Міжнародний валютний фонд має намір продовжити співпрацю з Україною в межах програми stand-by. Однак коли очікувати наступний візит нової місії, яка має оцінити прогрес уряду та Національного банку у виконанні вимог фонду, — досі невідомо. Саме від рішення місії МВФ залежатиме, чи отримає Україна другий транш кредиту та чи продовжиться співпраця з фондом загалом.

«Дискусії стосовно виконання параметрів та показників (кредитної) програми тривають, дату початку роботи місії МВФ стосовно першого перегляду програми наразі ще не визначено», — сказав нам постійний представник МВФ в Україні Йоста Люнгман.

В МВФ кажуть, що дискутують з урядом щодо термінів проведення реформ, які є умовами для отримання Україною грошей від фонду, а також економічної та фінансової політики держави. Серед них — завершення реформи митної та податкової служб, затвердження плану роботи з кредитами, що не працюють у банківській системі тощо.

«Важливо, щоб поточна економічна політика відповідала тим критеріям, на яких базовано Меморандум про економічну та фінансову політику, і щоби зміст та часові рамки плану реформ були якомога зрозумілішими. Саме стосовно цих питань і тривають дискусії», — додав Люнгман.

А що зараз між Україною та МВФ?

У червні МВФ погодив нову кредитну програму для України розміром 5 мільярдів доларів та терміном на 1,5 роки.

Переговори про неї тривали майже рік, а гроші були життєво необхідними уряду, щоб мати змогу перекрити «дірку» у бюджеті на майже 300 мільярдів гривень.

12 червня Україна отримала від МВФ перший транш у розмірі 2,1 мільярда доларів (що на 200 мільйонів доларів більше, аніж очікувалося раніше). У межах програми заплановані чотири перегляди — за підсумками червня, вересня та грудня 2020 року, а також за підсумками червня 2021-го.

У вересні Україна має отримати другий транш кредиту МВФ, однак після несподіваної відставки попереднього голови Національного банку України Якова Смолія низка ЗМІ повідомили, що цього може не статися, оскільки фонд «заморозив» співпрацю з Україною. Причина цього не те, що Смолій «подобався» широкому загалу та міжнародним партнерам, а те, що рішення про відставку він пояснив «політичним тиском». А це суперечить умовам співпраці України з МВФ, адже загрожує незалежності НБУ та фінансовій стабільності України загалом. Однак зміна керівництва НБУ не єдина причина, чому МВФ може заморозити транш Україні.

Якщо ще у червні міністр фінансів України Сергій Марченко заявляв, що місія МВФ має прибути до України вже у липні-серпні, то наприкінці липня в МВФ відмовилися коментувати перебіг кредитної програми з Україною, як і те, коли слід очікувати на нову місію та наступний транш кредиту.

Детальніше про те, що нині відбувається між Україною та МВФ і які у нас перспективи читайте у статті «Чи дасть МВФ новий транш і чи зможе Україна прожити без фонду?»

Поділитись: