Міжнародний валютний фонд продовжить підтримувати Україну, однак важливими є боротьба з корупцією і подолання наслідків рішення Конституційного суду, який скасував низку антикорупційних норм.

Про це Зеленський згадав у традиційному відео з лікарні, де він перебуває на лікуванні від COVID-19.

Він розповів, що 17 листопада спілкувався з директором-розпорядником МВФ Крісталіною Георгієвою.

«Ми відзначили виконання Україною структурних маяків та обговорили важливість збереження антикорупційної інфраструктури: повернення електронного декларування для чиновників, вирішення ситуації — всі вже втомлені від цієї ситуації — з Конституційним судом», — розповів глава держави.

Зеленський не став «вдаватися у деталі», але запевнив, що «загалом МВФ продовжує нас підтримувати». За його словами, співпраця продовжиться, і Київ очікує на приїзд місії МВФ та чергового траншу, однак коли це буде — не сказав.

«Це все обов’язково буде, отже буде і фінансова стабільність нашої країни і нашої економіки», — підсумував президент.

МВФ і Україна

10 червня Рада директорів МВФ погодила нову кредитну програму для України stand by розміром 5 мільярдів доларів та терміном на 1,5 роки. Кошти планують перерахувати чотирма траншами.

Майже одразу Україна отримала $2,1 мільярда першого траншу. Два наступні мали надійти до кінця 2020 року на загальну суму 3,5 млрд доларів, а четвертий транш — у 2021 році. Але зараз цей процес фактично поставлений на паузу.

Для того, щоб Україна отримувала транші, потрібно виконувати певні вимоги. Зокрема, продовжити пенсійну, медичну, освітню, антикорупційну реформи.

З останньою особливо не складається, бо Конституційний суд «вбив» низку антикорупційних норм.

Рішення КСУ

27 жовтня він на закритому засіданні визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність для чиновників та суддів у вигляді штрафу чи позбавлення волі за подання свідомо неправдивих відомостей у декларації. Також КСУ закрив доступ до е-декларацій чиновників, а НАЗК позбавив ключових повноважень.

Зеленський запропонував законопроєкт, який відправив би у відставку чинний склад КСУ. Проте комітет парламенту з антикорупційної політики підтримав законопроєкт спікера ВР Дмитра Разумкова щодо відновлення електронного декларування в первинному вигляді, а проєкт президента не розглянули.

Однак на цьому вирішення ситуації з Конституційним судом, про яке каже Зеленський, фактично заморозилось (тобто до кінця жодного рішення не довели). Тому не слід дивуватись, що траншу МВФ або хоча б місії фонду в Україні поки не бачать.

Поділитись: