вулицю в своїх житлових районах тільки у продуктові магазини та в аптеки з 6 ранку до 15 години дня. Також у цей період дозволено пересування автівкою, але щонайбільше з одним пасажиром.

Ще суворіші обмеження діють у Сербії — там від початку квітня заборонено пересуватися вулицями між 13 годиною суботи та 5 годиною ранку понеділка. Виняток роблять лише для пенсіонерів. Їм можна відвідувати продовольчі магазини в неділю з 4 до 7 години ранку.

Сербські військові патрулюють вулиці під час комендантської години в Белграді, Сербія, 23 березня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Відстежування контактів

Низка країн застосовує спеціальні мобільні додатки, які відслідковують пересування й контакти інфікованих з іншими людьми. Такі програми діють у Китаї ще з лютого, найвідоміша — YiKuang.

Схожі додатки допомагають тримати ситуацію під контролем і Південній Кореї. В Сінгапурі діє програма TraceTogether. Вона відстежує місце перебування користувачів і завдяки Bluetooth фіксує відстань від них до інших людей. Якщо користувач наближається до людини, в якої був позитивний результат на коронавірус, програма подає тривожний сигнал.

У Німеччині військові Бундесверу допомагають ученим протестувати подібний додаток. Він теж працюватиме завдяки Bluetooth, і якщо в людини підтвердиться COVID-19, ті, хто контактував із нею, будуть поінформовані, що варто зробити тест та ізолюватися. Втім німці побоюються, що використання такого додатку може стати втручанням у приватне життя.

У Чехії збираються запровадити так званий «розумний карантин». Його суть подібна до німецької ініціативи — людина з позитивним результатом тесту на коронавірус дає інформацію про своє пересування. І за цими даними створюється мапа, яка допоможе вирахувати всіх, з ким вона перетиналася. Цих людей інформуватимуть та відправлятимуть на карантин.

Ви можете робити разом з нами якісний контент і показати, що відбувається у різних регіонах України в умовах карантину. Знімайте відео з ваших міст, розповідайте, як переносите ізоляцію, чи є в аптеках маски, як ходить громадський транспорт — і надсилайте на адресу [email protected] з темою «Марафон». Ми покажемо ваші матеріали у прямому ефірі марафону «Хроніки коронавірусу», який випускаємо щодня о 8:00 та о 18:00.

Поділитись: