Російський газовий монополісти Газпром не збирається проводити переговори про укладання договору на транзит газу після 2019 року до рішення шведського апеляційного суду у справі виконання рішення Стокгольмського арбітражу.

Російський газовий монополісти Газпром не збирається проводити переговори про укладання договору на транзит газу після 2019 року до того, як отримає рішення шведського апеляційного суду у справі виконання рішення Стокгольмського арбітражу.

Про це заявив головний комерційний директор Нафтогазу Юрій Вітренко у Facebook за підсумками переговорів у Берліні, 17 липня.

«Позиція російської сторони фактично означає, що справжні переговори (а не консультації, як зараз) фактично можливі не раніше, ніж буде отримано рішення апеляційного суду щодо Стокгольмського арбітражу. Тобто через 1-1,5 роки. До цього часу сторони можуть лише «вивчати» нові умови», — написав Вітренко.

Він також наголосив, що з російського боку було б логічним припинити будівництво газогону «Північний потік-2» на той самий період, що й буде розглядатись апеляція.

«Трьохсторонні консультації у Берліні щодо транзиту газу через Україну ще раз підтвердили, що Північний Потік 2 не має бути побудований», — зазначив Вітренко.

За його словами, Нафтогаз озвучив пропозицію про зниження вартості транзиту газу Україною за умови повного завантаження газо-транспортної системи.

Раніше очільник Нафтогазу Андрій Коболєв повідомив, що на переговорах українська сторона заявила, що не збирається об’єднувати переговори про транзит газу та мирову угоду з Газпромом.

Нагадаємо, що тристоронні переговори за участю Росії, України та Євросоюзу прохойшли в Берліні 17 липня. Україну на них представляли міністр закордонних справ Павло Клімкін та очільник Нафтогазу Андрій Коболєв. Російську сторону представляли міністр енергетики Росії Олександр Новак та представники Газпрому.

Також на тристоронніх переговорах сторони домовились розробити графік майбутніх зустрічей, а також погодились укласти новий договір про транзит газу, який би відповідав європейському праву. За підсумками переговорів також домовились передати питання обсягів транзиту газу через Україну на розгляд експертам.

Після переговорів міністр енергетики РФ Олександр Новак заявив, що у наступні 5-10 років Росія хоче збільшити обсяги постачання газу до Євросоюзу на 10-15%, тому РФ не планує відмовлятись від транзиту газучерез Україну.

Напередодні у Нафтогазі заявили, що на переговорах наполягатимуть на укладанні угоди про транзит газу через Україну після 2019 року за європейськими правилами та відповідно до європейських тарифів.

Також напередодні переговорів Нафтогаз запропонував оновити методику розрахунку тарифу за транзит газу, зробивши його дешевшим за вартість прокачки газу через «Північний потік-2».

Нафтогаз судиться з Газпромом від 2014 року щодо двох великих питань: ціни на російський природний газ і транзит. 

22 грудня 2017-го Нафтогаз заявив, що виграв арбітраж проти російського Газпрому у справі про постачання газу. Також Нафтогаз домігся зменшення майбутніх обов'язкових річних обсягів у понад 10 разів у відповідності до його фактичних потреб у імпорті газу.

28 лютого Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги Нафтогазу до Газпрому за позовом на транзит газу на суму 4,673 мільярди доларів США. Таким чином, за результатами двох арбітражів між компаніями на поставку і транзит газу Газпром повинен доплатити НАК Нафтогаз 2,56 мільярди доларів.

Російський газовий монополіст подав апеляцію в суд округа Свеа, Швеція наприкінці березня 2018 року. Пізніше в Газпромі повідомляли, що не виплачуватимуть компенсацію Нафтогазу доти, доки не отримають рішення цього апеляційного суду.

16 липня в Нафтогазі заявили, що продадуть конфісковані активи Газпрому, якщо не отримають 2,6 мільярдів доларів.

Раніше стало відомо, що серед активів Газпрому, які можуть конфіскувати на користь Нафтогазу, є акції компанії Nord Stream AG, яка здійснює будівництво та експлуатацію російських газопроводів «Північний потік» та «Північний потік-2».

Поділитись: