Міністр закордонних справ України Павло Клімкін наголошує, що в МЗС були повноваження без узгодження з президентом направляти відповідь на ноту Російської Федерації щодо українських військовополонених моряків.

Про це повідомляє Українська Правда.

«Звичайно, всі повноваження сформулювати таку ноту у нас як у МЗС України були. Ця нота була в рамках нашого спілкування і нашої судової справи по міжнародному трибуналу. […].Додаткового погодження в цьому контексті, оскільки МЗС уповноважене вести і цю справу, і щодо міжнародного трибуналу, і щодо інших судів, нам не потрібне. І це наша позиція», — заявив Клімкін журналістам УП у відповідь на критику президента України Володимира Зеленського щодо того, що він дізнався про українську ноту-відповідь РФ постфактум зі ЗМІ.

За його словами, українська нота фіксує лише міжнародно-правову позицію України, яка не містить «жодних політичних моментів» і принципово нових питань. Клімкін також наголосив, що надсилання такої ноти — у компетенції МЗС України.

Відповідаючи на запитання, чи було особисте ставлення міністра до новообранного президента причиною не радитись із Володимиром Зеленським, керівник українського зовнішньополітичного відомства зазначив, що «не коментує емоції», однак додав:

«Я бачу, що у мене є і тактичні, і стратегічні розбіжності щодо питань протидії російської агресії... Тому в цих умовах я не вважаю за можливе більше допомагати».

Також Клімкін сказав, що може обговорити із президентом непорозуміння, «якщо він захоче».

Раніше 27 червня президент України Володимир Зеленський обурився діями міністра закордонних справ Павла Клімкіна, який, не порадившись із главою держави, відповів на ноту Російської Федерації щодо полонених моряків. Зеленський заявив, що через небажання Верховної Ради голосувати за відставку чинного голови МЗС України Клімкіна та призначення запропонованого командою президента на цей пост Вадима Пристайко, Зеленський дізнається інформацію про важливі кроки України на міжнародній арені з Інтернету.

  • 25 травня Міжнародний трибунал з морського права задовольнив позов України та зобов'язав Росію негайно звільнити 3 українських військово-морських кораблів та 24 членів їхніх екіпажів. 28 травня Україна звернулася до РФ щодо організації процесу звільнення українських моряків.
  • Водночас прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що Кремль не планує звільняти 24-х українських моряків: вони залишаться під вартою, адже нібито трибунал не мав юрисдикції для вирішення Керченського конфлікту.
  • В українському МЗС наголошують, що Росія порушила основний принцип імунітету військових кораблів, гарантований Конвенцією ООН з морського права, адже судна «Бердянськ», «Нікополь» та «Яни Капу» затримали в територіальних водах України. Але дії Росії в будь-якому випадку порушували б Конвенцію, навіть якщо б йшлося про територіальні води Росії — військові кораблі та їхні екіпажі не можуть бути заарештовані силовиками іноземних держав та піддані юрисдикції іноземних судів.
  • 25 червня, у Кремлі заявили, що РФ проігнорує вимогу Міжнародного трибуналу ООН з морського права щодо звільнення українських моряків, незаконно захоплених у листопаді 2018 року.
  • Того ж дня стало відомо, що захоплені Росією українські кораблі зникли зі стоянки в Керчі.
  • Однак, увечері стало відомо, що Росія таки подала до Міжнародного трибуналу ООН з морського права звіт про виконання рішення щодо звільнення українських моряків і кораблів, повідомила заступниця міністра закордонних справ України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Олена Зеркаль​.
  • Також Росія надіслала Україні дипломатичну ноту, повідомивміністр закордонних справ Павло Клімкін.
  • 26 червня МЗС опублікувало заяву, в якій ідеться«25 червня МЗС України отримало ноту Міністерства закордонних справ Російської Федерації, у якій міститься цинічна пропозиція щодо надання українською стороною письмових гарантій участі України у продовженні кримінального переслідування українських моряків відповідно до російського законодавства. Вважаємо цю пропозицію Росії неприйнятною та такою, що загострює спір між Україною та Росією стосовно імунітетів військових кораблів. Про це українська сторона уже поінформувала Міжнародний трибунал з морського права. У цьому зв’язку вимагаємо від Росії без будь-яких подальших умов виконати Наказ Міжнародного трибуналу з морського права і невідкладно звільнити захоплених 24 українських моряків».


Поділитись: