Урядова делегація обговорювала питання запровадження ринку земель сільськогосподарського призначення в Україні під час зборів Світового банку та Міжнародного валютного фонду. Водночас у міжнародних партнерів України немає конкретних вимог щодо моделі майбутнього ринку.

Про це повідомив міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тимофій Милованов під час прес-конференції 22 жовтня.

«Дійсно ми обговорювали у Вашингтоні питання ринку землі. Ми не можемо розкривати всіх деталей, але там нема конкретних вимог чи побажань — це наша внутрішня справа, який ринок землі ми зробимо», — повідомив Милованов, додавши, що єдиною вимогою МВФ та Світового банку є проведення детінізації ринку землі в Україні.

За словами міністра, міжнародних інвесторів та партнерів України не цікавлять умови запровадження ринку землі в Україні, тому відтермінування можливості купувати землю іноземцям, яку пропонують схвалити у парламенту, не має вплинути на хід майбутніх переговорів з МВФ про нову програму.

«Я думаю, це обмеження не створить нам ніяких проблем з точки зору міжнародних партнерів та МВФ», — повідомив Милованов.

18 жовтня профільний комітет парламенту рекомендував Верховній Раді ухвалити законопроєкт про ринок землі, у якому пропонується заборонити продаж сільгоспземель іноземцям протягом 4 років після запровадження ринку землі.

Нагадаємо, що відповідно до останніх соціологічних опитувань групи «Рейтинг», 73% українців не підтримують запровадження ринку землі. У вересні опитування про ставлення до ринку землі проводив фонд «Демократичні ініціативи». Відповідно до результатів цього опитування, 56% громадян підтримували право українців на продаж землі, а 28% були проти цього.

10 жовтня Володимир Зеленський виступив за тимчасове обмеження на продаж землі іноземців після скасування мораторію.

5 вересня Кабмін затвердив законопроєкт про ринок землі. Прем'єр-міністр Олексій Гончарук заявив, що цей законопроєкт є лише першим з низки актів, направлених на створення ринку землі в Україні. Згодом даний законопроєкт зареєстрували у Верховній Раді.

За словами міністерки фінансів Оксани Маркарової, за допомогою програми уряду зі здешевлення кредитів на купівлю землі, ставки на ці кредити знизять нижче 5% річних. На цю програму у 2020 році передбачили 4,4 мільярда гривень.

19 вересня прем'єр-міністр України Олексій Гончарук заявив, що ринок землі в Україні запрацює 1 жовтня 2020 року.

Раніше в уряді повідомили, що дозволять іноземним компаніям продавати та купувати земельні паї. Водночас для цього цим компаніям треба створити юридичну особу в Україні.

Нагадаємо, що президент України Володимир Зеленський доручив парламенту до 1 грудня 2019 року ухвалити законопроєкт про ринок земель сільськогосподарського призначення.

Нагадаємо, що раніше президент України Володимир Зеленський виступив за скасування мораторію на продаж землі та відкриття ринку сільськогосподарських земель в Україні.

Зазначимо, що через заборону на продаж сільськогосподарської землі в Україні (дію мораторію на продаж) єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду. Договори на оренду землі зазвичай є довгостроковими та укладаються в середньому на 8-10 років. При цьому, вартість оренди земельних паїв є заниженою, а ринок — неконкурентним, адже, як правило, на оренду паїв претендує лише один орендар, який і диктує ціну.

Поділитись: